Fundacje rodzinne tworzone są w Polsce zwykle przez członków najbliższej rodziny. Celem utworzenia fundacji rodzinnej jest więc często zabezpieczenie i sformalizowanie sukcesji majątkowej, a więc pozwala ona na tworzenie trwałych struktur i planów dziedziczenia majątku.
Nie każde jednak wniesienie majątku będzie dla beneficjentów fundacji korzystne podatkowo. Ważne jest kto wnosi mienie do fundacji – czy jest to fundator lub jego najbliższe osoby z rodziny, czy osoba trzecia. Choć przekazanie majątku do fundacji rodzinnej przez podmiot inny niż fundator jest dopuszczalne, to z reguły będzie to powodować niekorzystne skutki podatkowe.
Dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych określa się proporcję wartości mienia wniesionego do fundacji rodzinnej przez każdego z fundatorów lub przez fundację rodzinną. Właściwe zaklasyfikowanie mienia wnoszonego do fundacji rodzinnej – jako mienia wnoszonego przez fundatora albo jako mienia wnoszonego przez fundację (w rozumieniu art. 28 ustawy o fundacji rodzinnej), ma zasadnicze znaczenie dla określenia zakresu opodatkowania świadczeń uzyskiwanych przez beneficjentów od fundacji.
Organy podatkowe w wydawanych interpretacjach (m.in. Dyrektor KiS w interpretacji z 18 listopada 2024 r., sygn. 0112-KDIL2-1.4011.693.2024.4.JK) potwierdzają, że wniesione do fundacji rodzinnej mienie w drodze darowizny przez spółkę z o.o. bezpośrednio lub pośrednio zależną od fundatora należy –-tawy o fundacji rodzinnej, a nie za mienie wniesione przez fundatora. Na gruncie cywilistycznym spółka z ograniczoną odpowiedzialnością stanowi odrębny od wspólników podmiot – osobę prawną, a więc wpisuje się w dyspozycję przepisu art. 28 ust. 2 pkt 2 ustawy. Korzystniej jest, gdy majątek do fundacji rodzinnej wnosi fundator, a nie jego spółka.
W konsekwencji oznacza to, że świadczenia wypłacane dla beneficjentów z fundacji rodzinnej nie będą zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym, gdyż w części będą pochodziły z majątku wniesionego przez osobę prawną, a więc osobę inną niż fundator. Przykładowo, jeżeli łączna wartość mienia wniesionego przez fundatora będzie wynosiła 850 000 zł, a wartość mienia wniesionego przez spółkę 150 000 zł, to proporcja wartości mienia wniesionego przez fundatora do wartości sumy mienia fundacji rodzinnej będzie wynosiła 85% i tylko w tej części świadczenia wypłacane beneficjentom będą zwolnione z podatku PIT. Pozostałe 15% wypłacanych świadczeń będzie podlegała opodatkowaniu 15% stawką podatku PIT.
W tym przypadku, fundacja oprócz roli podatnika będzie też pełniła funkcje płatnika. Beneficjent nie będzie już nigdzie w swoich zeznaniach rocznych wykazywał przychodu i pobranego podatku. Fundacja musi złożyć PIT-8AR, w którym wskaże jaką wysokość podatku od świadczenia dla beneficjenta zapłaciła.
Na potrzeby zwolnienia w podatku dochodowym należy się kierować aktualną/ostatnią proporcją ustaloną zgodnie z przepisami ustawy o fundacji rodzinnej (ustaloną na moment ostatniego wniesienia mienia do fundacji rodzinnej, z uwzględnieniem wartości mienia i statusu osób wnoszących mienie na moment tego wniesienia) zamieszczoną w spisie mienia. Aktualizacji spisu mienia powinien dokonywać zarząd fundacji.
Zapoznaj się z ofertą naszych szkoleń z tej kategorii:
https://izbapodatkowa.pl/szkolenia/?tematyka=119
https://izbapodatkowa.pl/szkolenie/zasady-opodatkowania-fundacji-rodzinnej-w-2025-roku/?termin=20887
https://izbapodatkowa.pl/szkolenie/ksiegowosc-fundacji-rodzinnej-w-2025-roku/?termin=21065