Procedura SME (Small Medium-sized Enterprise) to nowe narzędzie, które będzie obowiązywać od 2025 roku, wprowadzające na terenie UE uproszczenie zasad związanych z VAT. Zmniejsza ono obowiązki administracyjne dla małych przedsiębiorstw nieposiadających siedziby działalności gospodarczej na terytorium państwa członkowskiego, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza. Procedura SME dotyczy więc wyłącznie podatników mających siedzibę działalności gospodarczej na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej.
Podatnicy zwolnieni z siedzibą na terytorium kraju nadal będą funkcjonować na dotychczasowych zasadach, zgodnie z art.113 ustawy VAT. Oznacza to, że nie muszą składać zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R oraz raportować naczelnikowi urzędu skarbowego wartości osiągniętej sprzedaży (ale nadal są obowiązani prowadzić ewidencję pozwalającą na określenie momentu przekroczenia limitu zwolnienia podmiotowego). W celu uproszczenia i obniżenia kosztów przestrzegania przepisów regulacje dyrektywy VAT wymagają, aby podatnicy byli zidentyfikowani za pomocą indywidualnego numeru identyfikacyjnego wyłącznie w państwie członkowskim siedziby działalności gospodarczej. Numer ten ważne, aby zawierał sufiks »EX« dodany do tego numeru.
Zakres danych na fakturze uproszczonej wystawionej przez podatnika korzystającego ze zwolnienia w ramach procedury SME, powinien obejmować również indywidualny numer identyfikacyjny (numer EX). W nowelizacji ustawy VAT od 2025 roku został dodany nowy przepis – art. 113b ust. 1 – który wskazuje, że podatnik posiadający siedzibę działalności gospodarczej na terytorium kraju, może skorzystać ze zwolnienia w innym państwie członkowskim. Istotną w tym zakresie kwestią jest spełnienie dwóch podstawowych warunków:
- nieprzekroczenia w poprzednim ani bieżącym roku kwoty rocznego obrotu na terytorium Unii Europejskiej w wysokości 100 000 euro oraz
- nieprzekroczenia rocznego obrotu kwot określonych przez państwo członkowskie, w którym podatnik chce korzystać ze zwolnienia.
W celu skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w ust. 1, podatnik składa Naczelnikowi Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście powiadomienie o zamiarze skorzystania ze zwolnienia w państwie członkowskim innym niż Polska.
Polski podatnik po rejestracji do SME, będzie miał obowiązek przekazywania informacji kwartalnych w ciągu miesiąca od końca danego kwartału. Przy tym informacje kwartalne, w zależności od decyzji państwa członkowskiego, mogą być przedkładane drogą elektroniczną na warunkach określonych przez państwo członkowskie.
Od dnia 1 stycznia 2025 r. będą możliwe do stosowania dwie procedury tj. SME i OSS. Podatnik spełniający wymogi będzie mógł zarejestrować się na potrzeby procedury SME w państwie członkowskim siedziby działalności gospodarczej i jednocześnie być zarejestrowanym w tym państwie do celów unijnej procedury OSS, rozliczając w tej procedurze VAT należny dla państw członkowskich, w których nie korzysta z procedury SME. Jeśli podatnik zamierza sprzedawać dla konsumentów w UE to nie ma wątpliwości, że ta procedura będzie lepszym rozwiązaniem niż OSS, bo nie obejmuje podatku VAT. Jest prostsza i korzystna w zakresie cenowym dla klientów podatnika. Warto więc zastanowić się nad rejestracją za pośrednictwem polskiego urzędu skarbowego przy użyciu aplikacji e-urząd skarbowy.
Zapoznaj się z ofertą naszych szkoleń z tej kategorii:
https://izbapodatkowa.pl/szkolenia/?tematyka=105
https://izbapodatkowa.pl/szkolenie/vat-vademecum-szkolenie-5-dniowe/?termin=21047
https://izbapodatkowa.pl/szkolenie/zmiany-w-vat-od-2025-r-3/?termin=21594