27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Podatek PIT
03.11.2023 r.
4 min

Rozliczanie podatkowe praktyk absolwenckich

dr Małgorzata Rzeszutek

Doradca podatkowy

Skopiuj link
Podatek PIT
03.11.2023r.
4 min

Współpraca w ramach praktyk absolwenckich nadal jest popularną formą, z której korzystają firmy chcące zrekrutować przyszłego pracownika. Umowa o praktykę absolwencką nie jest ani umową o pracę, ani umową o dzieło lub zlecenia. Jest to całkowicie odrębny typ umowy cywilnoprawnej zawieranej pomiędzy podmiotem przyjmującym na praktykę i absolwentem (praktykantem), a wypłacane z tego tytułu wynagrodzenie należy kwalifikować jako przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przedsiębiorca może podpisać z absolwentem studiów umowę o praktykę absolwencką, z tym że tylko na okres nieprzekraczający trzech miesięcy i nie może dotyczyć ona pracy szczególnie niebezpiecznej w rozumieniu przepisów wydanych na podstawie art. 23715K.p. Praktyka może być odbywana odpłatnie lub nieodpłatnie. Jeśli praktyka ma być odpłatna, to wysokość miesięcznego świadczenia pieniężnego nie może przekraczać dwukrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, czyli od 1 lipca 2023 r. kwoty 7.200 zł.

Praktyka absolwencka nie stanowi tytułu do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli praktykant ukończył 26 rok życia, to od wypłacanego mu świadczenia pieniężnego podmiot przyjmujący na praktykę pobiera zaliczkę na podatek dochodowy (art. 35 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT). Zaliczkę oblicza stosując stawkę podatku zgodnie z art. 27 ustawy PIT w wysokości 12% (art. 35 ust. 4 ustawy). Wyliczoną zaliczkę pomniejsza o kwotę stanowiącą nie więcej niż 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, jeżeli podatnik (praktykant) złoży mu oświadczenie o stosowaniu pomniejszenia- tzw. PIT-2 (art. 31b ust. 1 PIT). Jeśli jednak praktykant nie ukończył 26 lat, to świadczenie pieniężne nie podlega opodatkowaniu. Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 lit. c ustawy o PIT, wolne od podatku dochodowego są przychody z tytułu odbywania praktyki absolwenckiej, o której mowa w przepisach ustawy o praktykach absolwenckich otrzymane przez podatnika do ukończenia 26. roku życia, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85.528 zł. Przy czym podatnik może złożyć wniosek o niestosowanie tego zwolnienia (art. 35 ust. 5 w zw. z art. 32 ust. 6 ustawy o PIT).

Jeśli na terenie Polski taką umowę płatnik miałby zawrzeć z cudzoziemcem, np. obywatelem Ukrainy to taka możliwość istnieje. Cudzoziemiec powinien przedłożyć podmiotowi, z którym zawrze umowę o praktykę absolwencką dokument identyfikujący go oraz potwierdzający jego wiek, oraz świadectwo ukończenia szkoły/uczelni. Płatnik powinien rozliczyć przychody z takiej umowy na mocy art. 35 ust. 1 pkt 8 PIT bez względu na status rezydencji podatnika (z uwzględnieniem zwolnienia podatkowego).

Jednak w uldze dla młodych wyraźnie zastrzeżono, że przy zwolnieniu praktyk absolwenckich z podatku chodzi o przychody z praktyk odbywanych na warunkach określonych w ustawie, która obowiązuje w polskim systemie prawa, nie należy zakładać, że zwolnienie ma zastosowanie do przychodów otrzymanych w ramach zagranicznych praktyk studenckich. A więc jeżeli podatnik będzie składał zeznanie PIT-36 za 2023 r., w załączniku PIT/ZG powinien wykazać pełną kwotę przychodów otrzymanych z praktyk zagranicznych.

W ustawie możliwe są w najbliższym czasie zmiany, w trakcie procedowania jest projekt nowelizacji ustawy, zakładający m.in. określony czas praktyki w podziale na godziny i obowiązek wprowadzenia tylko praktyk płatnych, z zakończeniem realizacji praktyk bezpłatnych.