Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 i 4 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, oraz wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju. W myśl art. 7 ust. 1 wyżej powołanej ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w rozumieniu ustawy o podatku VAT jest to nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz – art. 9 ust.1 ustawy o VAT. Przepis ten stosuje się pod warunkiem, że nabywcą i dokonującym dostawy towarów jest podatnik, o którym mowa w art. 15 ustawy o podatku VAT, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika, co wynika z art. 9 ust. 2 ww. ustawy.
Jak wynika z powyższych przepisów wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru, jakim jest paliwo, wystąpi na terytorium kraju jeżeli towar zostanie wysłany lub będzie transportowany z jednego kraju członkowskiego na terytorium innego kraju Unii Europejskiej (tu: Polski) oraz obie strony transakcji muszą być,co do zasady, podatnikami podatku od towarów i usług lub podatku od wartości dodanej.Jeśli więc zakupione za granicą paliwo zostanie zużyte w całości poza terytorium kraju nie wystąpi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.
Jak jednak postąpić w sytuacji, w której część paliwa znajdującego się w baku samochodu nie została zużyta poza terytorium kraju, np. w sytuacji zatankowania samochodu tuż przed polską granicą?
Jeżeli samochód przekracza granicę Polski, to niewątpliwie część paliwa jest przywożona do kraju. Trudno jednak jest określić, jaka część paliwa w baku pozostała z ostatniego tankowania (poza granicami kraju), a jaka część została zakupiona poprzednio w Polsce. Również i w takiej sytuacji nie wystąpi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Należy mimo wszystko uznać, że całe paliwo zostało zużyte poza Polską. Ustalenie bowiem jaka część paliwa została zużyta poza Polską a jaka w kraju jest niewykonalne zarówno dla podatnika, ani –tym bardziej – dla aparatu skarbowego.
Nawet jeżeli ww. transakcja byłaby wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów, to nie będzie opodatkowana. Zgodnie z art. 44 pkt 2 ustawy o VATzwalnia się od podatku wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, których import na warunkach określonych w przepisach dotyczących importu towarów byłby zwolniony od podatku.
W myśl art. 77 ust. 1 pkt 1 lit b ustawy o VAT zwalnia się od podatku import paliwa przewożonego w standardowych zbiornikach środków transportu przeznaczonych do działalności gospodarczej w ilości do 200 litrów na środek transportu.
Natomiast w świetle § 13 ust. 1 pkt 9 lit. b rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r.w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług(Dz. U. Nr 73, poz. 392 z późn. zm.) zwalnia się od podatku import paliwa, zwolnionego od cła na podstawie przepisów celnych, przewożonego w standardowych zbiornikach w ilości nieprzekraczającej 600 litrów, w przypadku paliwa przewożonego w standardowym zbiorniku handlowego pojazdu samochodowego innego niż służącego do przewozu więcej niż dziewięciu osób włącznie z kierowcą.Oznaczałoby to, że wewnątrzwspólnotowe nabycie do 200 litrów paliwa (bądź do 600 litrów w zależności od przepisu) na środek transportu przewożonego w standardowych zbiornikach pojazdu jest zwolnione od podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia.
Czy wpływ na niewystąpienie wewnątrzwspólnotowego nabycia będzie miał sposób udokumentowania ww. transakcji przez zagranicznego sprzedawcę: paragonem, czy też fakturą wystawioną na polskiego podatnika (nawet z NIP UE)?
Nie. Niezależnie od sposobu udokumentowania takiej transakcji zakupione paliwo nie będzie stanowiło wewnątrzwspólnotowego nabyciana terytorium kraju.
Wojciech Zajączkowski
Zobacz szkolenia: