Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16 sierpnia 2024 r. w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe, podlegające przekazaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r. Pierwszy termin na raportowanie w formacie xml przypadnie na koniec marca 2026 r. za rok 2025. W pierwszej kolejności obowiązkiem przekazywania JPK CIT zostaną objęte podatkowe grupy kapitałowe (PGK) oraz podatnicy o przychodach przekraczających 50 mln euro rocznie.
Te grupy podatników od początku 2025 r. będą musiały uwzględnić w strukturze logicznej ksiąg rachunkowych jedynie jeden element: znaczniki identyfikujące konta ksiąg. Dopiero od 1 stycznia 2026 r. będą musiały wskazywać numer identyfikacji kontrahenta, numer identyfikujący fakturę w Krajowym Systemie e-Faktur, wysokość, rodzaj i typ różnicy pomiędzy wynikiem bilansowym i podatkowym.
W przypadku podatkowej grupy kapitałowej obowiązek przekazania struktur JPK_KR_PD oraz JPK_ST_KR ciąży na każdej ze spółek tworzących PGK odrębnie tj. we własnym imieniu i w zakresie prowadzonych przez nie ksiąg rachunkowych oraz ewidencji ŚT i WNiP, Wprowadzenie JPK_KR_PD nie powoduje likwidacji dotychczasowej struktury JPK_KR na żądanie. JPK_KR będzie funkcjonował m.in. za okresy przed wejściem w życie obowiązku raportowania w postaci JPK_KR_PD.
Ministerstwo Finansów w odpowiedziach na zadawane przez podatników pytania wskazuje, że limit przychodów 50 mln euro (przeliczonych na złote według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP w ostatnim dniu roboczym ich poprzedniego roku) odnosi się wyłącznie do przychodów ustalonych na gruncie prawa podatkowego. Jednak z JPK CIT nie będą wykluczeni podatnicy, którzy wybrali estoński CIT. W przypadku podatników objętych ryczałtem, zgodnie z art. 28e ust. 1 ustawy CIT, rokiem podatkowym podatnika opodatkowanego ryczałtem jest rok obrotowy w rozumieniu przepisów o rachunkowości. Tym samym wartość przychodu należy ustalić na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych w poprzednim roku obrotowym.
Mimo więc tego, że podatnik na estońskim CIT nie ustala przychodu dla celów podatkowych w rozumieniu ustawy CIT wg podstawowych zasad określonych w ustawie, a ewentualna podstawa opodatkowania dla podatników objętych ryczałtem jest ustalana wg odrębnych zasad (art. 28m, art. 28n ustawy CIT), to jednak bilansowo suma przychodów jest ustalana i ewidencjonowana w księgach rachunkowych. A więc, przypadku przekroczenia wartości przychodu 50 mln euro, ustalanej w oparciu o księgi rachunkowe prowadzone w poprzednim roku obrotowym (2024), podatnik będzie zobowiązany przesyłać je po raz pierwszy za rok podatkowy rozpoczynający się po dniu 31 grudnia 2024 roku. Stanowisko to przedstawił Dyrektor KiS w interpretacji z dnia 10 października 2024 r., sygn. 0114-KDIP2-2.4010.364.2024.1.PK.
Obowiązek składania JPK_CIT nie będzie dotyczył niektórych kategorii podatników:
- zwolnionych z CIT podmiotowo (art. 6 ustawy CIT) , ale z zastrzeżeniem fundacji rodzinnych,
- zwolnionych z CIT przedmiotowo, którzy mogą składać deklaracje papierowe,
- prowadzących uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów (niektóre NGOs).
Podatnicy wchodzący od 2025 roku do JPK CIT już teraz powinni zacząć sprawdzać czy system księgowy obsługuje tworzenie plików JPK CIT (JPK_KR_PD oraz JPK_ST_KR), a następnie wprowadzić zmiany w planie kont oraz w polityce rachunkowości. Przed wysłaniem pliku JPK wymagane będzie jego potwierdzenie kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym.