Już 28 listopada BEZPŁATNA konferencja online: „Optymalne podatki a bezpieczny biznes”

Szczegółowa agenda wydarzenia na stronie naszego partnera – Expert4you. Zapraszamy TUTAJ

KSeF i fakturowanie
18.01.2024 r.
4 min

Nowe sankcje wprowadzane z KSeF

dr Małgorzata Rzeszutek

Doradca podatkowy

Skopiuj link
KSeF i fakturowanie
18.01.2024r.
4 min

Wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur zbliża się dużymi krokami, a z nim ryzyko nakładania kar przez organy podatkowe za błędy w fakturowaniu. Podatnicy muszą przyzwyczaić się, że pomiędzy nimi a klientem instytucjonalnym pojawi się pośrednik, jakim będzie KSeF, do którego muszą wysłać fakturę zanim trafi ona do nabywcy.

ZA CO BĘDĄ KARY FINANSOWE?

Od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy dotyczące sankcji w KSeF. Jeśli podatnik wbrew obowiązkowi:

  • nie wystawił faktury ustrukturyzowanej przy użyciu KSeF,
  • w okresie trwania awarii KSeF albo niedostępności KSeF, albo, w przypadku gdy podatnik nie ma możliwości wystawienia faktury ustrukturyzowanej z innego powodu niż awaria KSeF wystawił fakturę niezgodnie z udostępnionym wzorem,
  • nie przesłał w wymaganym terminie do KSeF faktury po ustaniu awarii, niedostępności czy swoich problemach technicznych,
  • naczelnik urzędu skarbowego nakłada, w drodze decyzji, na podatnika karę pieniężną w wysokości do 100% kwoty podatku wykazanego na tej fakturze wystawionej poza KSeF, a w przypadku faktury bez wykazanego podatku – karę pieniężną w wysokości do 18,7% kwoty należności ogółem wykazanej na tej fakturze wystawionej poza KSeF.

Jeśli podatnik wygeneruje fakturę w odpowiednim formacie, ale nie prześle jej do systemu, to w zasadzie nie wystawi faktury. Podatnicy nie będą więc karani za uchybienia na gruncie KSeF w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2024 roku. Będzie to etap początkowy i nie wszyscy jeszcze będą zobligowani do stosowania KSeF – nievatowcy wejdą od 1 stycznia 2025 roku.

W sytuacji stwierdzenia przez organ podatkowy od 2025 roku nieprawidłowości wymienionych w art. 106ni ust. 1 VATU, będzie on zobowiązany do nałożenia na podatnika VAT kary, w drodze decyzji. Karę taką należy wówczas uregulować na rachunek bankowy właściwego urzędu skarbowego, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji i to bez wezwania organu. Do nakładania kar będą stosowane przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego. Wymierzając administracyjną karę pieniężną, organ administracji publicznej będzie brał pod uwagę wagę i okoliczności naruszenia prawa, częstotliwość niedopełniania w przeszłości obowiązku, uprzednie ukaranie za to samo zachowanie, stopień przyczynienia się strony, działania podjęte przez stronę dobrowolnie w celu uniknięcia skutków naruszenia prawa, wysokość korzyści, którą strona osiągnęła, a w przypadku osoby fizycznej warunki osobiste strony, na którą administracyjna kara pieniężna jest nakładana. W przypadku gdy do naruszenia prawa doszło wskutek działania siły wyższej, organ podatkowy będzie mógł także odstąpić od nałożenia kary.

W przypadku niedopełnienia obowiązku wystawienia faktury ustrukturyzowanej przy użyciu KSeF nie wszczyna się postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe. Oznacza to, że zakłada się wówczas potencjalnie wyłącznie karę pieniężną, czyli sankcję administracyjną w postaci dolegliwości finansowej, ale wyłączona jest możliwość pociągnięcia podatnika do odpowiedzialności karnej skarbowej. Negatywne konsekwencje sporządzenia faktury przy użyciu KSeF poniesie wyłącznie sprzedawca, w ustawie wprowadzającej KSeF nie wprowadzono żadnych przepisów dyskwalifikujących prawo do odliczenia VAT z faktur, gdzie sprzedawca nie dopełni wskazanych w przepisach formalności na gruncie KSeF.