Zaliczki kwartalne
Zgodnie z ustawami o PIT i CIT kwartalne zaliczki na podatek mogą być wpłacane przez małych podatników oraz podatników rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej.
Przepisy przewidują, że osoby rozpoczynające działalność w trakcie roku podatkowego muszą dokonać takiego zawiadomienia przed faktycznym podjęciem działalności (na dzień poprzedzający uzyskanie pierwszego przychodu).
W tym miejscu należy jeszcze zauważyć, że w przypadku osób prawnych, w sytuacji gdy rok podatkowy podmiotu nie pokrywa się z kalendarzowym, termin na złożenie odpowiedniego zawiadomienia upływa 20 dnia drugiego miesiąca przyjętego roku podatkowego.
W celu wyboru kwartalnej formy wpłacania zaliczek, konieczne jest stosowne zawiadomienie o wyborze odprowadzania zaliczek raz na kwartał złożone do właściwego urzędu skarbowego w terminie do 20 lutego roku podatkowego. Opisywane powyżej oświadczenie należy złożyć lub przesłać na piśmie. Nie ma ustawowego wzoru takiego zawiadomienia. Na stronach internetowych izb oraz urzędów skarbowych można jednak uzyskać przykładowe wzory.
Kwartalna formuła wpłacania zaliczek na podatek dochodowy z pewnością stanowi ciekawą alternatywę wobec rozliczenia miesięcznego, zwłaszcza dla podatników potrzebujących większej płynności finansowej, można bowiem w ten sposób doprowadzić do efektywnego „odroczenia” zapłaty podatku za dwa pierwsze miesiące każdego kwartału. Ponadto, redukcji ulega częstotliwość „kontaktu” z urzędem w ramach obliczania i uiszczania odpowiednich kwot na zaliczek z 12 do 4 razy w roku. Z drugiej strony z pewnością jest to rozwiązanie jedynie dla podatników przewidujących i planujących swoje operacje gospodarcze w sposób umożliwiający zapłatę wyższej (bo uwzględniającej aż 3 miesiące) kwoty zaliczki na koniec każdego kwartału.
Zaliczki uproszczone
Zarówno podatnicy PIT jak i CIT, spełniający określone wymagania, mogą wybrać wpłacanie zaliczek w formie uproszczonej. Forma ta jest niedostępna dla podatników rozpoczynających działalność gospodarczą bądź nie wykazujących podatku do zapłaty w poprzednich latach.
Zgodnie z przepisami, forma uproszczona umożliwia podatnikom wpłaty zaliczek w okresach miesięcznych, obliczonych na podstawie zeznania podatkowego złożonego w roku poprzednim. W efekcie, zaliczki uproszczone wpłacane są przez podatnika w wysokości 1/12 całego podatku wykazanego w roku poprzednim.
Podatnicy PIT, w celu wyboru formy uproszczonej muszą złożyć stosowne zawiadomienie do naczelnika urzędu skarbowego do 20 lutego. Podatnicy CIT, preferujący uproszczony system wpłat zaliczek muszą dokonać podobnego zawiadomienia w terminie wpłaty pierwszej zaliczki.
Taka forma rozliczenia może być interesująca dla podatników spodziewających się znacznych wpływów w danym roku podatkowym. Uproszczony model rozliczania zaliczek nie jest bowiem uzależniony od przychodów w poszczególnych miesiącach, a korekta deklaracji następuje w takim przypadku dopiero na koniec roku.
Jakub Żurawiński