25.06.2012 r.
5 min

Najem samochodu osobowego a prawo do odliczenia VAT od paliwa

Ekspert KIP

Skopiuj link
25.06.2012r.
5 min

Z pytaniem do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który zamierza poszerzyć zakres działalności gospodarczej o wynajem i dzierżawę samochodów osobowych i furgonetek. Planuje dokonać zakupu samochodu osobowego, który zostanie przeznaczony wyłącznie na wynajem osobom trzecim, przez okres 6 miesięcy. Po tym okresie pojazd będzie nadal użytkowany w firmie, lecz przeznaczony na bieżące potrzeby związane z wykonywaną działalnością gospodarczą, nie związaną z wynajmem samochodu osobowego.

Podatnik zadał pytanie, czy po okresie wynajmu samochodu, będzie mógł pomniejszać podatek należy o kwotę podatku naliczonego z tytułu zakupionego paliwa do jego napędu. Zdaniem Podatnika po okresie wynajmu pojazdu będzie przysługiwało prawo do pomniejszania podatku należnego o podatek naliczony z tytułu zakupu paliwa do jego napędu.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uznał stanowisko Podatnika za nieprawidłowe. Organ wskazał, że w świetle art. 4 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 247, poz. 1652 ze zm.), w okresie od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy do dnia 31 grudnia 2012 r., obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 3 ust. 1.

Na podstawie art. 3 ust. 1 cytowanej ustawy, w okresie od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy do dnia 31 grudnia 2012 r., w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 ustawy zmienianej w art. 1, stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca – nie więcej jednak niż 6.000 zł, z zastrzeżeniem ust. 2.

Zgodnie z ust. 2 pkt 7 lit. b) powyższego artykułu, przepis ust. 1 nie dotyczy przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

Analiza powyższych regulacji jednoznacznie wskazuje, że ograniczenie wynikające z art. 3 ust. 1 ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym, nie dotyczy sytuacji, gdy przedmiotem działalności podatnika jest wynajem pojazdów na okres nie krótszy niż sześć miesięcy . Użyte w zacytowanym przepisie art. 3 ust. 2 pkt 7 lit. b) ustawy nowelizującej sformułowanie „przedmiotem działalności podatnika jest oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze”, nie oznacza przedmiotu działalności w sensie generalnym, lecz w kontekście zadysponowania konkretnym samochodem w ściśle określony sposób. Mówiąc o przedmiocie działalności podatnika, przepis ten wiąże go jednocześnie z wynajmem konkretnych samochodów poprzez użycie wyrazu „tych”.

Zatem sam zamiar prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wynajmu samochodów osobowych lub innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczajacej 3,5 tony, na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, nie jest wystarczającą przesłanką, pozwalającą na odliczenie pełnej kwoty podatku naliczonego z tytułu nabycia ww. pojazdów, czy też paliwa do ich napędu. Do nabycia takiego uprawnienia konieczne jest równoczesne przeznaczenie danego, konkretnego samochodu na cele najmu.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz powołane regulacje należy stwierdzić, że – wbrew stanowisku zawartemu we wniosku – po upływie okresu 6 miesięcy od oddania przedmiotowego samochodu osobowego do używania na podstawie umowy najmu, nie będzie przysługiwało Podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia paliwa do jego napędu, z uwagi na fakt, iż po tym okresie ww. pojazd będzie wykorzystywany wyłącznie na cele inne niż najem.


Aktualna promocja: