Wskazane powyżej środki są jak najbardziej aktualne, niemniej od 26 czerwca br. resort finansów wyszedł naprzeciw oczekiwaniom podatników, a przede wszystkim uwzględnił nowelizację przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w przedmiocie mechanizmu odwrotnego obciążenia tzw. "reverse charge”.
Z komunikatu zamieszczonego przez MF dowiadujemy się o stworzeniu nowej formy weryfikacji tzn. o uruchomieniu usługi „Sprawdzenie statusu podmiotu w VAT” dostępnej na Portalu Podatkowym pod adresem https://pfr.mf.gov.pl/?link=VAT&.
W celu sprawdzenia wystarczy jedynie wpisać w puste pole identyfikatora podatkowego numer NIP naszego kontrahenta. W następstwie dokonanej czynności możemy uzyskać informację, czy figuruje on w ogóle w rejestrze podmiotów zarejestrowanych dla celu podatku od towarów i usług, a w konsekwencji czy jest on podatnikiem VAT czynnym, czy też podatnikiem VAT zwolnionym.
Informacja ta wyświetla się w formie trzech dostępnych komunikatów z możliwością dokonania ich wydruku, co ma doniosłe znaczenie dla celów dowodowych:
- Podmiot o podanym identyfikatorze podatkowym NIP nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT
- Podmiot o podanym identyfikatorze podatkowym NIP jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny
- Podmiot o podanym identyfikatorze podatkowym NIP jest zarejestrowany jako podatnik VAT zwolniony.
Opisana powyżej metoda jest nie tylko chęcią wprowadzenia uproszczenia przez administrację podatkową, ale przede wszystkim ma służyć podatnikom korzystającym z mechanizmu odwrotnego obciążenia w odniesieniu do towarów wymienionych w poz. 28a-28c załącznika nr 11 do ustawy o podatku od towarów i usług określanych jako tzw. "towary wrażliwe” (od 1 lipca w tej grupie znajdują się także telefony komórkowe oraz komputery przenośne). W następstwie wprowadzonej nowelizacji, co do zasady dostawa towarów wrażliwych objęta jest mechanizmem samoopodatkowania przez nabywcę, pod warunkiem, że jest on zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. Zatem, aby dokonać prawidłowego udokumentowania transakcji oraz skorzystać z tej metody rozliczenia podatku VAT, sprzedawca musi sprawdzić jaki jest status nabywcy towaru.
Ponadto należy tylko nadmienić, że elektroniczna weryfikacja Statusu Podatnika VAT będzie również pomocna przy stosowaniu tzw. "ulgi na złe długi” na mocy, której podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny od nieściągalnej wierzytelności, w przypadku gdy nie została ona uregulowana w ciągu 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze.
Trzeba jednak pamiętać o tym, że zaprezentowany system sprawdzenia Statusu Podatnika VAT służy jedynie uzyskaniu informacji na temat podatników krajowych, natomiast w przedmiocie otrzymania tożsamej informacji o podmiocie z rezydencją w państwie członkowskim UE należy w dalszym ciągu korzystać z unijnego systemu VIES http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/vatRequest.html
Aneta Nowak–Piechota
Katarzyna Rogowska