Już 28 listopada BEZPŁATNA konferencja online: „Optymalne podatki a bezpieczny biznes”

Szczegółowa agenda wydarzenia na stronie naszego partnera – Expert4you. Zapraszamy TUTAJ

Podatek CIT
08.04.2024 r.
4 min

Zaliczki uproszczone przy dochodzie objętym różnymi stawkami CIT

dr Małgorzata Rzeszutek

Doradca podatkowy

Skopiuj link
Podatek CIT
08.04.2024r.
4 min

Podatnicy, którzy stosują system zaliczek uproszczonych przy płatności podatku dochodowego mogą mieć wątpliwości w zakresie ich stosowania, jeśli opodatkowują dochody dwoma stawkami – 19% lub 9% przy dochodach z innych źródeł oraz 5% przy dochodach z przeniesienia praw własności intelektualnej. Ustawodawca nie zakazuje korzystania z zaliczek uproszczonych przez podatników, którzy stosują obie stawki podatku. O wyborze takiej formy wpłacania zaliczek podatnicy informują w zeznaniu CIT-8 składanym za rok podatkowy, w którym wpłacali zaliczki w uproszczonej formie, czyli np. w zeznaniu za 2023 r., jeżeli w tym roku opłacali uproszczone zaliczki.

W celu wyliczania uproszczonych zaliczek na podatek CIT podmiot jako podatek należny – o którym mowa w art. 25 ust. 6 ustawy o CIT – powinien przyjąć sumę podatku skalkulowanego według stawki 19% czy 9%, jak i według stawki 5% (zgodnie z zasadami IP BOX) po uwzględnieniu wszystkich przysługujących jemu ulg i odliczeń, wynikający z rocznego zeznania podatkowego CIT złożonego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w którym są stosowane zaliczki uproszczone (ew. w roku poprzedzającym o 2 lata rok podatkowy, w którym są stosowane zaliczki uproszczone, jeśli w roku poprzedzającym podmiot nie wykazałaby podatku należnego).

Przepisy nie wprowadzają żadnych dodatkowych warunków uprawniających do stosowania w CIT zaliczek w formie uproszczonej. W szczególności, skorzystanie z tej formy wpłacenia zaliczek nie zostało uzależnione od struktury przychodów (dochodów) osiąganych przez podatnika, w szczególności jaką stawkę CIT podatnik stosuje w celu kalkulacji podatku należnego i/lub z jakich ulg lub preferencji podatkowych podatnik korzysta. Stanowisko to potwierdza m.in. Dyrektor KiS w interpretacji z 5 kwietnia 2024r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.99.2024.1.MBD.

Jeżeli podatnik złoży korektę zeznania powodującą zmianę wysokości podstawy obliczenia miesięcznych zaliczek wpłacanych w uproszczonej formie, kwota tych zaliczek ulega zwiększeniu lub zmniejszeniu począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym została złożona korekta, odpowiednio do zmiany wysokości podstawy ich obliczenia – jeżeli zeznanie korygujące zostało złożone w roku, za który zaliczki są płacone w uproszczonej formie. Wobec tego w związku ze złożoną korektą zeznania, podatnik powinien określać zaliczki na podatek dochodowy w uproszczonej formie z uwzględnieniem tej korekty . Jeżeli podatnik skoryguje zeznanie CIT-8, na którego podstawie obliczono wysokość uproszczonych zaliczek, w taki sposób, że kwota podatku wykazanego w tym zeznaniu obniży się do zera, to podatnik utraci prawo do wpłacania zaliczek w formie uproszczonej.

Z tej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy nie mogą korzystać podatnicy, którzy nie prowadzili działalności w roku poprzedzającym o 2 albo 3 lata rok podatkowy, w którym miałyby być stosowane zaliczki uproszczone, lub w żadnym z zeznań składanych za te lata nie wykazali podatku należnego. W przypadku wyboru zaliczek uproszczonych zasadniczo konieczne jest płacenie zaliczek w równej wysokości przez cały rok podatkowy. Jedynie wyjątkowo można zwrócić się do organu podatkowego o zmniejszenie tej kwoty w trakcie roku w sytuacji, gdyby ich wysokość była niewspółmiernie wysoka do przewidywanego podatku należnego (zgodnie z art. 22 §2a Ordynacji podatkowej).