Wszystko o Krajowym System eFaktur 2025 – faktury ustrukturyzowane z uwzględnieniem najnowszych zmian
Prowadzący: Michał Krawczyk
Dostępne terminy:
690 zł netto + VAT
- Formuła: online
- Czas trwania: 5 h
- Ilość dni szkoleniowych: 1
Co otrzymasz?
- Autorskie materiały
- Imienny certyfikat
Chcesz zapisać się na szkolenie telefonicznie lub mailowo?
Zadzwoń do naszego konsultanta lub wyślij mailem wypełniony formularz zgłoszeniowy.
Dokumenty do pobrania, które mogą Ci się przydać.
Czy wiesz, że...
Każde nasze wydarzenie możesz również zamówić jako szkolenie wewnętrzne, w pełni dostosowane do specyfiki i potrzeb Twojej firmy. Dowiedz się więcej TUTAJ
O szkoleniu
W związku z faktem, iż od lutego 2026 r. wystawianie faktury ustrukturyzowanych będzie obowiązkowe, zachęcamy do skorzystania ze szkolenia, którego celem jest przybliżenie Państwu zasad wystawiania i otrzymywania faktur ustrukturyzowanych przy użyciu Krajowego Systemy eFaktur.
Program uwzględnia najnowsze modyfikacje wprowadzone przez Ministerstwo Finansów w listopadzie 2024 r.
Faktury wystawiane w KSeF będą podlegać ciągłej kontroli, w szczególności pod kątem ich prawidłowego wystawienia, dlatego w celu przygotowania się do wspomnianego powyżej obowiązku, warto w przed rokiem 2026 r. rozpocząć wystawianie fakturę w KSeF wcześniej, żeby w okresie dobrowolności przetestować to rozwiązanie w Państwa systemie informatycznym.
Ministerstwo Finansów już od kilku lat intensywnie pracuje nad wdrażaniem nowoczesnych narzędzi analitycznych, umożliwiających bieżącą kontrolę rozliczeń podatkowych, docelowo w czasie rzeczywistym. Jednym z takich rozwiązań jest faktura ustrukturyzowana, której wystawianie jest możliwe w KSeF obecnie (funkcjonalność ta jest dostępna od roku 2022).
Należy mieć również na względzie ustanowienie przez ustawodawcę specyficznego momentu wystawienia i otrzymania faktury w KSeF. Ma to szczególne znaczenie dla:
- określenie momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku transakcji, dla których obowiązek podatkowy powstaje w sposób szczególny w dacie wystawienia faktury (np. WDT, usługi budowlane, „media”, najem, leasing itp.),
- określenia momentu nabycia prawa do odliczenia VAT z faktury ustrukturyzowanej,
- właściwego wykazania daty wystawienia faktury w JPK,
- momentu dokonania korekty in minus po stronie podatku należnego i naliczonego.
Jednocześnie, w celu zachęcenia podatników do dobrowolnego korzystania z KSeF, ustawodawca przewidział udogodnienia związane z dobrowolnym korzystaniem z KSeF. Są one szczególnie korzystne w przypadku korygowania podatku VAT in minus, zarówno po stronie wystawcy, jak i odbiorcy faktury ustrukturyzowanej.
W związku ze zbliżającym się obowiązkiem wystawiania faktur w KSeF zachęcamy do skorzystania z niniejszego szkolenia.
Serdecznie zapraszamy.
Czytaj pełen opis
Zwiń
Program szkolenia
- Najważniejsze pojęcia dotyczące KSeF:
- Co to jest KSeF? definicja KSeF, uczestnicy KSeF, możliwość obioru faktury przez osoby/podmioty nie będące uczestnikami KSeF.
- Od kiedy KSeF będzie obowiązkowy? podmioty zobowiązane do korzystania z KSeF od lutego 2026 r.; podmioty zobowiązane do korzystania z KSeF od kwietnia 2026 r.; podatnicy zwolnieni z VAT – od kiedy będą zobowiązani do korzystania z KSeF?
- Pojęcie faktury ustrukturyzowanej: definicja faktury ustrukturyzowanej, faktura ustrukturyzowana a faktura elektroniczna, faktura ustrukturyzowana a zapewnienie autentyczności pochodzenia, integralności treści, czytelności treści, wystawienie faktury w ustrukturyzowanej – czy konieczna jest akceptacja kontrahenta? przechowywanie faktur ustrukturyzowanych.
- Korzystanie z KSeF:
- Rodzaje dokumentów wystawianych przy użyciu w KSeF.
