Przepisy procedury cywilnej nakładają na osoby dochodzące roszczenia przed sądem dodatkowe obowiązki w zakresie oznaczania stron postępowania sądowego.
Powód w pierwszym piśmie procesowym zobowiązany jest do wskazania:
- własnego numeru PESEL, KRS lub NIP;
- miejsca zamieszkania dłużnika;
- numeru PESEL, KRS lub NIP dłużnika.
Podkreślenia wymaga fakt, iż brak znajomości ww. danych pozwanego nie wyklucza możliwości dochodzenia roszczenia, jednak znacznie je utrudnia i przedłuża. Ustawodawca to sądy, a nie strony obarczył obowiązkiem ustalenia numeru PESEL, NIP lub KRS pozwanych w postepowaniu zwykłym. Jeżeli jednak dane podane przez powoda będą niewystarczające sąd nie dokona koniecznych ustaleń i sprawa zostanie zawieszona, a w konsekwencji umorzona i postepowanie zakończone. Sądy dokonują koniecznych ustaleń w oparciu o takie dane, jak m. in.: imiona rodziców, data i miejsce urodzenia, nazwisko rodowe, którymi strony nie posługują się standardowo w obrocie gospodarczym.
W przypadku podmiotów zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym dane konieczne dla procesu są ogólnodostępne. Natomiast istotne trudności powstają przy oznaczeniu kontrahentów jakimi są osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarcza.
Z uwagi na powyższe celem zapewnienia skutecznego i sprawnego dochodzenia roszczeń przed sądem warto na etapie podpisywania umów z kontrahentami zadbać o uzyskanie od ich kompleksowych danych tj. numery PESEL, NIP, adres zameldowania, adres zamieszkania, a nawet daty urodzenia. Takie dane mogą wynikać z umowy zawartej z kontrahentem, o ile została prawidłowo skonstruowana w zakresie oznaczenia jej stron.
Zatem odpowiednie oznaczenie kontrahenta w razie ewentualnej konieczność dochodzenia roszczenia przed sądem może stać się niezbędne dla sprawnego zasądzenia należności. Jest to o tyle istotne, iż szybkość rozpoczęcia egzekucji wierzytelność w sposób istotny wpływa na jej skuteczność.
Monika Rubach