Odbierz 30% rabatu na BLACK WEEK! Zapisz się do 29.11.2024 r. na dowolne szkolenia
lub Live Meetingi z naszej oferty i użyj w formularzu zgłoszeniowym kodu BW.KIP
Podatek VAT / Podatki i procedury podatkowe
04.06.2023 r.
3 min

Czy należy korygować dokument wywozowy przy korekcie eksportu?

dr Małgorzata Rzeszutek

Doradca podatkowy

Skopiuj link
Podatek VAT / Podatki i procedury podatkowe
04.06.2023r.
3 min

Ustawa VAT nie wskazuje jednak wprost na konieczność korekty dokumentu wywozowego, to zależy od przyczyny korekty. Generalnie przepisy podatkowe nie określają jakie dane winien taki komunikat zawierać, lecz należy zauważyć, że zgodnie z regulacjami rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymogów, jakie powinno spełniać zgłoszenie celne eksporter do zgłoszenia celnego o objęcie towarów procedurą wywozu winien dołączyć fakturę. Jeśli przykładowo, towary na fakturze i komunikacie IE 599 różnią się jednym członem, jednak na obydwu dokumentach jest taki sam kod celny, taka sama ilość opakowań i sztuk, to otrzymany komunikat IE 599 potwierdza wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty oraz jest dokumentem spełniającymi warunki określone w art. 41 ust. 6 i 11 ustawy VAT. Podatnik wówczas nie powinien dokonywać korekty zgłoszenia celnego (stanowisko zaprezentowane m.in. w interpretacji indywidualnej Izby Skarbowej w Katowicach z 2 grudnia 2008 r. sygn. IBPP3/443-822/08/PK).

Jeśli przyczyną korekty faktury eksportowej będzie wzrost ceny albo jej obniżka np. tytułem rabatu wówczas nie zmienia się ilość towarów wskazanych na dokumencie eksportowym a jedynie ich wartość. Przedmiot wywozu pozostaje taki sam. Nadal jest to określona ilość towarów o określonych cechach. Najczęściej dokument SAD jest dokumentem potwierdzającym wystąpienie eksportu. Zawiera on również wartość eksportowanych towarów, która jest podstawą opodatkowania sprzedaży traktowanej jako eksport.  A więc w przypadku zmiany ceny eksportowanych towarów, gdy końcowa wartość eksportowanych towarów różni się od wartości wykazanej na dokumencie SAD, należy zwrócić się do właściwego rzeczowo i miejscowo Naczelnika Urzędu Celnego o dokonanie stosownych korekt zgłoszeń celnych. Podobna sytuacja będzie miała miejsce w przypadku zmiany ilości towarów na fakturze eksportowej.

Z art. 173 ust. 1 Unijnego Kodeksu Celnego wynika, że sprostowanie jednej lub wielu danych zawartych w zgłoszeniu może być dokonane na wniosek zgłaszającego, za zgodą organu celnego, o ile nie powoduje to, że zgłoszenie dotyczyłoby towarów innych niż te, które początkowo były nim objęte. Natomiast nie jest możliwe sprostowanie, jeżeli wnioskowano o nie po tym jak organy celne poinformowały zgłaszającego o zamiarze przeprowadzenia rewizji towarów, stwierdziły nieprawidłowość danych zawartych w zgłoszeniu celnym lub zwolniły towar do procedury.

A więc, jeżeli towar wskazany w zgłoszeniu celnym jest poddawany czynnościom kontrolnym ze strony organów celnych, to wyłączone zostaje uprawnienie do sprostowania zgłoszenia. Jeżeli organ celny stwierdzi drobne nieprawidłowości inne niż mogące mieć wpływ na wyliczenie należności lub na zastosowanie procedury, to wysyła na adres e-mail zgłaszającego powiadomienie, o którym mowa w art. 22 ust. 6 UKC, o planowanej korekcie zgłoszenia, wskazując jakie dane mają zostać zmienione z jednoczesnym wskazaniem propozycji tych zmian.
dr Małgorzata Rzeszutek

doradca podatkowy