- Proces wystawienia faktury w KSeF: możliwość wystawienia faktury bezpośrednio z aplikacji Ministerstwa Finansów, wystawienia faktury w KSeF poprzez system informatyczny podatnika, wystawienia faktury w KSeF poprzez przesłanie pliku w strukturze FA, nr faktury a numer systemowy nadawany przez KSeF, znaczenie numeru systemowego nadawanego przez KSeF, czy nr KSeF należy umieszczać na fakturze przekazanej nabywcy w formie papierowej lub elektronicznej? sposób ujęcia faktury wystawionej w KSeF w JPK.
- Walidacja faktury wysłanej do KSeF w celu wystawienia: zgodność faktury wysyłanej do KSeF ze strukturą FA_VAT, obowiązkowe dane, które musi posiadać faktury, żeby było możliwej jej wystawienie w KSeF.
- Informacje dodatkowe w fakturach ustrukturyzowanych oraz załączniki do faktur ustrukturyzowanych (np. protokoły odbioru, warunki dostawy INCOTERMS, nr WZ, adres dostawy, dane odbiorcy innego niż nabywca itp.): schema FA – możliwości zawarcia w fakturze dodatkowych informacji; załączniki ustrukturyzowane w najnowszej schemie FA – kto będzie mógł z nich korzystać? załączniki inne niż ustrukturyzowane przekazywane poza KSeF; przekazywanie dodatkowych dokumentów towarzyszących transakcjom; dane o podmiotach uczestniczących w transakcji (np. odbiorca, pracownik, jednostka w ramach JST, członek grupy VAT itd.).
- Weryfikacja uprawnień osoby/podmiotu do korzystania z KSeF: pierwsze korki KSeF - jak rozpocząć korzystanie z KSeF w zależności od formy działalności? rodzaje uprawnień do korzystania z KSeF, sposób nadawania uprawnień do korzystania z KSeF innym podmiotom lub osobom, wyznaczenie osoby uprawnionej z korzystaniem z formularza ZAW-FA, odpowiedzialność karno-skarbowa osoby korzystającej z uprawnień do korzystania z KSeF.
- Wystawienie faktury w KSeF a zgoda nabywcy w okresie dobrowolnego KSeF: czy brak zgody nabywcy na otrzymanie faktury w formie ustrukturyzowanej uniemożliwia wystawienie faktury w KSeF? forma zgody nabywcy na otrzymanie faktury w formie ustrukturyzowanej; sposób przekazania faktury ustrukturyzowanej w przypadku braku zgody nabywcy na przekazanie jej za pośrednictwem KSeF.
- Otrzymywanie faktur w KSeF oraz dostęp do faktur wystawionych i otrzymanych w KSeF: dostęp do faktur zakupowych w KSeF przez polskiego podatnika VAT, dostęp do faktur zakupowych w KSeF przez osoby i podmioty nie będące polskimi podatnikami VAT, okres przechowywania faktur w KSeF, dane faktury ustrukturyzowanej dostępne dla sprzedawcy i nabywcy.
- Określenie momentu wystawienia i otrzymania faktury ustrukturyzowanej: specyfika daty wystawienia faktury w KSeF w świetle przepisów ustawy o VAT, data wystawienia faktury w KSeF a data powstania obowiązku podatkowego VAT oraz PIT/CIT data otrzymania faktury w KSeF w świetle przepisów ustawy o VAT, data otrzymania faktury w KSeF a prawo do odliczenia podatku VAT – ważne pytanie prejudycjalne polskiego sądu do TSUE.
- Zasady korygowania faktur w KSeF w okresie dobrowolnego KSeF: czy faktury wystawione poza KSeF można korygować w formie ustrukturyzowanej (z uwzględnieniem zmiany od września 2023 r.)? czy faktury ustrukturyzowane (wystawione w KSeF) można korygować w formie „tradycyjnej”? czy do faktury ustrukturyzowanej można wystawić notę korygującą? czy jest możliwe anulowanie faktury ustrukturyzowanej? korzyści związane w wystawieniem faktur korygujących w KSeF.
- Czy można wystawić duplikat faktury ustrukturyzowanej?
- Preferencje wynikające z dobrowolnego stosowania faktur ustrukturyzowanych do końca 2024 r.: 40-dniowy zwrot podatku VAT, ułatwione stosowanie korekty in minus po stronie sprzedawcy i nabywcy, brak konieczności dostarczania JPK_FA na żądanie organów podatkowych, brak obowiązków związanych z autentycznością pochodzenia, czytelnością oraz integralnością faktur.
- Zakres automatycznej kontroli faktur w systemie KSeF przez Krajową Administrację Skarbową.
