Podatek CIT / Podatek PIT
15.03.2024 r.
4 min

Rozliczenie ulgi podatkowej przy finansowaniu studiów pracowników

dr Małgorzata Rzeszutek

Doradca podatkowy

Skopiuj link
Podatek CIT / Podatek PIT
15.03.2024r.
4 min

Nadchodzi końcowy etap przygotowań zeznań rocznych podatników, a więc również wykazanie w nich ulg, w zależności od poniesionych wydatków. Część firm położyło nacisk na kształcenie personelu i z tego zamierza skorzystać przy obniżeniu podatku. Są możliwe do rozliczenia ulgi na innowacyjnych pracowników, ale również na podnoszenie kwalifikacji zawodowych.

Obowiązujący od 1 stycznia 2022 r. art. 18ee ustawy o CIT, przyznaje podatnikom prawo do odliczenia 50 % kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność wspierającą szkolnictwo wyższe i naukę, do których ustawa zalicza koszty:

  • na finansowanie zatrudnionemu przez podatnika pracownikowi opłat, o których mowa w art. 163 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, określonych w umowie zawartej pomiędzy podmiotem prowadzącym kształcenie a osobą podejmującą kształcenie; zgodnie z w/w przepisem są to opłaty za kształcenie na studiach podyplomowych, kształcenie specjalistyczne lub kształcenie w innych formach;
  • na sfinansowanie studiów dualnych, o których mowa w art. 62 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r.

Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, na konkretnym kierunku studiów, w tym koszty praktyk; studia dualne w rozumieniu wskazanego przepisu to studia o profilu praktycznym prowadzone z udziałem pracodawcy.

W przypadku organizacji studiów dualnych, prawo to przysługuje pod warunkiem, że koszty te są ponoszone na podstawie umowy zawartej przez podatnika z uczelnią.

Firmy, które zamierzają skorzystać z powyższej ulgi powinny dysponować wewnętrzną dokumentacją taką jak m.in. regulamin podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników, który określa zasady organizacji i dofinansowania studiów. Z punktu widzenia sposobu organizacji studiów, można wyodrębnić dwie kategorie, tj. studia indywidualne i studia grupowe. Postanowienia regulaminu mogą przewidywać przykładowo możliwość dofinansowania studiów w następujących formach:

1) niestacjonarne studia wyższe – studia licencjackie, inżynierskie i magisterskie uzupełniające, prowadzone przez uczelnię uprawnioną do ich prowadzenia;
2) studia podyplomowe w trybie indywidualnym – realizowane przez pracowników, którzy ukończyli studia licencjackie, inżynierskie bądź magisterskie;
3) studia typu MBA – niestacjonarne studia dla zawodowych menedżerów (Master of Business Administration) realizowane dla pracowników na stanowiskach zarządczych.

Dodatkowo podatnik powinien zawrzeć umowę z każdym pracownikiem kształcącym się w trybie grupowym, która określa zasady uczestnictwa w studiach w tym m.in. obowiązek udziału w zajęciach, zakres rodzaju i wysokości udzielonych świadczeń oraz zapis o wysokości zwrotu kosztów za naruszenie warunków zawartej umowy. Wydatki związane z finansowaniem przez podatnika studiów indywidualnych i grupowych mogą obciążyć koszty podatkowe związane z bieżącą działalnością pod warunkiem, że nie będą zwrócone w jakiejkolwiek formie (typu dotacja, dofinansowanie, itp.).

Organy podatkowe potwierdzają (m.in. Dyrektor KiS w interpretacji z 6 marca 2024 r. sygn. 0111-KDIB1-3.4010.844.2022.10.AN), że jeśli planowana wielkość tych wydatków nie przekroczy dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych to 50 % kwoty kosztów, poniesionych na finansowanie działalności wspierającej szkolnictwo wyższe i naukę będzie podlegało odliczeniu od podstawy opodatkowania. Nie należy zapominać, że oprócz wypełnienia zeznania rocznego trzeba dołączyć formularz PIT-CSR/CIT-CSR z wykazaniem poniesionych wydatków.