Podatki i procedury podatkowe
13.12.2024 r.
5 min

Nowe potwierdzenie wywozu przy eksporcie towarów

dr Małgorzata Rzeszutek

Doradca podatkowy

Skopiuj link
Podatki i procedury podatkowe
13.12.2024r.
5 min

Wyprowadzanie towarów poza obszar celny Unii Europejskiej możliwe jest po dokonaniu formalności celnych. Są one inicjowane złożeniem zgłoszenia celnego do procedury wywozu lub zgłoszenia do powrotnego wywozu w przypadku towarów nieunijnych. 

31 października 2024 r. Krajowa Administracja Skarbowa wdrożyła nowe wersje systemów do obsługi procedur wywozowych i tranzytowych, tj. odpowiednio AES/ECS2 PLUS i NCTS2 PLUS. Nastąpiła zmiana nazewnictwa elektronicznych komunikatów celnych. W systemie AES/ECS2 PLUS nie funkcjonuje już komunikat IE599, który został zastąpiony komunikatem CC599C. CC599C pełni jednak taką samą rolę jak jego poprzednik, tj. jako dokument celny stanowi potwierdzenie wywozu, w tym dla celów podatkowych, i zawiera m.in. dane zgłoszenia z momentu zwolnienia do procedury, wynik przeprowadzonej kontroli towaru oraz informację o potwierdzeniu wywozu albo zatrzymaniu towaru na granicy wraz ze stosowną datą. A więc, w nowym systemie zmieniają się nazwy – komunikat IE515 zmienia się w CC515C a IE599 w CC599C.

Organy celne, na prośbę zgłaszającego, mogą przyjąć wywozowe zgłoszenie celne mimo braku pewnych dokumentów (art. 166 ust. 1 UKC). Przy składaniu zgłoszenia celnego w posiadaniu zgłaszającego muszą się znajdować przynajmniej te dokumenty, które warunkują objęcie towarów procedurą wywozu (np. pozwolenie na wywóz).  Pomimo tego, że katalog dokumentów wymienionych w art. 41 ust. 6a ustawy jest katalogiem otwartym, nie można zastosować stawki VAT w wysokości 0 % względem eksportu towarów na podstawie dowodów innych niż dokumenty „urzędowe”, w których właściwe organy celne (polskie lub z innych państw członkowskich UE) potwierdziły wywóz towarów poza terytorium UE.

Przykładowo, jeśli podatnik posiada potwierdzenie wywozu towaru z platformy sprzedażowej lub od firmy kurierskiej, zajmującej się obsługą procesu wysyłki, to dokumenty te nie są dokumentami potwierdzającymi wywóz towarów poza terytorium UE, o których mowa w art. 41 ust. 6 i ust. 6a ustawy VAT. W konsekwencji, na podstawie wskazanych dokumentów nie może zastosować stawki VAT w wysokości 0 % przewidzianej dla eksportu towarów.

Możliwe jest to wtedy jedynie w sytuacji posiadania przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej za pośrednictwem operatora pocztowego (podmiotu uprawnionego na podstawie odrębnych przepisów do wykonywania działalności pocztowej). Działalność firm kurierskich nie ma charakteru zinstytucjonalizowanego, nie są one operatorami pocztowymi, wyznaczonymi do świadczenia międzynarodowych usług regulowanych Konwencją Powszechnego Związku Pocztowego, a więc dokumenty przez nie generowane nie są dokumentami urzędowymi potwierdzającymi wywóz towarów poza granice UE. Dokumenty te mają jedynie charakter informacyjny. Potwierdza to w wydawanych interpretacjach Dyrektor KiS m.in. z 7 października 2024 r., sygn. 0114-KDIP1-2.4012.457.2024.1.AP.

W interpretacji z 2 grudnia 2022 r., sygn. 0112-KDIL1-3.4012.408.2022.2.KK Dyrektor KiS potwierdził, że możliwe jest też powiązanie towaru wywożonego z unikalnym numerem MRN, który umieszczony będzie na wygenerowanym przez spedytora w związku ze zwolnieniem towarów do wywozu dokumentem EAD.  Dokumentacja również powinna umożliwiać identyfikację towarów wydanych z magazynu podatnika do klienta spoza terytorium UE, ustalenie tożsamości i ilości towaru będącego przedmiotem dostawy i jego wywozu do klienta. Po opuszczeniu przez towary terytorium UE podatnik powinien otrzymać od klienta zgłoszenie importowe np. CFSP Frontier Declaration, potwierdzające, że towary zostały zgłoszone do wywozu oraz nastąpił lub ma nastąpić ich import na terytorium kraju spoza UE.

Zapoznaj się z ofertą naszych szkoleń z tej kategorii:

https://izbapodatkowa.pl/szkolenia/?tematyka=110
https://izbapodatkowa.pl/szkolenie/vat-w-obrocie-wewnatrzwspolnotowym-z-uwzglednieniem-zmian-w-latach-2020-2024/?termin=21283
https://izbapodatkowa.pl/szkolenie/import-i-eksport-uslug-rozliczenie-podatkowe/?termin=21277