Same faktury wewnętrzne ujmowane są w ewidencji dla celów VAT, a kwoty z nich wynikające przenoszone są do deklaracji podatkowych (VAT-7, VAT-7K, VAT-7D). Faktury wewnętrzne w myśl obecnego brzmienia art. 106 ust. 7 ustawy o VAT są wystawiane w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest ich usługobiorca. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze. Faktury te służą podatnikom najczęściej do zaewidencjonowania czynności nieodpłatnych (art. 7 ust. 2 i 8 ust. 2 ustawy o VAT), jak również do określenia podstawy opodatkowania i obliczenia podatku należnego w transakcjach transgranicznych (import usług, WNT) oraz transakcjach krajowych dla których podatnikiem jest nabywca lub usługobiorca (np. nabycie odpadów przetwarzalnych – złomu). Są również pomocne do ustalenia wysokości podatku naliczonego, która jest uzależniona od prawidłowo określonej kwoty podatku należnego.
Faktury wewnętrzne zgodnie z projektem z dnia 1 października 2012 r., który w połowie miesiąca trafił do Sejmu, pozostaną utrzymane jednakże tylko do 30 czerwca 2013 r. Ich funkcja i sposób wystawiania pozostanie w tym okresie, co do zasady, niezmieniona. Drobne zmiany dotyczące faktur, w tym faktur wewnętrznych jednak nie będą miały wpływu na rozliczenia podatkowe. Nadal podatnicy będą mieli możliwość ich wystawiania w 1 egzemplarzu, a za dany okres rozliczeniowy podatnik będzie mógł wystawić jedną fakturę dokumentującą ww. czynności dokonane w tym okresie. Ponieważ od stycznia 2013 r. faktury VAT nie będą musiały zawierać oznaczenia „faktura VAT” również i faktury wewnętrzne nie będą musiały zawierać takiego oznaczenia.
Projektodawca (Ministerstwo Finansów) w art. 11 ust. 4 ww. projektu ustawy wskazuje, że w okresie od dnia l stycznia 2013 r. do dnia 30 czerwca 2013 r. podatnik nie ma obowiązku wystawiania faktur wewnętrznych, o których mowa w art. 106 ust. 7 ustawy. Wynika z tego, że od stycznia 2013 r. podatnicy będą mieli możliwość wystawiać faktury wewnętrzne, jednak nie dłużej niż do 30 czerwca 2013 r., bądź, jeśli nie będą chcieli, nie będą musieli wystawiać faktur wewnętrznych. Wybór pozostawiony zostanie podatnikom. Zamiast faktur wewnętrznych zarówno od 1 stycznia 2013 r., jak i od 1 lipca 2013 r. podatnicy będą mieli możliwość wystawiania dowodów wewnętrznych spełniających analogiczną rolę jak faktury wewnętrzne. Jednakże nie będą mieli takiego obowiązku. Także i w tym przypadku to podatnicy zdecydują w jaki sposób dokumentować ww. czynności wskazane obecnie w art. 106 ust. 7 ustawy o VAT. Oznacza to, że podatnicy którzy nie będą wystawiać ani faktur wewnętrznych ani innych dowodów księgowych będą mogli dokonywać przeliczeń z waluty obcej na złote (m.in. przy imporcie usług, czy przy WNT) np. na odwrotnych stronach faktur wystawionych przez sprzedawców i dokumenty takie już po dokonaniu takich przeliczeń ujmą w ewidencji dla celów podatku VAT. Natomiast w przypadku czynności nieodpłatnych (wobec braku faktur wewnętrznych, czy innych dowodów księgowych) podatnicy będą mieli możliwość założenia odrębnej ewidencji w celu wykazywania w niej podstawowych danych, które do tej pory były wykazywane na fakturach wewnętrznych tj. liczby porządkowej, nazwy towaru, czy usługi, daty nieodpłatnej czynności, wartości netto towaru lub usługi oraz kwoty podatku należnego. Taka ewidencja w zupełności wystarczy do opodatkowania czynności nieodpłatnych, których wartości zostaną następnie przeniesione do deklaracji podatkowych dla celów VAT.
Zobacz szkolenie: