10.03.2014 r.
13 min

Wewnątrzwspólnotowe nabycie nowych środków transportu

Ekspert KIP

Skopiuj link
10.03.2014r.
13 min

I.Co należy rozumieć pod pojęciem nowych środków transportu?

Pod pojęciem nowych środków transportu należy rozumieć przeznaczone do transportu osób lub towarów:
 

  • pojazdy lądowe napędzane silnikiem o pojemności skokowej większej niż 48 centymetrów sześciennych lub o mocy większej niż 7,2 kilowata, jeżeli przejechały nie więcej niż 6000 kilometrów lub od momentu dopuszczenia ich do użytku upłynęło nie więcej niż 6 miesięcy

UWAGA!
Za moment dopuszczenia do użytku pojazdu lądowego uznaje się dzień, w którym został on pierwszy raz zarejestrowany w celu dopuszczenia do ruchu drogowego lub w którym po raz pierwszy podlegał on obowiązkowi rejestracji w celu dopuszczenia do ruchu drogowego w zależności od tego, która z tych dat jest wcześniejsza; jeżeli nie można ustalić dnia pierwszej rejestracji pojazdu lądowego lub dnia, w którym podlegał on pierwszej rejestracji, za moment dopuszczenia do użytku tego pojazdu uznaje się dzień, w którym został on wydany przez producenta pierwszemu nabywcy, lub dzień, w którym został po raz pierwszy użyty dla celów demonstracyjnych przez producenta.

Przykład I.
Za nowy środek transportu należy uznać samochód, który przejechał 5800 kilometrów, a od momentu dopuszczenia go do użytku upłynęło 3 lata.

Przykład II.
Za nowy środek transportu należy uznać samochód, który przejechał 6500 kilometrów, a od momentu dopuszczenia go do użytku upłynęło 5 miesięcy.

  • jednostki pływające o długości większej niż 7,5 metra, jeżeli były używane nie dłużej niż 100 godzin roboczych na wodzie lub od momentu ich dopuszczenia do użytku upłynęło nie więcej niż 3 miesiące (z wyjątkiem statków morskich, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług)

UWAGA!
Za moment dopuszczenia do użytku jednostki pływającej uznaje się dzień, w którym została ona wydana przez producenta pierwszemu nabywcy, lub dzień, w którym została po raz pierwszy użyta dla celów demonstracyjnych przez producenta.
 

  • statki powietrzne o maksymalnej masie startowej większej niż 1550 kilogramów, jeżeli były używane nie dłużej niż 40 godzin roboczych lub od momentu ich dopuszczenia do użytku upłynęło nie więcej niż 3 miesiące (z wyjątkiem środków transportu lotniczego, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług)

UWAGA!
Za moment dopuszczenia do użytku statku powietrznego uznaje się dzień, w którym został on wydany przez producenta pierwszemu nabywcy, lub dzień, w którym został po raz pierwszy użyty dla celów demonstracyjnych przez producenta.
(Podstawa prawna: art. 2 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług)

II.Jakie transakcje uznaje się za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów?

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów to nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.
Aby doszło do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów nabywcą towarów musi być:

a)podatnik podatku od towarów i usług, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć działalności gospodarczej tego podatnika,

b)osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w literze a).

Natomiast dokonującym dostawy musi być podmiot posiadający status podatnika podatku od towarów i usług lub podatnika podatku od wartości dodanej.
(Podstawa prawna: art. 9 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług)

III.Dlaczego opodatkowanie transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu ma charakter szczególny?

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług w sposób szczególny traktują nabycie nowych środków transportu z innych państw członkowskich Unii Europejskiej. W przypadku bowiem gdy przedmiotem dostawy są nowe środki transportu, transakcję taką traktuje się jak wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów także wtedy, gdy nabywcą i dokonującym dostawy jest podmiot inny niż podatnik podatku od towarów i usług, podatnik podatku od wartości dodanej lub osoba prawna niebędąca podatnikiem. Oznacza to, że w przypadku nabycia i przemieszczenia na terytorium Polski nowego środka transportu, podatnikiem (czyli osobą obowiązaną do uiszczenia podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia) jest także osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej.

Przykład.
Osoba fizyczna (nieprowadząca działalności gospodarczej) zakupiła nowy środek transportu – samochód od osoby fizycznej z Niemiec. W wyniku transakcji samochód został przetransportowany do Polski. Osoba fizyczna jest zobowiązana do zapłaty podatku VAT z tytułu nabycia samochodu na terytorium Polski.
(Podstawa prawna: art. 9 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług)

IV. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu nabyci a nowego środka transportu?
W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania tych towarów, jednak nie później niż z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej.
(Podstawa prawna: art. 20 ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług)

V. W jaki sposób ustalić podstawę opodatkowania?
Podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy lub osoby trzeciej.
Podstawa opodatkowania obejmuje jednak również:

1) podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku;

2) koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.
(Podstawa prawna: art. 29a ustawy o podatku od towarów i usług)

VI. W jakim terminie oraz w jakiej deklaracji podatkowej należy rozliczyć wewnątrzwspólnotowe nabycie nowego środka transportu?
 

