Podatek VAT
22.03.2024 r.
4 min

Zmiany w stawkach VAT od 1 kwietnia 2024

dr Małgorzata Rzeszutek

Doradca podatkowy

Skopiuj link
Podatek VAT
22.03.2024r.
4 min

Kwiecień rozpoczyna się od zmian w podatku VAT i to nie będzie prima aprilis dla podatników. Wrócić ma stawka 5% dla artykułów spożywczych, które w okresie tarcz antyinflacyjnych objęte były stawką 0%, ale jest też zmiana korzystna dla branży kosmetycznej obniżka podatku do stawki 8%.

Zerowa stawka VAT na podstawowe produkty żywnościowe i niektóre napoje obowiązuje od 1 lutego 2022 r. jako jeden z elementów tzw. Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej 2.0. Podstawą prawną do jej stosowania jest Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 9 grudnia 2023 r. w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług. Zgodnie z nim preferencja ta może być stosowana do 31 marca 2024 r.

Na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2024 r. poz. 387) od 1 kwietnia 2024 r. usługi kosmetyczne sklasyfikowane pod numerami PKWiU 96.02.13.0, ex 96.02.14.0, 96. 02.19.0. zostaną objęte obniżoną do wysokości 8% stawką VAT, zamiast obecnej stawki 23 % VAT. O tym czy dane usługi są klasyfikowane w określonym PKWiU, co do zasady, rozstrzyga Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi. Zmiany stawek VAT oznaczają konieczność dostosowania kas rejestrujących. Przedsiębiorcy, którzy tego nie zrobią, nie mogą prowadzić sprzedaży.

Można więc wskazać, biorąc pod uwagę powyższe PKWiU, że obniżoną stawką będą objęte zabiegi pielęgnacyjne i upiększające (które nie wymagają specjalistycznej wiedzy lekarskiej), wykonywanie manicure i pedicure, stylizacji brwi i rzęs, przekłuwanie uszu, usługi związane z poradnictwem dotyczącym: pielęgnacji urody i wykonywania makijażu, w zakresie higieny osobistej, pielęgnacji ciała czy usługi depilacji, naświetlania promieniami ultrafioletowymi i podczerwonymi. Usługi kosmetyczne w większości będą zrównane w stawce podatku vat z usługami fryzjerskimi. W przypadku wątpliwości co do właściwej stawki przedsiębiorcy mogą wystąpić do Szefa KAS z wnioskiem o wydanie wiążącej informacji stawkowej.

Stawką obniżoną nie będą natomiast objęte zabiegi z kategorii inwazyjnych, takie jak np. wykonanie tatuażu, piercingu, usługi solarium, masaże czy zabiegi chirurgii plastycznej, jak również wszystkie zabiegi, które zostaną uznane za usługi w zakresie opieki zdrowotnej. Natomiast, usługi, które w świetle przepisów ustawy o VAT uznawane są za świadczenia w zakresie opieki zdrowotnej służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a wykonywane są przez podmioty lecznicze albo wskazane zawody medyczne, nadal będą objęte zwolnieniem od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 i 19 ustawy o VAT.

W ocenie Ministerstwa Zdrowia, zabiegi medycyny estetycznej, które wspomagają naturalne mechanizmy regeneracyjne i rewitalizacyjne skóry, polegające na poprawie wyglądu twarzy i ciała czy usuwaniu ich niedoskonałości, nie służą zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia, a jedynie celom wizualnym. Tym samym nie stanowią one świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Ze zwolnienia korzystają tylko i wyłącznie te zabiegi, które są efektem wyraźnych zaleceń medycznych wskazanych przez lekarza.