Już 28 listopada BEZPŁATNA konferencja online: „Optymalne podatki a bezpieczny biznes”

Szczegółowa agenda wydarzenia na stronie naszego partnera – Expert4you. Zapraszamy TUTAJ

PPK
26.10.2023 r.
4 min

Składki ZUS i wpłaty na PPK przez członków rad nadzorczych

dr Małgorzata Rzeszutek

Doradca podatkowy

Skopiuj link
PPK
26.10.2023r.
4 min

Wpłaty dokonywane przez firmy do PPK mogą dotyczyć zarówno pracowników, jak i zleceniobiorców, ale również członków organów, w tym rady nadzorczej. Członek rady nadzorczej spółki wynagradzany z tytułu pełnionej funkcji, który podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym w Polsce, a więc należy go uwzględnić w liczbie osób zatrudnionych w zakresie przepisów PPK.

Wydatki na pokrycie składek na ubezpieczenia społeczne, FP czy PPK finansowane ze środków spółki, stanowią koszt uzyskania przychodu jako pochodne wynagrodzeń uzyskiwanym przez członka rady nadzorczej, które spółka zobowiązana jest ponosić zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Wyłączenie z kategorii kosztów uzyskania przychodów zawarte w katalogu art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, dotyczące osób wchodzących w skład rad nadzorczych dotyczą sytuacji, gdy wydatki na rzecz tych osób nie zostały poniesione z tytułu pełnionych przez te osoby funkcji. Natomiast ograniczenia ww. katalogu, odnoszące się do składek na ubezpieczenie społeczne, na Fundusz Pracy oraz wpłat dokonywanych do pracowniczych planów kapitałowych dotyczą sytuacji, w których potrącane są od nagród i premii (m.in. interpretacja o sygnaturze 0111-KDIB2-1.4010.300.2023.1.KK – Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 25.09.2023 r.).

Wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych, z zastrzeżeniem art. 16 ust. 1 pkt 40a ustawy CIT, w części finansowanej przez podmiot zatrudniający w rozumieniu tej ustawy, stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są one należne, pod warunkiem, że zostaną opłacone w terminie. W przypadku uchybienia temu terminowi do wpłat tych stosuje się przepisy art. 16 ust. 1 pkt 57aa ustawy CIT.

Stosownie do art. 26 ust. 1 ustawy PPK, wpłata podstawowa finansowana przez podmiot zatrudniający wynosi 1,5%. Natomiast, w myśl art. 27 ust. 1 PPK, wpłata podstawowa finansowana przez uczestnika PPK wynosi 2% wynagrodzenia. Wpłaty finansowane przez uczestnika PPK są potrącane z wynagrodzenia po jego opodatkowaniu.

Podstawę wymiaru składek na przedmiotowe ubezpieczenia członka rady nadzorczej stanowi przychód – łącznie z kosztami uzyskania i kwotą podatku. Ponadto wpłaty do PPK finansowane przez podmiot zatrudniający nie są wliczane do wynagrodzenia stanowiącego podstawę ustalenia wysokości obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (art. 26 ust. 5 ustawy o PPK). Jest to jednak dodatkowy przychód dla osoby zatrudnionej, który podlega opodatkowaniu i powstaje w miesiącu dokonania wpłaty do instytucji finansowej. Członkowi rady nadzorczej przysługują też co do zasady koszty uzyskania przychodu w wysokości 250 zł. Od 1 stycznia 2023 r. może on złożyć płatnikowi oświadczenie na formularzu PIT-2 o stosowaniu kwoty zmniejszającej podatek (art. 31b ustawy o PIT).

Ewentualne zmiany w uchwale określającej wysokość wynagrodzenia członków rady nadzorczej mogą zawierać zapisy przewidujące, że w przypadku, gdy dany członek rady nadzorczej jest uczestnikiem PPK, wpłata finansowana przez podmiot zatrudniający pochodzi ze środków podmiotu zatrudniającego, ale jednocześnie stanowi przychód uczestnika PPK.