Regulacje prawne, w tym przepisy kodeksu spółek handlowych, nie określają formy wypłaty dywidendy dla wspólników. W praktyce w obrocie gospodarczym najpopularniejszą formą wypłaty dywidendy jest świadczenie pieniężne. Jednak dozwolone jest także przekazanie dywidendy w formie niepieniężnej, tzw. dywidenda rzeczowa.
Dywidenda rzeczowa będzie opodatkowana niezależnie od tego czy podatnik rozlicza CIT według zasady ogólnej czy jest na estońskim. Opodatkowanie ryczałtem oznacza dla podatnika zmianę zasad w zakresie przedmiotu opodatkowania. Ustawa o CIT wprowadza w zakresie ryczałtu nowe kategorie dochodów (przedmiotu opodatkowania) nie podlegających reżimowi dotychczasowych przepisów ustawy. Dochodów tych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi według ogólnych zasad CIT (art. 7 ustawy o CIT) dla celów ustalenia podstawy opodatkowania.
Dywidenda rzeczowa (z zysku wypracowanego przed objęciem spółki estońskim CIT, jak i z zysku wypracowanego po objęciu spółki estońskim CIT) w postaci przeniesienia przez spółkę na rzecz wspólników własności nieruchomości spowoduje powstanie u spółki przychodu z tytułu uregulowania zobowiązania przez wykonanie świadczenia niepieniężnego w rozumieniu art. 14a ust. 1 ustawy o CIT. Stanowisko to potwierdził Dyrektor KiS w interpretacji z 15 marca 2024r. sygn. 0111-KDIB2-1.4010.605.2023.1.AS.
Jeśli dywidenda rzeczowa miałaby być wypłacona z zysku z roku poprzedzającego wejście na estoński CIT, to nie wystąpią „różnice przejściowe”, które wymagałyby ujęcia ich wartości w informacji CIT/KW do CIT-8. Dokonana wypłata dywidendy – niezależnie od jej formy – nie będzie zatem miała żadnego wpływu na wartości uwzględniane w złożonej przez jednostkę informacji CIT/KW.
W przypadku podatników rozliczających CIT na zasadach ogólnych, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z 21.01.2022 r., 0111-KDIB2-1.4010.523.2021.2.BJ, uznał, że wypłata przez spółkę dywidendy w formie niepieniężnej poprzez przeniesienie na rzecz wspólników prawa własności nieruchomości (wypłata dywidendy rzeczowej) jest wykonaniem świadczenia niepieniężnego z tytułu dywidendy i powoduje powstanie u niej przychodu w wysokości zobowiązania uregulowanego w następstwie tego świadczenia. Jeżeli jednak wartość rynkowa świadczenia niepieniężnego jest wyższa niż wysokość zobowiązania uregulowanego tym świadczeniem, przychód ten określa się w wysokości wartości rynkowej świadczenia niepieniężnego. Wobec powyższego w spółce powstanie przychód podatkowy rozpoznany na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy CIT, w związku z art. 14a ust. 1 ustawy CIT.
Przekazanie dywidendy w formie rzeczowej, czyli w postaci przeniesienia własności, aktywów lub wykonania usług zamiast gotówki, wywołuje zwykle obowiązki związane z podatkiem VAT. Przekazanie dywidendy w formie rzeczowej zawsze będzie miało charakter nieodpłatny. Przez co może ona wywołać jedynie określone konsekwencje wewnątrz podmiotu. Tym samym czynność ta nie powinna zostać udokumentowana fakturą, lecz dokumentem wewnętrznym, do zaprezentowania w JPK z symbolem WEW. Jeżeli spółka od wypłaconej dywidendy odprowadzi podatek VAT, to wspólnik nie będzie miał prawa do jego odliczenia, nawet gdyby posiadał status podatnika czynnego.