- Okres obowiązkowego korzystania z KSeF:
- Wystawianie i otrzymywanie faktur w KSeF: generalny obowiązek wystawiania i odbierania faktur wyłącznie w KSeF od lutego 2026 r.: podatnicy VAT czynni i zwolnieni – obowiązek korzystania z KSeF od lutego 2026 r.; kategorie podatników, którzy mogą wystawiać faktury w KSeF od kwietnia 2026 r.; czy podatnicy, którzy mogą wystawiać faktury w KSeF od kwietnia 2026 r., mogą również otrzymywać faktury zakupowe poza KSeF od kwietnia 2026 r.? obowiązek posługiwania się NIP dla potrzeb fakturowania w KSeF; faktury w KSeF dla kontrahentów zagranicznych; faktury w KSeF dla podmiotów niebędących podatnikami (innych niż osoby fizyczne), faktury wystawiane dla konsumentów (osób fizycznych nieprowadzących działalności) – czy będzie można wystawiać w KSeF?
- Faktury, które nie będą musiały być wystawiane w KSeF: faktury wystawiane przez podatników zagranicznych zarejestrowanych w Polsce dla jako podatnicy VAT czynni, faktury wystawiane z kas rejestrujących – w okresie do końca lipca 2026 r.; paragony fiskalne uznane za faktury uproszczone – w okresie do końca lipca 2026 r.; faktury wskazane w rozporządzeniu wykonawczym wyłączającym koniczność wystawiania faktur KSeF dla określonych czynności, faktury wystawione w okresie awarii KSeF oraz związane z nimi obowiązki, faktury wystawione w okresie niedostępności KSeF (tzw. tryb „offline”) oraz związane z nimi obowiązki, możliwość nieograniczonego korzystania z trybu „offline” do końca 2026 r.; faktury wystawiania w ramach OSS i IOSS, „faktury” RR.
- Faktury ustrukturyzowane wystawione w okresie awarii KSeF: zasady wystawienia i przekazania nabywcy faktur ustrukturyzowanych wystawionych w okresie awarii, odmienna zasady ustalania daty wystawienia faktury w okresie awarii KSeF, termin przesłania do KSeF faktur wystawionych w okresie awarii.
- Faktury ustrukturyzowane wystawione w okresie niedostępności KSeF („offline”): zasady wystawienia i przekazania nabywcy faktur ustrukturyzowanych wystawionych w trybie „offline”, odmienna zasady ustalania daty wystawienia faktury w trybie „offline”, termin przesłania do KSeF faktur wystawionych w trybie „offline”.
- Sposób przekazania faktury ustrukturyzowanej w okresie obowiązkowego KSeF w zależności od statusu nabywcy: krajowy nabywca posługujący się polskim NIP; krajowy nabywca nieposługujący się polskim NIP; nabywca zagraniczny posługujący się polskim NIP; nabywca zagraniczny nieposługujący się polskim NIP.
- Znaczenie kodu QR umieszczanego obowiązkowo na wydruku lub obrazie elektronicznym faktur wystawianych w KSeF: faktury ustrukturyzowane wstawione w KSeF przekazane nabywcy w formie papierowej lub elektronicznej, faktury wstawione w okresie awarii lub w trybie „offline” przekazane nabywcy w formie papierowej lub elektronicznej, certyfikat sprzedawcy jako element kodu QR faktur wystawionych w okresie awarii lub w trybie „offline” – najnowsze rozwiązanie Ministerstwa Finansów.
- Określenie daty otrzymania faktury ustrukturyzowanej: data otrzymania faktury ustrukturyzowanej w KSeF, data otrzymania faktury ustrukturyzowanej poza KSeF w okresie awarii lub „offline”, metody i formy przekazania faktury ustrukturyzowanej poza KSeF,
- Data wystawienia faktury w KSeF a kurs waluty – nowe, dodatkowe możliwości określenia kursu walutowego od lutego 2026 r. uwzględniająca specyfikę momentu wystawienia faktury w KSeF: specyfika określenie kursu walutowego dla faktur wystawionych przed powstaniem obowiązku podatkowego; specyfika określenie kursu walutowego dla faktu, których data wystawienia jest datą powstania obowiązku podatkowego (np. WDT).
- Faktura otrzymana poza KSeF od lutego 2026 r. a możliwość odliczenia VAT: czy można odliczyć VAT, jeżeli sprzedawca, pomimo obowiązku, wystawi fakturę poza KSeF?
- Możliwość dobrowolnego wystawiania w KSeF „faktur” RR: forma zgody rolnika ryczałtowego na wystawianie „faktur” RR w KSeF; forma wycofania zgody rolnika ryczałtowego na wystawianie „faktur” RR w KSeF; wprowadzenie zasada korygowania „faktur” RR; specyfika płatności za „faktury” RR wystawione w KSeF.
