17.03.2014 r.
5 min

Nowelizacja ustawy VAT dotycząca samochodów podpisana przez Prezydenta

Ekspert KIP

Skopiuj link
17.03.2014r.
5 min

Podstawowym celem nowelizacji jest kompleksowe uregulowanie w przepisach o podatku od towarów i usług zasad odliczania i rozliczania wydatków dotyczących samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Ustawa służy wykonaniu prawa Unii Europejskiej, a bezpośrednią podstawę wprowadzenia przewidzianych w jej treści zmian stanowi decyzja wykonawcza Rady z dnia 17 grudnia 2013 r. upoważniająca Rzeczpospolitą Polską do stosowania środków stanowiących odstępstwo od art. 26 ust. 1 lit. a) i art. 168 dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 353 z 28.12.2013, str. 51).

Na mocy decyzji 2013/805/UE Polska została upoważniona do ograniczenia, do wysokości 50%, prawa do odliczenia VAT od zakupu, wewnątrzwspólnotowego nabycia, przywozu, wynajmu lub leasingu silnikowych pojazdów drogowych, a także VAT naliczanego od wydatków związanych z tymi pojazdami, jeśli pojazd nie jest używany wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej. Powyższe ograniczenie nie będzie miało zastosowania do pojazdów silnikowych o dopuszczalnej masie całkowitej 3500 kg lub pojazdów silnikowych posiadających łącznie z siedzeniem kierowcy więcej niż dziewięć miejsc siedzących, a także do VAT naliczonego od wydatków, które są w całości związane z działalnością gospodarczą podatnika. Ponadto, Polska została upoważniona do nietraktowania jako świadczenia usług za wynagrodzeniem wykorzystania pojazdu, do którego zastosowanie ma powyższe ograniczenie, do celów innych niż prowadzona działalność gospodarcza.

Celem nowelizacji jest wprowadzenie powyższych norm do treści ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.). Konsekwencją zmian w VAT są zmiany dostosowawcze w: ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, z późn. zm.), ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm.), ustawie z dnia 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy (Dz. U. z 2013 r. poz. 186, z późn. zm.) oraz ustawie z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2012 r. poz. 1282, z późn. zm.).

Zmiany wejdą w życie w dniu 1 kwietnia 2014 r. Będą kompleksowo regulowały możliwość odliczeń podatku od samochodów zarówno nabytych, importowanych, czy wytworzonych, jak również przyjętych do używania na podstawie umowy najmu dzierżawy, czy leasingu, jak również wszelkich wydatków związanych z samochodami np.: paliw, gazu, opłat serwisowo-konserwacyjnych, usług związanych z eksploatacją lub używaniem pojazdów (np. parkingów, czy autostrad).

Pełne odliczenie będzie przysługiwać podatnikom, którzy posiadają (wynajmują, leasingują):
 

  • samochody o dopuszczalnej masie całkowitej ponad 3,5 tony;
  • pojazdy, które będę pojazdami specjalnymi; pojazdami wielozadaniowymi lub VAN – z jednym rzędem siedzeń;
  • samochody z jednym rzędem siedzeń i nadwoziem przeznaczonym do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdów;
  • samochody mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków;
  • samochody, których sposób wykorzystywania rzez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą;
  • samochody konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą, jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie.
  • Aby uzyskać pełne odliczenie w stosunku do niektórych z ww. pojazdów należy złożyć w US druk VAT-26 oraz prowadzić ewidencje potwierdzające wyłączne wykorzystywanie pojazdów do działalności gospodarczej – wykluczające ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

źródło: www.prezydent.pl