27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Podatek VAT
01.12.2023 r.
4 min

Czas kart przedpłaconych i ich opodatkowanie

dr Małgorzata Rzeszutek

Doradca podatkowy

Skopiuj link
Podatek VAT
01.12.2023r.
4 min

Zbliżający się okres świąteczny to czas związany z obdarowaniem pracowników i kontrahentów symbolicznymi świadczeniami o charakterze premii lub prezentów, często w formie kart przedpłaconych. Karta przedpłacona to karta zasilana środkami pieniężnymi – przy użyciu której, można dokonać zapłaty za towar lub usługę we wskazanym punkcie handlowym. Karta zwykle posiada określoną datę jej wygaśnięcia, co oznacza, że zakupu towarów czy usług przy pomocy karty, można dokonać tylko w określonym dla danej karty czasie jej ważności.

Samo wydanie karty nie stanowi dostawy towarów ani świadczenia usług, jest neutralne na gruncie VAT. Obowiązek podatkowy w Vat powstaje w momencie sprzedaży towarów i usług. Zasilanie karty środkami pieniężnymi nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług. Wprowadzona do ustawy o VAT w art. 2 pkt 43 definicja bonu SPV stanowi, iż przez bon SPV rozumie się bon, w przypadku którego miejsce dostawy towarów lub świadczenia usług, których bon dotyczy, oraz kwota należnego podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze z tytułu dostawy tych towarów lub świadczenia tych usług są znane w chwili emisji tego bonu. Z kolei zgodnie z art. 2 pkt 44 ustawy o VAT, przez bon MPV rozumie się bon inny niż bon jednego przeznaczenia.

Oznacza to, że w przypadku bonu różnego przeznaczenia w momencie jego emisji nie są znane miejsce dostawy towarów lub świadczenia usług, których bon dotyczy, lub kwota należnego podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze z tytułu dostawy tych towarów lub świadczenia tych usług. W praktyce, jeśli nie jest np. znana wysokość stawki Vat dla towarów i usług, które są kupowane przy zapłacie kartą/bonem – mamy do czynienia z bonem różnego przeznaczenia. Podobne stanowisko zaprezentowano m.in. w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 10 maja 2019 r., 0112-KDIL1-3.4012.67.2019.1.KB:

  • jeśli bony uprawniają jego posiadacza do skorzystania z różnych świadczeń, które mogą być opodatkowane różnymi stawkami – są to bony różnego przeznaczenia,
  • skoro bony te stanowią bony różnego przeznaczenia, to ich transfer nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Klient, który nie wykorzystał karty nie otrzyma żadnego towaru lub usługi, dlatego też opodatkowanie podatkiem VAT w tej sytuacji nie może mieć zastosowania. Opodatkowaniu VAT podlega dostawa towarów i świadczenie usług – a w tym przypadku do żadnego z tych zdarzeń nie dochodzi. Z uwagi na fakt, że bony w praktyce mogą nabierać coraz więcej cech, które charakteryzują instrumenty płatnicze, w każdym przypadku należy badać, czy płatności, przy których skorzystać można z takiego instrumentu, dotyczą ograniczonej liczby oznaczonych co do nazwy towarów lub usług lub czy tożsamość potencjalnych oferentów dostaw towarów lub usług jest znana z góry – wówczas taki instrument zachowuje swój charakter bonu, który może mieć formę materialną lub elektroniczną. ( interpretacja Dyrektora KIS z 21 listopada 2023 roku, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.658.2023.3.ICZ).

Odnośnie momentu rozpoznania przychodu w podatku dochodowym z tytułu środków pieniężnych (punktów) zgromadzonych, a niewykorzystanych na karcie, po upływie jej ważności w sytuacji gdy klient nie zrealizuje karty przedpłaconej posiadającej z góry określony termin ważności, momentem rozpoznania przychodu podatkowego będzie dzień, w którym upłynął termin wyznaczony na jej realizację (dzień przekształcenia się przedpłaty w definitywne przysporzenie majątkowe). W tym dniu otrzymane od klienta środki pieniężne za wydanie/doładowanie karty i niewykorzystane przez klienta na zakupy uzyskają cechę definitywności i w tym dniu podatnik bedzie zobowiązany do rozpoznania przychodu podatkowego.