Najważniejsze problemy i praktyczne rozwiązania w podatku VAT w 2024 r.
Obecnie brak dostępnych terminów
690 zł netto + VAT
- Formuła: online
- Czas trwania: 5 h
- Ilość dni szkoleniowych: 1
Co otrzymasz?
- Autorskie materiały
- Imienny certyfikat
Chcesz zapisać się na szkolenie telefonicznie lub mailowo?
Zadzwoń do naszego konsultanta lub wyślij mailem wypełniony formularz zgłoszeniowy.
Dokumenty do pobrania, które mogą Ci się przydać.
Czy wiesz, że...
Każde nasze wydarzenie możesz również zamówić jako szkolenie wewnętrzne, w pełni dostosowane do specyfiki i potrzeb Twojej firmy. Dowiedz się więcej TUTAJ
O szkoleniu
Celem szkolenia jest omówienie najistotniejszych problemów związanych z rozliczaniem podatku od towarów i usług, które są przedmiotem wielu wniosków o interpretacje do Ministerstwa Finansów oraz wielu postępowań sądowoadministracyjnych. Doświadczenie w sferze podatku VAT wykładowcy (byłego naczelnika w Izbie Skarbowej w Warszawie) pozwala na ocenę, które zagadnienia są zagrożone ryzykiem podatkowym i jak uniknąć ewentualnych sytuacji spornych z organami podatkowymi.
Szkolenie oparte jest o autorskie materiały i przydatne przykłady z bieżącej praktyki znanego doradcy podatkowego.
Czytaj pełen opis
Zwiń
Program szkolenia
- Jak prawidłowo rozpoznać obowiązek podatkowy, zarówno przy dostawach na odległość, jak i przy świadczeniu usług (niematerialnych, budowlanych itp.)?
- Kiedy sprzedaż przez internet może być traktowana jako działalność gospodarcza i jakie konsekwencje niesie dla sprzedającego?
- Czy transport i jego koszty wchodzą do podstawy opodatkowania VAT i na jakich warunkach (dostawy krajowe, WDT/WNT, export)?
- Jakie warunki należy spełnić przy świadczeniu kompleksowym, aby opodatkować całość jednolitą stawką VAT i jakie płynął z tego korzyści dla podatników?
- Refakturowanie – co zrobić, żeby „skarbówka” nie zakwestionowała niższej stawki VAT (np. najem i media, dostawa z transportem, montaż z towarem)?
- Wydanie towaru bez odpłatności i przekazanie gratisów w ramach działań marketingowych oraz dla pracowników, a kwestia opodatkowania VAT i PIT.
- Podatkowe rozliczenie używania samochodów osobowych w firmie; rozliczenie VAT i PIT w przypadku pracowników. Wykup pojazdu z leasingu i jego sprzedaż (albo darowizna) w ujęciu VAT i PIT.
- Jakie dokumenty uzgodnieniowe należy posiadać, aby dokonać korekty zmniejszającej VAT należny i w jakim okresie rozliczeniowym wykazać taką korektę? Kiedy wystawiać korektę „do zera”, a kiedy korektę „na minus”?
- W jaki sposób rozliczyć podatkowo udział podatnika (jako np. pośrednika) w transakcjach trójstronnych (łańcuchowych)? Od czego zależy czy dana dostawa jest „ruchoma” czy nie? Określanie miejsca świadczenia przy dostawach „ruchomych” i „nieruchomych” – nowe zasady UE.
- W jakich okolicznościach można uznać warunki WDT za spełnione, w kontekście zastosowania stawki 0%? Wyjaśnienia konkretnych przypadków.
- W jakim okresie nie wykazywać WDT w JPK, a w jakim okresie musimy zastosować stawkę krajową i jak ją później skorygować?
- Jak w praktyce zastosować stawkę 0% przy eksporcie towarów (szczególnie przy eksporcie pośrednim) oraz kiedy można stosować stawkę 0% przy zaliczce eksportowej? Zasady korekty stawki przy eksporcie (w tym zaliczkowaniu) w praktyce.
- Otrzymanie faktury w terminie późniejszym w stosunku do momentu powstania obowiązku podatkowego i moment odliczenia VAT.
- Czy i kiedy odliczać VAT z duplikatu i zasadność wystawienia duplikatu w dobie obecnych rozwiązań prawnych?
- Jak dokonywać tzw. korekty wstecznej VAT naliczonego? Do jakiego okresu rozliczeniowego możemy się cofnąć?
- Posiadanie faktury, a odliczenia VAT z tytułu WNT i importu usług. Korekty VAT należnego i naliczonego przy WNT i imporcie usług – sposób realizacji.
- Czy można odliczyć zawyżony VAT (rażąco zawyżona wartość transakcji) – wyroki TSUE?
- W jakich sytuacjach organy podatkowe mogą potraktować fakturę, jako „pustą” i zakwestionować odliczenie VAT?
- Czy zawsze trzeba sprawdzać kontrahenta i jaki ma to wpływ na odliczenie VAT? Omówienie konkretnych przypadków.
- W jaki sposób dokonać alokacji podatku naliczonego w przypadku sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej? Jak w praktyce udokumentować związek o charakterze pośrednim zakupów ze sprzedażą opodatkowaną?
Pokaż cały program
Zwiń
Dla kogo przeznaczone jest szkolenie?
- Szkolenie adresowane jest do pracowników działów księgowych i biur rachunkowych oraz przedsiębiorców.
Chcesz zapisać się na szkolenie telefonicznie lub mailowo?
Zadzwoń do naszego konsultanta lub wyślij mailem wypełniony formularz zgłoszeniowy.
Dokumenty do pobrania, które mogą Ci się przydać.
Czy wiesz, że...
Każde nasze wydarzenie możesz również zamówić jako szkolenie wewnętrzne, w pełni dostosowane do specyfiki i potrzeb Twojej firmy. Dowiedz się więcej TUTAJ