19.03.2012 r.
6 min

Wynajem domu na cele mieszkaniowe

Ekspert KIP

Skopiuj link
19.03.2012r.
6 min

Z pytaniem do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Posiada dom mieszkalny jednorodzinny, stanowiący osobisty majątek, będący częścią gospodarstwa rolnego, nie związany z prowadzoną działalnością gospodarczą (nie stanowi majątku trwałego przedsiębiorstwa), który zamierza w okresie najbliższych kilku miesięcy wynająć firmie lub pośrednikowi zastrzegając, że wynajem będzie przeznaczony wyłącznie na cele mieszkaniowe. W domu mają okresowo zamieszkiwać pracownicy najemcy lub pracownicy podnajemcy (w przypadku wystąpienia pośrednika). Najemca będzie ponosił wszystkie koszty związane z bieżącą eksploatacją nieruchomości.

Zdaniem Podatnika wynajmując własny dom, który nie stanowi majątku trwałego w prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, będzie wykonywał te czynności na własny rachunek. Dom ma charakter mieszkalny i tylko w takich celach będzie wynajęty. W ocenie Podatnika obecność i liczba pośredników w tym wynajmie również nie ma znaczenia – istotne jest jedynie ostateczne przeznaczenie wynajmu na cele mieszkaniowe. Ustawodawca nie zastrzegł żadnych dodatkowych warunków (np. konieczności bezpośredniego wynajmu najemcy, który zamierza w tym domu mieszkać).

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi uznał stanowisko Spółki za prawidłowe. W myśl art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy (w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011r.) zwalnia się od podatku usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe. Z ww. przepisu wynika, że zwolnieniu od podatku od towarów i usług podlega wyłącznie świadczenie usług w zakresie wynajmowania nieruchomości, po pierwsze o charakterze mieszkalnym, po drugie – na cele mieszkaniowe. Zastosowanie zwolnienia jest więc uzależnione od spełnienia przesłanek dotyczących charakteru wynajmowanego lokalu (lokal mieszkalny) oraz dotyczących przeznaczenia wynajmowanego lokalu (cel mieszkaniowy). W związku z tym zwolnieniu nie podlega wynajem nieruchomości o charakterze mieszkalnym na cel inny niż mieszkaniowy. Przy czym przepis nie uzależnia zastosowania zwolnienia od rodzaju czy formy prawnej podmiotu świadczącego usługę jak i od podmiotu nabywającego tę usługę.

Powyższe wskazuje, że zwolnieniu od podatku podlega świadczona na własny rachunek usługa wynajmu lub dzierżawy nieruchomości o charakterze mieszkalnym co istotne, na cele mieszkaniowe. Zatem przesłanki do zastosowania zwolnienia są następujące:

1. świadczenie usługi na własny rachunek,
2. charakter mieszkalny nieruchomości,
3. mieszkaniowy cel najmu lub dzierżawy.

Zaistnienie wszystkich powyższych przesłanek skutkuje zastosowaniem zwolnienia od podatku. Brak któregokolwiek z powyższych elementów nie pozwala na zastosowanie zwolnienia.

W związku z tym zwolnieniu nie podlega wynajem nieruchomości o charakterze mieszkalnym na cel inny niż mieszkaniowy. Przy czym przepis nie uzależnia zastosowania zwolnienia od rodzaju czy formy prawnej podmiotu świadczącego usługę jak i od podmiotu nabywającego tę usługę. Nie odnosi się również do czasu wynajmowania nieruchomości oraz klasyfikacji statystycznych.

O ile identyfikacja istnienia pozostałych elementów nie stanowi problemu, o tyle zwrócić uwagę należy na cel świadczonej usługi. Realizacja celu wynajmu następuje poprzez wykorzystanie lokalu przez najemcę. Celem innym niż mieszkaniowy jest np. cel krótkotrwałego pobytu o charakterze turystycznym bądź biznesowym. Takie cele realizowane są m.in. przez hotele, pensjonaty, pokoje do wynajęcia dla turystów bądź biznesmenów. Cel mieszkaniowy nie jest związany z chwilowym pobytem, ale z zamieszkaniem, więc stałym interesem życiowym osoby wynajmującej lokal mieszkalny.

W przypadku kiedy cel wynajęcia nieruchomości mieszkalnej będzie związany ze stałym interesem życiowym, wówczas podmiot świadczący na własny rachunek usługę wynajmu, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy korzysta ze zwolnienia podatkowego.

W przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego usługi wynajmu będą zatem świadczone przez Podatnika na rzecz firmy, która nieruchomość należącą do Podatnika będzie udostępniać swoim pracownikom, oddelegowanym do pracy w innej miejscowości.

Zatem zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy omawiane zwolnienie znajduje zastosowanie, za podstawę przyjmując kryterium celowościowe, tj. celu mieszkalnego realizowanego przez usługobiorcę oraz oferty usługodawcy.

Reasumując, skoro usługa wynajmu domu będzie świadczona przez Podatnika na cele zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych wynajmującego, to Podatnik będzie mógł korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy. W kwestii odpowiedniego udokumentowania celu wynajmu nieruchomości wskazać należy, że winien on wynikać z wystawionej faktury ze wskazaną podstawą prawną zastosowania zwolnienia od podatku oraz z zawartej przez Wynajmującego umowy najmu na cele mieszkaniowe.

Zobacz szkolenie: