Już 28 listopada BEZPŁATNA konferencja online: „Optymalne podatki a bezpieczny biznes”

Szczegółowa agenda wydarzenia na stronie naszego partnera – Expert4you. Zapraszamy TUTAJ

Podatki i procedury podatkowe
25.08.2023 r.
3 min

Wypłata zysków po przekształceniu spółki jawnej w spółkę kapitałową

dr Małgorzata Rzeszutek

Doradca podatkowy

Skopiuj link
Podatki i procedury podatkowe
25.08.2023r.
3 min

Uchwała o wypłacie z zysku powinna zostać podjęta przed przekształceniem spółki jawnej.

Po podjęciu uchwały, kwota zysków spółki jawnej powinna być wykazana dla celów rachunkowych jako zobowiązanie spółki jawnej wobec jej wspólników. Wypłata zysków przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (spółkę przekształconą), które zostały wypracowane przez spółkę jawną i opodatkowane uprzednio przez wspólników, nie spowoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu. Spółka przekształcona nie wypłaca swojego wypracowanego zysku, a zysk wypracowany przez spółkę jawną przed przekształceniem w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Wypłata zysków przez spółkę przekształconą, które zostały wypracowane przez spółkę jawną i opodatkowane uprzednio przez wspólników, nie może jednak zostać potraktowana jako wypłata dywidendy lub innego przychodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Stanowisko takie zostało zaprezentowane m.in. przez Dyrektora KIS w interpretacji z 12 sierpnia 2022 r., sygn. 0115-KDIT1.4011.309.2022.1.MT.

Skoro zatem taka wypłata zysku z lat ubiegłych, dokonywana przez spółkę jawną, jest neutralna podatkowo to uznać należy, że okoliczności tej nie zmienia wypłata dokonywana po przekształceniu spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W wyniku przekształcenia zostaje zachowana tożsamość podmiotu przekształcanego i podmiotu przekształconego, zmienia się jedynie forma prawna podmiotu. Majątek, przynależny spółce przekształcanej, staje się majątkiem spółki przekształconej. Ustalenie wartości bilansowej majątku spółki przekształcanej jest elementem procesu przekształcenia.

Jednak sytuacja zupełnie inaczej będzie wyglądać po podpisaniu uchwał o podziale zysków po przekształceniu spółki jawnej w spółką kapitałową. Organy podatkowe wyraźnie wskazują w wydawanych interpretacjach podatkowych, że wypłaty zysku (widniejącego w bilansie spółki przekształconej jako kapitał rezerwowy czy zapasowy) wypracowanego przez spółkę jawną oraz opodatkowanego w ramach działalności spółki jawnej w chwili wypłaty udziałowcom spółki z o.o. na podstawie uchwał podjętych po przekształceniu – jako stanowiące przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych – będą podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Stanowisko zaprezentowane zostało m.in. w interpretacji Dyrektora KIS z 17 maja 2023 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.834.2022.3.NM Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od uzyskanych dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.

Warto więc w procesie przekształcenia jako wspólnik zastanowić się co zrobić z niewypłaconymi zyskami spółki osobowej i kiedy podjąć uchwały , tak żeby w przyszłości nie być stratnym w zakresie konieczności zapłacenia podatku.
dr Małgorzata Rzeszutek

doradca podatkowy