Z pytaniem do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która świadczy szeroki wachlarz usług logistycznych, m.in.: pozyskiwanie materiałów, kontrolę jakości produktów, pakowanie komponentów w zestawy, dystrybucję.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Spółka świadczy na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, mających siedziby w innych krajach Unii Europejskiej oraz w państwach trzecich, kompleksową usługę w zakresie magazynowania towarów. Usługa ta obejmuje:
- przyjmowanie towarów na magazyn,
- umieszczanie towarów na odpowiednich półkach magazynowych,
- przechowywanie tych towarów,
- pakowanie towarów dla klienta,
- wydawanie towaru,
- rozładunek i załadunek.
W odniesieniu do niektórych kontrahentów będących dostawcami towarów na rzecz koncernów komputerowych, przedmiotowa usługa obejmuje również przepakowywanie materiałów dostarczonych w opakowaniach zbiorczych do indywidualnych zestawów.
W zakresie kompleksowej usługi świadczonej na rzecz kontrahentów, udostępnienie przestrzeni magazynowej stanowi więc tylko jeden z wielu elementów procesu logistycznego, którego zarządzaniem zajmuje się Spółka. Ponadto, w ramach przedmiotowej usługi angażuje on własnych pracowników, jak również opakowania, których koszt stanowi element wynagrodzenia za tą usługę. Kontrahenci zlecający świadczenie przedmiotowej usługi nie posiadają na terytorium Polski siedziby ani, według najlepszej jego wiedzy, stałego miejsca prowadzenia działalności.
Podatnik zadał pytanie, czy kompleksowe usługi magazynowania świadczone przez Spółkę w Polsce na rzecz podmiotu zagranicznego podlegają opodatkowaniu VAT w Polsce.
Zdaniem Spółki miejscem świadczenia opisanych w stanie faktycznym usług jest miejsce siedziby usługobiorcy. Tym samym, przedmiotowe usługi nie podlegają opodatkowaniu VAT w Polsce.
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w związku z pytaniem prejudycjalnym NSA, wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) z dnia 27 czerwca 2013 r. w przedmiotowej sprawie C-155/12 oraz wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 2 kwietnia 2014 r., sygn. akt I FSK 1786/13 uznał ostatecznie stanowisko Spółki za prawidłowe.
W wyroku TSUE w sprawie C-155/12 wskazał, że kompleksowe usługi w zakresie magazynowania, obejmujące przyjmowanie towarów do magazynu, ich umieszczanie na odpowiednich półkach magazynowych, przechowywanie, pakowanie, wydawanie, rozładunek i załadunek są objęte tym artykułem jedynie wówczas, gdy magazynowanie stanowi świadczenie główne czynności jednolitej i usługobiorcom jest przyznane prawo używania całości lub części wyraźnie określonej nieruchomości.
Organ podatkowy stwierdził, że wykonywane przez Spółkę usługi magazynowania towarów nie mają charakteru usług związanych z nieruchomością i tym samym nie spełniają dyspozycji art. 28e ustawy. Spółka nie świadczy na rzecz swoich kontrahentów usługi użytkowania, czy też używania nieruchomości w rozumieniu art. 28e ustawy. Umowa zawarta pomiędzy stronami nie przyznaje usługobiorcom prawa do użytkowania magazynu Spółki w jakiejkolwiek formie (najmu, dzierżawy), zatem nie mają oni prawa do użytkowania całości ani części tej nieruchomości. Dla określenia miejsca świadczenia usług magazynowania wykonywanych przez Spółkę zastosowanie ma zatem przepis art. 28b ust. 1 ustawy, zgodnie z którym miejscem świadczenia opisanych usług, świadczonych na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę.
Podsumowując, za prawidłowe należy uznać stanowisko Spółki, zgodnie z którym miejscem świadczenia usług magazynowania wykonywanych na rzecz kontrahentów zagranicznych jest miejsce siedziby usługobiorcy i tym samym usługi te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski.