Podatki i procedury podatkowe
09.01.2025 r.
4 min

Sprzedaż składnika majątku spółki cywilnej jej wspólnikowi

dr Małgorzata Rzeszutek

Doradca podatkowy

Skopiuj link
Podatki i procedury podatkowe
09.01.2025r.
4 min

Spółki osobowe, które nie są podatnikami podatku dochodowego mogą dokonywać transakcji ze swoimi wspólnikami, w tym również w zakresie sprzedaży jednak nie są to wyłącznie transakcje neutralne podatkowo. Spółka cywilna nie posiada własnego majątku. W spółce tej właścicielami poszczególnych składników majątku pozostają wspólnicy spółki. Sprzedaż majątku spółki cywilnej polega więc na sprzedaży wspólnego majątku wspólników, który określa się jako współwłasność łączna.

W przypadku gdy wspólnicy spółki cywilnej dokonują sprzedaży składników majątku tej spółki na rzecz indywidualnie prowadzonej przez jednego z nich działalności gospodarczej, to w przypadku wspólnika dokonującego tej transakcji na rzecz jego indywidualnej działalności nie powstanie przychód podatkowy oraz nie będzie możliwości rozliczenia w tym zakresie kosztów uzyskania przychodów. Z uwagi na to, że wspólnik nabywający towar, jest podatnikiem podatku dochodowego zarówno dla działalności wykonywanej w formie spółki cywilnej, jak również w formie indywidualnej działalności gospodarczej, to z punktu widzenia podatku dochodowego od osób fizycznych transakcja sprzedaży w części przypadającej na wspólnika, określonej na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy o PIT, nie będzie przychodem podatkowym.

Stanowisko to prezentują organy podatkowe w wydawanych interpretacjach, m,in. w interpretacji Dyrektora KiS z 28 kwietnia 2022 r, sygn. 0115-KDIT3.4011.898.2021.2.PS. Zarówno w przypadku osoby fizycznej prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą, jak i osoby fizycznej będącej wspólnikiem spółki cywilnej mamy do czynienia z tym samym podmiotem – osobą fizyczną, której przysługuje zdolność prawna oraz zdolność do czynności prawnych. Skoro spółka cywilna nie jest odrębnym od wspólnika podatnikiem oraz z uwagi na to, że wspólnik jest podatnikiem podatku dochodowego zarówno dla działalności wykonywanej w formie spółki cywilnej, jak również w formie indywidualnej działalności gospodarczej to trudno jest mówić o tym, że poniesie , w części odpowiadającej udziałowi w spółce cywilnej, rzeczywisty wydatek z punktu widzenia podatku dochodowego od osób fizycznych, w tej części jest to transakcja „z samym sobą”.

Przepisy prawa nie zabraniają więc przeniesienia przez wspólników spółki cywilnej własności składników majątkowych wchodzących w skład ich majątku wspólnego do majątku odrębnego wspólników. Nie wystąpi również przychód związany z nieodpłatnym wycofaniem nieruchomości z majątku spółki i przeniesieniem własności nieruchomości do majątków wspólników, w sytuacji, gdy otrzymają oni udział w nieruchomości odpowiadający ich udziałom w spółce (interpretacja indywidualna z dnia 8 grudnia 2023 r., Dyrektora KiS, sygn. 0115-KDIT3.4011.635.2023.2.AD). W przeciwieństwie do sprzedaży, operacja wycofania nieruchomości z majątku spółki cywilnej do majątku prywatnego nie będzie nosić cech zbycia, jak również nie będzie posiadać przymiotu odpłatności, więc wycofanie to nie spowoduje powstania po stronie wspólnika przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednak trzeba pamiętać, że wycofanie nieruchomości ze spółki cywilnej i przekazanie jej do majątku prywatnego wspólników to czynność opodatkowana podatkiem VAT według właściwej stawki. Wyjątkiem jest sytuacja wskazana przez Dyrektora KiS w interpretacji nr 0114-KDIP1-1.4012.208.2019.2.JO z dnia 28 czerwca 2019 roku zgodnie z którą czynność zbycia przedsiębiorstwa spółki cywilnej na rzecz jednego ze wspólników spółki, który nadal ma kierować działalnością prowadzonej do tej pory przez spółkę, nie podlega pod opodatkowanie podatkiem VAT.