- Sankcje w zakresie nieprawidłowości w korzystaniu z obowiązkowego KSeF: sankcja za wystawienie faktury poza KSeF; sankcje za wystawienie faktur w niewłaściwym formacie w okresie awarii lub w trybie „offline”, sankcje za opóźnione przesłanie do KSeF faktur wystawionych w okresie awarii lub w trybie „offline”, okres przejściowy, w którym sankcje nie będą stosowane.
- Korygowanie faktur w okresie obowiązkowego KSeF (od lutego 2026 r. lub od kwietnia 2026 r.): korygowanie faktur ustrukturyzowanych wyłącznie w KSeF; korygowanie faktur wystawionych poza KSeF (przed lutym/kwietniem 2026 r.) wyłącznie w KSeF, likwidacja not korygujących, wystawianie faktur korygujących poza KSeF – czy to będzie możliwe? specyfika korekty in minus podatku należnego od lutego 2026 r.: faktury korygujące wystawione w KSeF, faktury korygujące wystawione poza KSeF,
- Specyfika korekty in minus podatku naliczonego: faktury korygujące otrzymane w KSeF, faktury korygujące otrzymane poza KSeF.
- Dlaczego nie warto wystawiać faktury korygujących poza KSeF w okresie od lutego do kwietnia 2026 r.?
- Numeru systemowy nadawany fakturze przez KSeF a opis przelewu za fakturę ustrukturyzowaną w okresie obowiązkowego KSeF: numer KSeF a pojedyncze przelewy przy użyciu mechanizm podzielonej płatności), numer KSeF a zbiorcze przelewy przy użyciu mechanizm podzielonej płatności), numer KSeF a „zwykłe” przelewy pomiędzy podmiotami będącymi podatnikami VAT czynnymi, okres przejściowy, w którym podawanie numerów KSeF w przelewach nie będzie obowiązkowe.
- Pozostałe zmiany związane z KSeF: skrócenie terminu zwrotu VAT; zniesienie obowiązku wystawienia faktury zaliczkowej w niektórych sytuacjach (od września 2023 r.), zmiany w przepisach dotyczących faktur RR.
Pokaż cały program
Zwiń
Prowadzący:
Ekspert podatkowy, Wspólnik w Kancelarii KrafTax Sp. z o.o. W branży podatkowej od 1999 r. W latach 1999 – 2014 pracownik organów podatkowych, w tym 4 lata pracy w Izbie Skarbowej we Wrocławiu w dziale podatku VAT oraz 11 lat pracy w kontroli podatkowej. Od roku 2014 współpracuje z kancelariami podatkowymi oraz prowadzi własną działalność gospodarczą. W latach 2008 – 2014 współtworzył i prowadził szkolenia w ośrodkach szkoleniowych Ministerstwa Finansów oraz w ramach Centrum Edukacji Zawodowej Resortu Finansów. Obecnie projektuje oraz prowadzi szkolenia dla Platformy Szkoleniowej Expert4you oraz dla Krajowej Izby Podatkowej. Ukończył Szkołę Coachów Biznesu oraz Szkołę Trenerów Biznesu. Autor i współautor publikacji podatkowych.
Prowadzący:
Michał Krawczyk
Ekspert podatkowy
Ekspert podatkowy, Wspólnik w Kancelarii KrafTax Sp. z o.o. W branży podatkowej od 1999 r. W latach 1999 – 2014 pracownik organów podatkowych, w tym 4 lata pracy w Izbie Skarbowej we Wrocławiu w dziale podatku VAT oraz 11 lat pracy w kontroli podatkowej. Od roku 2014 współpracuje z kancelariami podatkowymi oraz prowadzi własną działalność gospodarczą. W latach 2008 – 2014 współtworzył i prowadził szkolenia w ośrodkach szkoleniowych Ministerstwa Finansów oraz w ramach Centrum Edukacji Zawodowej Resortu Finansów. Obecnie projektuje oraz prowadzi szkolenia dla Platformy Szkoleniowej Expert4you oraz dla Krajowej Izby Podatkowej. Ukończył Szkołę Coachów Biznesu oraz Szkołę Trenerów Biznesu. Autor i współautor publikacji podatkowych.
Rozwiń
Zwiń
Chcesz zapisać się na szkolenie telefonicznie lub mailowo?
Zadzwoń do naszego konsultanta lub wyślij mailem wypełniony formularz zgłoszeniowy.
Dokumenty do pobrania, które mogą Ci się przydać.
Czy wiesz, że...
Każde nasze wydarzenie możesz również zamówić jako szkolenie wewnętrzne, w pełni dostosowane do specyfiki i potrzeb Twojej firmy. Dowiedz się więcej TUTAJ