W związku z tym, resort finansów przygotował projekty rozporządzeń w ramach wskazanej materii, w szczególności:
- projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wyznaczenia naczelników urzędów skarbowych do wykonywania niektórych zadań należących do innych naczelników urzędów skarbowych oraz określenia terytorialnego zasięgu ich działania (publ. https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12276807 – dalej: Projekt Rozporządzenia dot. Egzekucji);
- projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie określenia kategorii podatników i płatników obsługiwanych przez naczelnika urzędu skarbowego innego niż właściwego miejscowo (publ. https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/ 12276806 – dalej: Projekt Rozporządzenia dot. Istotnych Podatników);
- projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie terytorialnego zasięgu działania oraz siedzib dyrektorów izb skarbowych i naczelników urzędów skarbowych oraz siedziby dyrektora Biura Krajowej Informacji Podatkowej (publ. https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12276052 – dalej: Projekt Rozporządzenia dot. Właściwości).
Rozporządzenie z 2003 r. stanowi, że dwunastu naczelników urzędów skarbowych nie realizuje zadań w zakresie egzekucji administracyjnej należności pieniężnych, a w ich miejsce wyznaczono innych naczelników urzędów skarbowych realizujących te zadania. Rozwiązanie to znajduje w całości odzwierciedlenie w Projekcie Rozporządzenia dot. Egzekucji. Istotna zmiana polega na tym, że Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie także nie będzie wykonywał zadań w zakresie egzekucji administracyjnej należności pieniężnych. Będzie on bowiem właściwy do obsługi podatników i płatników o istotnym znaczeniu gospodarczym lub społecznym z obszaru całego kraju. Chodzi m.in. o podatkowe grupy kapitałowe oraz spółki tworzące podatkowe grupy kapitałowe, banki państwowe i banki w formie spółek akcyjnych, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji, co wynika z Projektu Rozporządzenia dot. Istotnych Podatników. Skoncentrowanie w jednym urzędzie kompetencji względem tych podatników i płatników ma doprowadzić do efektywnego reagowania na problemy pojawiające się w zakresie ich obsługi. Projekt Rozporządzenia dot. Egzekucji przewiduje zaś, że naczelnicy wyspecjalizowanych urzędów skarbowych o zasięgu wojewódzkim będą wykonywać zadania Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w zakresie egzekucji administracyjnej należności pieniężnych. Z kolei Projekt Rozporządzenia dot. Właściwości utrzymuje siedziby i terytorialny zasięg działania dyrektorów izb skarbowych i naczelników urzędów skarbowych w kształcie określonym w Rozporządzeniu z 2003 r. Ponadto w projekcie tym uwzględniono m.in. zmiany dokonane w zakresie tworzenia, łączenia, dzielenia lub zmiany statusu jednostek samorządu terytorialnego w latach 2013 i 2014 – zmiany te mają jednak charakter formalny i nie mają wpływu na terytorialny zasięg działania tych organów.
Opisane wyżej projekty rozporządzeń mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2016 r. Obecnie znajdują się one na etapie opiniowania albo konsultacji społecznych.
Aleksandra Krajewska,
Jakub Wirski