Z pytaniem do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który dokonuje sprzedaży zezwoleń na wędkowanie na rzecz osób fizycznych za gotówkę, rejestrując każdą sprzedaż w kasie fiskalnej. Sprzedaż zezwoleń wędkarskich jest zaliczona do usług związanych ze sportem gdzie indziej niesklasyfikowanych, PKWiU 93.19 Z. Podatnik zamierza umożliwić dokonywanie opłat wędkarskich ze strony internetowej. Dokonanie przelewu na konto bankowe byłoby jednoznaczne z uzyskaniem pozwolenia na wędkowanie.
Podatnik zadał pytanie, czy sprzedając zezwolenia na wędkowanie dla osób fizycznych „przez Internet” i przyjmując zapłatę w całości na konto bankowe będzie zwolniony z rejestracji tej sprzedaży w kasie fiskalnej.
Zdaniem Podatnika, sprzedaż zezwoleń wędkarskich na rzecz osób fizycznych nie będzie podlegać obowiązkowi ewidencji w kasie fiskalnej, jeżeli zapłata w całości dokonywana będzie na konto bankowe, a z ewidencji wpłat jednoznacznie wynikać będzie, że zapłata dotyczy opłaty za wędkowanie.
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uznał stanowisko Podatnika za prawidłowe. Organ wskazał, że obowiązek w zakresie prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących wynika z art. 111 ustawy o podatku od towarów i usług. W myśl przepisu art. 111 ust. 1 tej ustawy, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Kwestie dotyczące między innymi zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących oraz terminów rozpoczęcia prowadzenia tej ewidencji, ustawodawca reguluje na mocy wydawanych rozporządzeń w zakresie kas rejestrujących.
W obecnym stanie prawnym, tj. od dnia 1 stycznia 2013 r. w przedmiotowym zakresie obowiązują przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2012 r., poz. 1382).
Stosownie do § 2 powołanego rozporządzenia, zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie później jednak niż do dnia 31 grudnia 2014 r. czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia. W poz. 37 wymieniono świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli zapłaty za wykonywaną czynność dokonano w całości za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.
Z kolei zgodnie z § 7 ust. 4 w przypadku podatników, którzy przed dniem 1 stycznia 2013 r. rozpoczęli ewidencjonowanie czynności wymienionych w poz. 33, 34, 39 lub 40 załącznika do rozporządzenia, zwolnienia, o którym mowa w § 2 ust. 1, w zakresie tych czynności ewidencjonowanych, nie stosuje się.
W tym miejscu wskazać należy, iż sprzedaż zezwoleń na wędkowanie, jako niewymieniona w § 4 ust. 1 rozporządzenia, nie została wyłączona ze zwolnień określonych w § 2.
Mając na uwadze obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa należy stwierdzić, przy założeniu, że z prowadzonej ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę będzie jednoznacznie wynikało, jakiej konkretnie czynności dotyczy, Podatnik ma prawo do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej w danym roku podatkowym, nie później jednak niż do dnia 31 grudnia 2014 r., przy sprzedaży zezwoleń na wędkowanie, za które zapłata w całości następuje przelewem na rachunek bankowy, na podstawie § 2 ust. 1 ww. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r., w powiązaniu z poz. 37 załącznika.
Zobacz szkolenia: