Spółka dokonuje sprzedaży produkowanych przez siebie wyrobów chemicznych opodatkowanych różnymi stawkami podatku od towarów i usług (23% i 8%). Oprócz sprzedaży własnych wyrobów Spółka sprzedaje swoim kontrahentom również palety wielokrotnego użytku. Palety te nie są wliczane do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług, ustalanej przy sprzedaży wyrobów, gdyż na fakturach każdorazowo wyszczególniana jest odrębna pozycja, obejmująca paletę, opodatkowaną stawką podstawową 23%. Paleta nie jest traktowana przez Spółkę jako opakowanie sprzedawanych wyrobów, ale jako odrębny towar.
Spółka skierowała do organu podatkowego pytanie: czy postępuje prawidłowo, nie wliczając do podstawy opodatkowania sprzedawanych wyrobów wartości palety?
Spółka uważała, że wartość palety nie powinna być wliczona do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedawanych wyrobów, ponieważ Spółka nie traktuje jej jako opakowanie.
Minister Finansów uznał stanowisko Spółki za nieprawidłowe.
Na interpretację Spółka wniosła skargi do WSA w Rzeszowie domagając się jej uchylenia.
Sąd pierwszej instancji uznał, że w świetle przedstawionego stanu faktycznego przy uwzględnieniu zakresu żądania zaskarżona interpretacja została wydana na podstawie obowiązujących przepisów prawa, a zawarte w niej rozstrzygnięcie zostało sporządzone prawidłowo.
Skargę kasacyjną od powyższego wyroku wniosła Spółka, zaskarżając orzeczenie w całości.
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę Spółki.
NSA potwierdził, że każde świadczenie winno być traktowane dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług, jako odrębne i niezależne, dlatego powinno stanowić samoistny przedmiot opodatkowania. Jednakże sprzedaż palet łącznie z wyrobami Spółki, służy realizacji świadczenia głównego, jakim jest sprzedaż wyrobów.
W ocenie bowiem Sądu paleta nawet nie będąc opakowaniem w rozumieniu ustawy o opakowaniach, może być kosztem dodatkowym, w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług, co uprawiania do zaliczenia jej wartości do wartości podstawy opodatkowania zbywanych towarów. Zdaniem Sądu sprzedaż palet łącznie z wyrobami Spółki, służy realizacji świadczenia głównego, jakim jest sprzedaż tychże wyrobów.
Traktowanie sprzedaży palet, zbywanych łącznie z wyrobami, jako odrębnego od sprzedaży produktów Spółki i niezależnego świadczenia, na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, będzie operacją sztuczną, nie znajdującą uzasadnienia w obowiązujących przepisach. NSA wskazał przy tym na art. 29 a ust. 6 ustawy o VAT, który nakazuje zaliczenie do podstawy opodatkowania także tzw. kosztów dodatkowych, wśród których przykładowo wymienia między innymi koszty opakowania i transportu wyrobów. Stwierdził też, że ustawodawca wymieniając poszczególne składniki, mieszczące się w katalogu kosztów dodatkowych, tytułem przykładu, wskazał, że cechą charakterystyczną tych kosztów jest pobór ich przez dokonującego dostawy od nabywcy towarów i usług, gdy z okoliczności sprawy wynika, że ich pobór dokonywany jest w związku z wykonaniem właściwej czynności opodatkowanej.
Powyższe w pełni uzasadnia ocenę, że w opisanym przez Spółkę stanie faktycznym koszty sprzedaży palet, dokonywanej wraz z określoną partią wyrobów należy potraktować właśnie jako tzw. koszty dodatkowe. Koszty te są bowiem pobierane przez Spółkę wraz z ceną sprzedaży od konkretnego nabywcy, który zdecydował się na nabycie określonej partii wyrobów Spółki, przygotowanych do odbioru w ten właśnie sposób, tj. na palecie.
Niezwykle istotne jest to, że paleta nawet nie będąc opakowaniem, w rozumieniu ustawy o opakowaniach, może być kosztem dodatkowym, w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, co już uprawnia do zaliczenia jej zbywczej wartości do wartości podstawy opodatkowania zbywanych towarów.
Uzasadnia to rozstrzygnięcie, że sprzedaż wyrobów chemicznych wraz z paletami, służącymi transportowi produktów winna być opodatkowania według stawki właściwej dla konkretnych wyrobów, ponieważ stanowi sprzedaż palet stanowi świadczenie pomocnicze w stosunku do świadczenia głównego, którym jest sprzedaż wyrobów chemicznych. Oceny tej nie zmienia fakt, że Spółka nie wykluczyła możliwości sprzedaży samych palet, gdyż w takiej sytuacji sprzedaż tych towarów – palet, chociaż pozostająca poza zakresem właściwej działalności Spółki, będzie opodatkowana jako świadczenie główne, według stawki podstawowej.
oprac.: Wojciech Zajączkowski