Pierwszy projekt i, wydaje się, najważniejszy dotyczy wzorów deklaracji dla podatku od towarów i usług. Projekt z dnia 4 lipca 2016 r. przewiduje nowy wzór deklaracji VAT-7 (już 17 wersja na 13 lat obowiązywania ustawy), VAT-7K i VAT-7D oraz deklaracji VAT-8 i VAT-9M. Zmiana wzorów deklaracji jest konsekwencją zmiany ustawy o podatku od towarów i usług ustawą z dnia 22 czerwca 2016 r. o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, która jest jeszcze w toku procedowania w parlamencie. Zmiana ustawy o VAT dotyczy przede wszystkim prawie natychmiastowego obowiązku wpłacania podatku VAT na rachunek urzędu celnego od wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, a następnie odliczenia tego podatku dopiero w deklaracji VAT.
Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem 1 sierpnia 2016 r., a stare wzory deklaracji będą mogły być stosowane do rozliczenia za grudzień/IV kwartał 2016 r.
Kolejny projekt z dnia 20 czerwca 2016 r. rozporządzenia ministra finansów dotyczy wzoru deklaracji dla podatku od towarów i usług od wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych. Podatnicy dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym będą poza obowiązkiem wpłacania kwoty podatku należnego na rachunek organu celnego, będą zobowiązani do składania comiesięcznych deklaracji dla ww. celów do urzędu celnego do 5. dnia miesiąca po miesiącu, w którym powstał obowiązek zapłaty podatku. Nowe rozporządzenie określa wzór tej deklaracji – druk VAT-14 oraz załącznika do deklaracji – VAT-14/A. Nowe rozporządzenie ma wejść w życie z dniem1 sierpnia 2016 r.
Trzeci projekt z dnia 21 czerwca 2016 r. rozporządzenia ministra finansów zmienia rozporządzenie w sprawie deklaracji importowej dla podatku od towarów i usług (VAT-IM). Przygotowany projekt rozporządzenia stanowi dostosowanie deklaracji importowej do uchwalonych, lecz jeszcze nieopublikowanych zmian przepisów celnych (oraz ustawy o VAT) wynikających z ustawy z dnia 22 czerwca 2016 r. zmianie ustawy – Prawo celne oraz niektórych innych ustaw.
Ponieważ deklaracje importowe dla podatku VAT są składane za okresy miesięczne lub dotyczą konkretnego zgłoszenia celnego ministerstwo proponuje, żeby nowy wzór deklaracji importowej dla podatku od towarów i usług miał zastosowanie począwszy od rozliczeń podatku z tytułu importu towarów dokonywanego w miesiącu następującym po wejściu w życie rozporządzenia.
Wojciech Zajączkowski