Benefit od kontrahenta to popularna forma przekazania drobnych prezentów między współpracującymi firmami. Nie wszyscy przedsiębiorcy jednak pamiętają, że należy zaliczyć go do przychodów z działalności gospodarczej i ująć do rocznego rozliczenia podatku PIT. To zaś oznacza konieczność zapłaty PIT i składek zdrowotnych na zasadach przewidzianych dla takiej działalności.
Na mocy art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT do przychodów takich zalicza się między innymi wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2-2b ustawy o PIT. Na zaliczenie benefitu do przychodów z działalności gospodarczej wskazuje ścisły związek z tą działalnością – benefit ten jest bowiem otrzymany od kontrahenta. Podatnik sam powinien wykazać wartość nagrody do opodatkowania. Tak wynika przykładowo z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9 listopada 2020 r., nr 0115-KDIT2.4011.701.2020.1.HD.
Kontrahent przekazujący benefit dla zaprzyjaźnionego przedsiębiorcy nie będzie zobowiązany do przygotowania i wysłania deklaracji PIT-11, ze wskazaniem wartości nieodpłatnych świadczeń przyznanych osobom fizycznym będącym stroną kontraktów B2B i niebędącym jednocześnie jego pracownikami (interpretacja Dyrektora KiS z dnia 2 września 2022 r., sygn. 0114-KDIP2-2.4011.544.2022.1.RK).
W myśl art. 81 ust. 2 i 2c ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych u podatników opłacających podatek dochodowy na zasadach ogólnych, w formie podatku liniowego lub w ramach IP-BOX podstawą naliczania składek zdrowotnych jest dochód z działalności gospodarczej. Skoro zatem mamy do czynienia z przychodem z działalności gospodarczej – trzeba od niego zapłacić także składki zdrowotne.
Przykładem nieodpłatnego świadczenia dla przedsiębiorcy może być – oprócz typowego materialnego benefitu – umowa użyczenia lokalu do prowadzenia działalności gospodarczej od osoby z III grupy podatkowej. ZUS w wydawanych decyzjach potwierdza, że przychód osiągany z tytułu nieodpłatnego świadczenia w zakresie bezpłatnego korzystania z lokalu celem prowadzenia działalności gospodarczej, jest przychodem z działalności gospodarczej i powinien on być uwzględniany dla celów ustalania dochodu będącego podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne (m.in. decyzja ZUS z dnia 5 grudnia 2023 r., Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, znak: DI/100000/43/1082/2023). Warto więc również sprawdzić w rozliczeniu rocznym składki zdrowotnej składanym przez przedsiębiorców w maju do ZUS czy uwzględniono nieodpłatne świadczenia.
Natomiast, jeśli świadczenie nieodpłatne dla przedsiębiorcy będzie miało charakter darowizny, to skutek umowy cywilnoprawnej o takim charakterze nie podlega przepisom o podatku dochodowym. W takiej sytuacji zastosowanie znajdzie podatek od spadków i darowizn. Obowiązek podatkowy dotyczy nabycia do kwoty 5733 zł od jednego darczyńcy, który jest osobą obcą dla obdarowanego z punktu widzenia braku więzów rodzinnych. Przy obliczaniu kwoty wolnej od podatku, sumuje się wartość otrzymanej darowizny z wartością rzeczy i praw majątkowych nabytych od tej samej osoby (np. tytułem darowizny, nieodpłatnego zniesienia współwłasności) w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło nabycie ostatniej darowizny. Jednak takie formy benefitów są mniej popularne, gdyż przekazujący bonus nie może go zakwalifikować do kosztów podatkowych, skoro jest to darowizna.