Podatek PIT
23.04.2025 r.
4 min

Ulga rehabilitacyjna w zeznaniu rocznym

dr Małgorzata Rzeszutek

Doradca podatkowy

Skopiuj link
Podatek PIT
23.04.2025r.
4 min

Koniec kwietnia to ostatni moment na weryfikację ulg podatkowych możliwych do zastosowania w zeznaniu rocznym PIT. Jedna z możliwych ulg do zastosowania, niezależnie od wieku podatnika jest ulga rehabilitacyjna. Jednak trzeba uważać, jaki wydatek zamierza się uwzględnić do ulgi.

W art. 26 ust. 7a pkt 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wykazane zostały wydatki na zakup, naprawę lub najem wyrobów medycznych wymienionych w wykazie wyrobów medycznych określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 38 ust. 4 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz wyposażenia umożliwiającego ich używanie zgodnie z przewidzianym zastosowaniem, z wyjątkiem pieluchomajtek, pieluch anatomicznych, chłonnych majtek, podkładów i wkładów anatomicznych.

Wysokość wydatków na cele rehabilitacyjne, w tym wydatków na zakup leków – stosownie do art. 26 ust. 7 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – ustala się na podstawie dokumentu stwierdzającego ich poniesienie, zawierającego w szczególności: dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi lub towaru) i sprzedającego (towar lub usługę), rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty.

Organy podatkowe wskazują (m.in. Dyrektor KiS w interpretacji z 21 lutego 2024 r, sygn. 0115-KDIT2.4011.600.2023.2.MM), że telewizor, komputer typu laptop, tablet oraz głośnik to ogólnodostępne urządzenia techniczne i mieszczą się w kategorii dóbr powszechnego użytku, z których w zwykły sposób korzystać może ogół osób, niezależnie od faktu ewentualnej niepełnosprawności. W matrycę, czyli ekran ciekłokrystaliczny, na którym wyświetlane są obrazy, wyposażone są wszystkie telewizory, laptopy i tablety. Również głośniki są fabrycznie wbudowywane w te urządzenia. Fabryczne wyposażenie tych urządzeń w matryce i głośniki, czy też podłączenie dodatkowo zakupionego głośnika – nie sprawia, że sprzęt ten posiada cechy indywidualnego przeznaczenia.

W przypadku wydatków poniesionych na używanie samochodu osobowego nie jest wymagane posiadanie dokumentów stwierdzających ich wysokość. Jednakże na żądanie organów podatkowych podatnik jest obowiązany przedstawić dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia. Dowodami tymi będą np. orzeczenie o niepełnosprawności oraz dowód rejestracyjny samochodu.
Z brzmienia art. 26 ust. 7a pkt 2 wskazanej ustawy wynika, że odliczone od dochodu mogą być wyłącznie wydatki poniesione na przystosowanie pojazdów mechanicznych do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Rozumieć należy to jako upoważnienie do odliczania tylko tych wydatków, których skutkiem jest „przerobienie” pojazdu mechanicznego w sposób umożliwiający korzystanie z niego przez osobę niepełnosprawną. Potwierdza to Dyrektor KiS w interpretacji z 25 marca 2025 r., sygn. 0115-KDIT2.4011.28.2025.2.MD.

Przeróbki te mogą dotyczyć zarówno elementów związanych z kierowaniem pojazdem, czyli dostosowaniem pojazdu do potrzeb niepełnosprawnego kierowcy, jak i elementów umożliwiających przemieszczanie się pojazdem, czyli dostosowaniem pojazdu do potrzeb niepełnosprawnego pasażera. Przepis ten wyraźnie zawęża zakres przeróbek, uzależniając je każdorazowo od potrzeb osoby niepełnosprawnej wynikających z charakteru niepełnosprawności. Co również ważne, nie jest możliwe odliczenie wydatków na zakup lub remont samochodu. Ustawodawca w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewidział dla osób niepełnosprawnych preferencji podatkowych związanych z zakupem samochodów osobowych. Nabycie samochodu, nawet przystosowanego do korzystania przez osobę niepełnosprawną nie mieści się w zakresie tej ulgi.