  • Podatnicy VAT czynni rozliczają wewnątrzwspólnotowe nabycie nowego środka transportu w składanych okresowo deklaracjach. W zależności od stosowanego przez podatnika okresu rozliczeniowego, mogą to być deklaracje:

▫▫ VAT – 7 – składane w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu,
▫▫ VAT – 7K oraz VAT – 7D – składane w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale.
 

  • Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą (o których mowa w art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług), inni niż zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni oraz osoby prawne niebędące podatnikami – u których wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów przekroczyła kwotę 50 000 zł, lub którzy skorzystali z możliwości opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (zgodnie z art. 10 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług), są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe VAT -8 w zakresie dokonywanych nabyć za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu.

UWAGA!
W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu lub innych środków transportu, podatnicy, o których mowa w ww. punktach, są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego na rachunek urzędu skarbowego, jeżeli środek transportu ma być przez nabywcę zarejestrowany na terytorium kraju lub jest użytkowany na terytorium kraju (a nie podlega rejestracji).
 

  • Podatnicy, inni niż wymienieni powyżej, czyli niemający obowiązku składania okresowo deklaracji podatkowych VAT – 7, VAT – 7K, VAT – 7D lub VAT – 8, (np. osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej lub podatnicy VAT zwolnieni, którzy nie przekroczyli progu 50 000 zł wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów oraz nie skorzystali z opcji wynikającej z art. 10 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług), dokonujący jedynie wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu, są obowiązani do złożenia w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowej o nabywanych nowych środkach transportu VAT -10 w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego z tego tytułu oraz do obliczania i wpłacania podatku w tym terminie na rachunek urzędu skarbowego.

(Podstawa prawna: art. 10 ust. 1 pkt 2, art. 10 ust. 6, art. 99 ust. 1, 2, 3, 8, 10, art. 103 ust. 3 i 4 ustawy o podatku od towarów i usług)
 VII. Co należy zrobić, aby otrzymać od naczelnika urzędu skarbowego zaświadczenie konieczne do rejestracji środka transportu?

Naczelnicy urzędów skarbowych dla celów związanych z rejestracją środków transportu są obowiązani do wydawania zaświadczeń (VAT – 25) potwierdzających:

1)uiszczenie przez podatnika podatku, lub

2)brak obowiązku uiszczenia podatku z tytułu przywozu nabywanych z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju pojazdów, które mają być dopuszczone do ruchu na terytorium kraju.

Aby otrzymać od naczelnika urzędu skarbowego zaświadczenie o uiszczeniu podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia nowego środka transportu, należy złożyć do naczelnika właściwego urzędu skarbowego informację o wewnątrzwspólnotowym nabyciu środka transportu (VAT – 23). Do informacji dołącza się kopię faktury potwierdzającej nabycie środka transportu przez podatnika. Informacja ta wraz z kopią faktury potwierdzającej nabycie środka transportu i dowodem zapłaty, stanowią podstawę do wydania ww. zaświadczenia.

W przypadku pojazdów, które nie spełniają definicji nowego środka transportu przewidzianej w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług, o zaświadczenie potwierdzające brak obowiązku uiszczenia podatku z tytułu przywozu nabywanych z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju pojazdów, które mają być dopuszczone do ruchu na terytorium kraju należy wystąpić na wniosku – VAT – 24. Wniosek ten zawiera w szczególności:

1)dane identyfikujące pojazd;
2)datę pierwszego dopuszczenia pojazdu do użytku;
3)przebieg pojazdu;
4)cenę nabycia pojazdu przez wnioskodawcę;
5)dane dotyczące podmiotu dokonującego dostawy pojazdu na rzecz wnioskodawcy.

Do wniosku załącza się również umowę lub fakturę stwierdzającą nabycie pojazdu przez wnioskodawcę oraz inne dokumenty, z których jednoznacznie wynika, że nie zachodzi w tym przypadku wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

Przykład I.

Osoba fizyczna (nieprowadząca działalności gospodarczej) zakupiła we Francji samochód niespełniający definicji nowego środka transportu. Aby uzyskać zaświadczenie VAT – 25 powinna wystąpić z wnioskiem VAT – 24 wraz z fakturą lub innym dokumentem potwierdzającym, że nie zachodzi wewnątrzwspólnotowe nabycie nowego środka transportu – do naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Uzyskane zaświadczenie VAT – 25 potwierdzi brak obowiązku uiszczenia podatku.

Przykład II.
Osoba fizyczna (nieprowadząca działalności gospodarczej) zakupiła w Niemczech motocykl spełniający definicję nowego środka transportu. Aby uzyskać zaświadczenie VAT – 25 powinna przedłożyć naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania informację o wewnątrzwspólnotowym nabyciu środka transportu (VAT – 23) wraz z fakturą i dowodem zapłaty. Uzyskane zaświadczenie VAT-25 potwierdzi uiszczenie podatku.
(Podstawa prawna: art. 103 ust. 5, 6 oraz art. 105 ust. 1-3 ustawy o podatku od towarów i usług)

źródło: www.mf.gov.pl