Przypomnijmy, iż stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy o PIT, wolna od podatku dochodowego jest wartość nieodpłatnych świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o PIT, otrzymanych od świadczeniodawcy w związku z jego promocją lub reklamą – jeżeli jednorazowa wartość tych świadczeń nie przekracza kwoty 200 zł; zwolnienie nie ma zastosowania, jeżeli świadczenie jest dokonywane na rzecz pracownika świadczeniodawcy lub osoby pozostającej ze świadczeniodawcą w stosunku cywilnoprawnym. Dla zastosowania przedmiotowego zwolnienia decydujące jest spełnienie łącznie wszystkich warunków określonych w powołanym zwolnieniu, tj.:
- otrzymanie świadczenia nie jest uzależnione od dokonania przez otrzymującego jakiejkolwiek czynności na rzecz świadczeniodawcy (brak zobowiązania wzajemnego);
- świadczenie musi mieć charakter nieodpłatny;
- świadczenie nie jest nagrodą za określone zachowanie/wykonanie danej czynności;
- świadczenie musi pozostawać w związku z promocją lub reklamą świadczeniodawcy;
- jednorazowa wartość tego świadczenia nie może przekraczać 200 zł;
- świadczenie nie jest dokonywane na rzecz pracownika świadczeniodawcy lub osoby związanej z nim stosunkiem cywilnoprawnym.
Natomiast w sytuacji otrzymania nagrody w ramach promocji przez osoby fizyczne w związku z prowadzoną pozarolniczą działalność gospodarczą, zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy PIT, nie może mieć zastosowania. Stanowisko takie prezentują organy podatkowe w wydawanych interpretacjach, m.in. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 10 czerwca 2022 r., sygn. 0114-KDIP3-1.4011.259.2022.3.MS2).
Jeśli jednorazowa wartość prezentu przekracza 200 zł, to nie ma zastosowania ww. zwolnienie z PIT. Oznacza to, że uzyskany przez osobę fizyczną przychód z tytułu otrzymanego prezentu podlega opodatkowaniu. W takim przypadku na sprzedawcy, który przekazał prezent, nie ciążą obowiązki płatnika, nie jest on zobowiązany do poboru podatku dochodowego od prezentu. Ma on jedynie obowiązek sporządzenia informacji PIT-11. W informacji tej, w części F, wykazuje kwotę przychodu uzyskanego przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej z tytułu ww. prezentu. Natomiast osoba fizyczna otrzymująca prezent, kwotę rozlicza w rocznym zeznaniu podatkowym, opodatkowując ją łącznie z innymi przychodami podatkowymi, według skali podatkowej.
dr Małgorzata Rzeszutek
doradca podatkowy