Odbierz 30% rabatu na BLACK WEEK! Zapisz się do 29.11.2024 r. na dowolne szkolenia
lub Live Meetingi z naszej oferty i użyj w formularzu zgłoszeniowym kodu BW.KIP
Podatek VAT / Podatki i procedury podatkowe
23.08.2024 r.
4 min

Przekazanie składników majątku pomiędzy firmami małżonków

dr Małgorzata Rzeszutek

Doradca podatkowy

Skopiuj link
Podatek VAT / Podatki i procedury podatkowe
23.08.2024r.
4 min

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą swoje firmy i są ze sobą  w związku małżeńskim, mają wspólność majątkową, kierują się odrębnymi zasadami związanymi z przekazywaniem składników majątku niż inni. W przypadku przekazania składników majątku wykorzystywanych w działalności gospodarczej przez jednego małżonka, do działalności gospodarczej drugiego małżonka, składniki te objęte są wspólnością majątkową, nie dochodzi do zmiany właściciela tych składników majątku. Zmienia się jedynie sposób ich wykorzystywania.

W sytuacji, gdy jeden z małżonków przejmie do swojej działalności składnik majątkowy wykorzystywany wcześniej (amortyzowany) w działalności współmałżonka, wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji (wykazie) współmałżonka wykorzystującego dotychczas ten składnik w swojej działalności gospodarczej. Małżonek przejmujący składnik majątkowy wykorzystywany dotychczas w działalności gospodarczej współmałżonka powinien – jeśli wartość początkowa środka trwałego nie została jeszcze w pełni zamortyzowana – dokonywać odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuować metodę amortyzacji przyjętą przez współmałżonka wykorzystującego dotychczas tenże składnik. Stanowisko to zaprezentował m.in. Dyrektor KiS w interpretacji z dnia 27 maja 2020 r., sygn. 0115-KDIT3.4011.259.2020.2.AW.

Czynność przekazania towarów jest więc neutralna podatkowo w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Przekazujący towar małżonek musi wystornować wartość tego towaru ze swojej podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Z kolei małżonek otrzymujący towar powinien ująć jego wartość w kol. 10 PKPiR, a nie jako remanent początkowy.

Czynność przekazania towarów pomiędzy firmami małżonków powinna zostać potwierdzona odpowiednim protokołem, sporządzonym w dacie przekazania towarów.

Z punktu widzenia rozliczenia podatku VAT, jeśli składniki majątku np. na dzień likwidacji przez małżonka działalności gospodarczej zostaną już przekazane na rzecz działalności gospodarczej współmałżonka, to nie będzie obowiązku objęcia ich remanentem likwidacyjnym, gdyż na dzień likwidacji działalności gospodarczej przedmiotowe składniki nie będą już stanowiły elementu likwidowanej działalności gospodarczej. Potwierdził to Dyrektor KiS w interpretacji z 19 października 2023 r., sygn. 0114-KDIP1-3.4012.398.2023.1.LK.

W przypadku nieodpłatnego przekazania mężowi/żonie jako podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą składników majątku wykorzystywanych w prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, czynność ta będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, jeśli w związku z nabyciem towaru przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z którego to uprawnienia podatnik skorzystał. Tym samym spełnione zostały przesłanki zawarte w ww. przepisie, tzn. przekazujący jest podatnikiem podatku od towarów i usług, a przedmiotem nieodpłatnego przekazania są towary, przy nabyciu których przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Przekazanie składników związanych z działalnością gospodarczą do indywidualnej działalności gospodarczej męża/żony na podstawie protokołu, nie podlega natomiast opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.