Podatek CIT / ZFŚS
16.07.2023 r.
3 min

Dodatkowe świadczenia pracownicze u podatnika na estońskim CIT

dr Małgorzata Rzeszutek

Doradca podatkowy

Skopiuj link
Podatek CIT / ZFŚS
16.07.2023r.
3 min

Jeśli przykładowo spółka na estońskim CIT zakupi ze środków ZFŚŚ karnety sportowe dla pracowników to nie będzie to świadczenie traktowane jako wydatek niezwiązany z działalnością gospodarczą czy ukryty zysk. Dotowany z ZFŚS zakup karnetu sportowego nie jest związany z prawem do udziału w zysku, a rozwiązaniem stosowanym dla szerokiego grona pracowników i niekiedy współpracowników spółki. Nie należy karnetów kwalifikować jako darowizny lub prezentu – jest to świadczenie związane z prowadzoną działalnością oraz związane z wykonywanymi funkcjami i zadaniami w spółce.

Podobnie wydatki poniesione przez podatnika na spotkania o charakterze integracyjnym dla pracowników nie będą stanowić wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. W każdym przypadku benefity powinny służyć zaangażowaniu, poprawie atmosfery oraz zwiększeniu motywacji do pracy pracowników. Dzięki temu poprawia się wydajność i efektywność organizacji pracy, co z kolei ma pozytywny wpływ na wysokość przychodów uzyskiwanych przez spółkę oraz na zabezpieczenie i zachowanie ich źródła. Wówczas należy uznać, że koszty benefitów będą związane z osiągnięciem przychodu. Są to wydatki dotyczące pracowników i jako świadczenia na ich rzecz, nie należy ich rozpatrywać jako podstawy opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek (art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT).

Firmy decydują się również na podnoszenie kwalifikacji zawodowych swojego personelu. Aby pracownicy posiadali odpowiednią wiedzę, spółki wysyłają ich na szkolenia. Przeszkoleni pracownicy cechują się wyższą jakością pracy, a to ma bezpośrednie przełożenie na ilość sprzedawanych produktów czy usług spółki, a więc i na wartość osiąganych przez nią przychodów, a także zachowanie i zabezpieczenie ich źródła. W związku z tym, koszty szkoleń nie są wydatkami niezwiązanymi z działalnością gospodarczą i tym samym nie podlegają opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT. Takie stanowisko zaprezentował Dyrektor KIS m.in. w interpretacji z 31 stycznia 2023 r., sygn. 0114-KDIP2-2.4010.231.2022.1.AP. Również świadczenia wynikające z przepisów BHP pozostają poza opodatkowaniem estońskim CIT. Przykładowo jakby spółka dofinansowała, zgodnie z zasadami BHP zakup szkieł korekcyjnych czy zapewniła odzież roboczą .

Inaczej będzie wyglądać sytuacja udostępnienia samochodów osobowych pracownikom również poza godzinami pracy. Skoro samochody są używane w sposób "mieszany" to połowa kosztów związanych z ich używaniem (w tym amortyzacji) stanowi dochód z tytułu ukrytych zysków lub wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą – w zależności od tego kto eksploatuje pojazd na potrzeby niezwiązane z działalnością gospodarczą (czy pracownik, czy właściciele).

Przypomnieć przy tym trzeba, że zarówno w przypadku dochodu z ukrytych zysków jak i z wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą a dotyczących personelu podatek płatny jest do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wypłaty, wydatku lub wykonania świadczenia.
dr Małgorzata Rzeszutek

doradca podatkowy