WAŻNE! Wszystkie czerwcowe LIVE MEETINGI teraz za jedyne 99 zł!
Merytoryczna dawka wiedzy prawie 50% taniej. Sprawdź ofertę»

13.06.2021 r.
3 min

Nowy program Ministerstwa Finansów - Podatnik bezgotówkowy

Ekspert KIP

Skopiuj link
13.06.2021r.
3 min

Przedsiębiorcy mają mieć możliwość skorzystania z jednego z dwóch pakietów:

Pakiet SILVER, czyli ulga na terminal w podatku dochodowym

Wydatki za nabycie terminala płatniczego i obsługę transakcji płatniczych mają być nie tylko zaliczane w 100% do kosztów uzyskania przychodów, ale także odliczane ponownie w 100% od dochodu w ramach ulgi podatkowej.

Ulga ma objąć szereg kosztów związanych z obsługą transakcji płatniczych, takich jak opłaty za najem, opłaty interchange czy opłaty systemowe. Maksymalna wysokość odliczenia to 1000 zł rocznie, a w przypadku podatników zwolnionych z kas rejestrujących będzie to aż 2500 zł.

Z ulgi będą mogli korzystać ci przedsiębiorcy, którzy nie przyjmowali płatności bezgotówkowych przy użyciu terminali przez ostatni rok, oraz ci, którzy korzystali z programu Polski Bezgotówkowej i utrzymają przyjmowanie płatności bezgotówkowych po zakończeniu programu. Tacy podatnicy będą mogli korzystać z ulgi podatkowej na terminal do 2 lat odkąd zaczęli ponosić koszty obsługi transakcji płatniczych.

Pakiet GOLD, czyli podatnik bezgotówkowy

Podatnik bezgotówkowy to podatnik, który otrzyma dwie korzyści. Wyższą, bezterminową ulgę na terminal i szybki zwrot VAT – 15 dni.

Pakiet ma oferować przedsiębiorcom:

  • Ulgę na terminal w podatku dochodowym, która ma funkcjonować bezterminowo. Odliczenie ma przysługiwać w wysokości 200%, a maksymalny jego limit to 2000 zł rocznie. Oznacza to, że za każdą złotówkę wydaną na obsługę płatności bezgotówkowych, podatnik zmniejszy dochód o 3 zł. Najpierw o złotówkę jako koszt uzyskania przychodu, a potem o kolejne 2 zł – w ramach ulgi. Z preferencyjnej ulgi na terminal będzie mógł skorzystać przedsiębiorca który będzie podatnikiem bezgotówkowym co najmniej przez 7 miesięcy w roku podatkowym.
  • Szybki zwrot VAT. Środki mają pojawić się na koncie podatnika w 15 dni od dnia złożenia rozliczenia.

Minister Finansów zachwalając program stwierdził, że:Na programie skorzystają sprzedawcy i konsumenci. Ci pierwsi, ponieważ dla nich będzie to wygoda i możliwość płacenia kartą w jak największej liczbie punktów. Brak konieczności dbania o odpowiednią ilość gotówki w portfelu czy szukania bankomatu. Dla firm to ulga na terminal i większa płynność dzięki szybszemu zwrotowi VAT. Administracja zyska wiarygodnych i transparentnych partnerów, którym będzie mogła wcześniej zwrócić VAT bez konieczności ich kontrolowania”.

Według założeń projektu program „Podatnika Bezgotówkowego” ma wejść w życie z początkiem 2022 roku.

źródło: www.mf.gov.pl

Wojciech Zajączkowski