27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Podatek PIT / Podatki i procedury podatkowe
09.07.2023 r.
3 min

Opodatkowanie zagranicznej nagrody

dr Małgorzata Rzeszutek

Doradca podatkowy

Skopiuj link
Podatek PIT / Podatki i procedury podatkowe
09.07.2023r.
3 min

Niekoniecznie zawsze zagraniczny organizator jest płatnikiem, gdyż każdy kraj ma swoje wewnętrzne zasady podatkowe a nie ze wszystkimi krajami Polska ma podpisane umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jednak osoba, która w danym roku podatkowym uzyskała m.in. przychody ze źródeł dochodów położonych za granicą, obowiązana jest z tych dochodów rozliczyć się na formularzu PIT-36. Ma to miejsce zarówno w sytuacji, gdy płatnik pobrał zaliczkę na podatek dochodowy, jak i wtedy, gdy nie miał takiego obowiązku. A więc podatnik, który otrzymał nagrodę pieniężną z zagranicy musi w rozliczeniu rocznym wykazać i samoopodatkować otrzymaną kwotę.

Stosownie do art. 11a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody wyrażone w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Nagrodę pieniężną otrzymaną z zagranicy należy ująć w zeznaniu PIT-36 w pozycji E1 – "Dochody i straty podatnika", w wierszu – "Inne źródła",  po przeliczeniu na złote według średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego dzień uznania nagrodą rachunku bankowego. Do zeznania należy dołączyć PIT/ZG.

Istnieje ryzyko,  że zwycięzca będzie musiał zapłacić podatek od wygranej zarówno w kraju aktualnego pobytu, jak i w Polsce, dlatego w przypadku wygranych w loteriach zagranicznych konieczne jest sprawdzenie czy kraj, w którym miała miejsce wygrana, jest związany z Polską umową w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. W zależności od zapisów umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, istnieje możliwość zmniejszenia podatku w Polsce. Przykładowo, zwycięzca amerykańskiej loterii zapłaci w Polsce podatek dochodowy od wygranej. Pomniejszyć go może proporcjonalnie o zapłaconą za granicą kwotę podatku federalnego. Odliczeniu nie podlega jednak podatek stanowy (stanowisko zaprezentowane przez Dyrektora KIS w interpretacji z 7 czerwca 2023 r., sygn. 0114-KDIP3-2.4011.311.2023.1.JM).

W przypadku loterii pieniężnych prowadzonych przez uprawniony podmiot na podstawie przepisów o grach hazardowych obowiązujących w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego można skorzystać z preferencji. Skoro wygrana ma być opodatkowana w Polsce można zastosować zwolnienie z ustawy PIT z art. 21 ust. 1 pkt. 6a. Wygrane w zagranicznych loteriach podlegają opodatkowaniu w Polsce na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej. Istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku, ale wyłącznie w przypadku, gdy kwota nie przekracza 2280 zł. Trzeba pamiętać, że obowiązek wpisania wartości nagrody do zeznania podatkowego ma również przedsiębiorca, który wygrał rzecz powiązaną ze swoją działalnością.
dr Małgorzata Rzeszutek

doradca podatkowy