ZFŚS
11.07.2025 r.
4 min

Świadczenia pieniężne wypłacane pracownikom w formie elektronicznych czeków BLIK

dr Małgorzata Rzeszutek

Doradca podatkowy

Skopiuj link
ZFŚS
11.07.2025r.
4 min

Czeki BLIK to innowacyjna usługa umożliwiająca wygenerowanie 9-cyfrowego kodu, który można następnie wykorzystać do płacenia za usługi, zakupy, czy też do wypłacania środków z bankomatu. W trakcie tworzenia czeku BLIK użytkownik sam ustala jego wartość, termin ważności i hasło zabezpieczające do korzystania ze środków. Czek BLIK można w pewnym sensie porównać do karty przedpłaconej. Realizacja transakcji przy użyciu czeku BLIK następuje do wysokości zapisanej na nim wartości pieniężnej. Jeżeli wartość transakcji przewyższa wartość czeku BLIK, operacja musi zostać rozdzielona i brakująca kwota musi zostać dopłacona przez kupującego gotówką lub innym środkiem płatniczym.

Najczęściej czeki BLIK są finansowane z funduszy specjalnych, utworzonych przez zakład pracy. Jeśli pracodawca przekazuje z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych świadczenia pieniężne (w tym zawiera się również dystrybucja w formie elektronicznego czeku BLIK, powierzona zewnętrznemu podmiotowi – operatorowi aplikacji mobilnej działającemu na zlecenie pracodawcy), przypisane do konkretnego pracownika, to będzie to stanowić dla pracowników przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT. Wartość powyższego świadczenia przekazanego pracownikom – których źródłem finansowania będą środki z ZFŚS – będzie korzystać ze zwolnienia podatkowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT do wysokości kwoty obowiązującego w roku podatkowym limitu, tj. w 2025 r. do kwoty 1 000 zł.

Czek elektroniczny to cyfrowa wersja tradycyjnego czeku papierowego, pozwalająca na przekazywanie środków z rachunku bankowego nadawcy na rachunek bankowy odbiorcy za pośrednictwem sieci elektronicznej. Jest to płatność elektroniczna, która wykorzystuje dane z tradycyjnego czeku, takie jak numer konta, numer rozliczeniowy, kwota i dane odbiorcy, ale w formie cyfrowej. Forma przekazania świadczenia w postaci elektronicznych czeków BLIK, stanowi wyłącznie rozwiązanie techniczne, które nie wpływa, ani na charakter świadczenia, ani na cel, dla którego zostało ono przyznane. Świadczenie z ZFŚS nadal pozostaje świadczeniem socjalnym, uzależnionym od sytuacji materialnej, życiowej i rodzinnej osoby uprawnionej, a jego źródłem finansowania są wyłącznie środki ZFŚS. Potwierdza to interpretacja Dyrektora KiS z 8 lipca 2025 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.454.2025.1.GG.

Każdy kod powinien być przypisany indywidualnie do konkretnego pracownika a informacja o przyznaniu świadczenia oraz kod BLIK przekazana uprawnionemu pracownikowi w bezpieczny sposób (np. przez SMS, e-mail lub aplikację wewnętrzną). Odbiór świadczenia pracownik powinien potwierdzić podpisanym oświadczeniem zawierającym: identyfikator czeku, wartość świadczenia oraz datę jego realizacji. W celu prawidłowego udokumentowania wypłaty, tj. każdy czek BLIK powinien zostać oznaczony unikalnym identyfikatorem, a dane dotyczące świadczenia i pracownika ujęte w dokumentacji ZFŚS. Pracownik powinien złożyć oświadczenie o osobistym odbiorze świadczenia (papierowe lub elektroniczne). W przypadku przekazywania przez pracodawcę świadczeń pieniężnych (w tym dystrybucji czeków BLIK) ze środków obrotowych a nie ZFŚŚ, będzie to stanowić dla pracowników przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, już bez możliwości skorzystania ze zwolnienia tak jak w przypadku świadczeń z funduszu specjalnego (ZFŚS). Wówczas niezbędnym będzie uwzględnienie przychodu z nieodpłatnego świadczenia w PIT-11 wysyłanym do urzędu skarbowego i przekazywanym pracownikowi. Świadczenie w postaci elektronicznych czeków BLIK będzie wymagało również odprowadzenia składek społecznych przez płatnika.