Podatek PIT / Rachunkowość
26.04.2024 r.
4 min

Utrata prawa do ryczałtu ewidencjonowanego

dr Małgorzata Rzeszutek

Doradca podatkowy

Skopiuj link
Podatek PIT / Rachunkowość
26.04.2024r.
4 min

W 2024 r. podatnicy kontynuujący działalność mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli przychody uzyskane w 2023 r. nie przekroczą kwoty 9.218.200 zł (tj. 2.000.000 euro x 4,6091 zł/euro). Limit ten dotyczy przychodów z działalności gospodarczej. Przekroczenie limitu przychodów w ciągu roku podatkowego nie spowoduje utraty tego prawa do końca roku podatkowego i zmiany formy opodatkowania. Utrata prawa do ryczałtu obowiązywać będzie od 1 stycznia roku następnego. Stanowisko to potwierdził Dyrektor KiS w interpretacji z dnia 25 sierpnia 2023 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.469.2023.1.HJ.

Jak wynika z art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z pozarolniczej działalności gospodarczej, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro. Przeliczenia limitu 2 000 000 euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedniego.

Również u podatnika, który rozpoczął działalność gospodarczą w trakcie 2024 r., obowiązuje pełen a nie proporcjonalny do liczby miesięcy, w których prowadzi działalność gospodarczą limit 2.000.000 przychodów, po przekroczeniu którego w roku 2024, utraci prawo do ryczałtu ewidencjonowanego w następnym roku podatkowym. Do tej kategorii zalicza się również przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości będących środkami trwałymi podlegającymi ujęciu w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na okres ich nabycia – nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z pozarolniczej działalności gospodarczej, a pomiędzy pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik majątku został wycofany z działalności, i dniem jego zbycia nie upłynęło sześć lat. Wynika to z art. 12 ust. 10 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Natomiast, najem prywatny nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej – nie uwzględnia się go ww. limicie.

Przed rozpoczęciem prowadzenia ksiąg rachunkowych każdy podatnik stosujący dotychczas ryczałt powinien opracować politykę rachunkowości, o której mowa w art. 10 ust. 1 ustawy o rachunkowości. Należy opisać w niej ustalenia dotyczące rachunkowości w sytuacjach, w których ustawa o rachunkowości pozostawia jednostce prawo wyboru lub nie zawiera szczegółowych regulacji (dotyczy to także stosowania uproszczeń). Otwarcie ksiąg rachunkowych w podmiocie, który przechodzi z ryczałtu na księgi rachunkowe np. z dniem 1 stycznia 2024 r., powinno nastąpić, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości, do 15 stycznia 2024 r.

Jeśli w kolejnych latach podatnik będzie osiągał przychody nie przekraczające limitu 2 mln euro, to prawo do ponownego rozliczania się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, po utracie tego prawa w przypadku przekroczenia w roku poprzedzającym rok podatkowy limitu przychodów uzyskanych z prowadzonej działalności, podatnik nabędzie po złożeniu, zgodnie z art. 9 ust. 1 tej ustawy, pisemnego oświadczenia do urzędu skarbowego o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy.