Podatek CIT
06.12.2024 r.
5 min

Utrata prawa do ulgi na robotyzację

dr Małgorzata Rzeszutek

Doradca podatkowy

Skopiuj link
Podatek CIT
06.12.2024r.
5 min

Ulga na robotyzację polega na możliwości dodatkowego odliczenia od podstawy opodatkowania 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację. Ulga ma pomagać firmom w zwiększaniu produktywności i konkurencyjności na rynkach krajowym i międzynarodowym. Mogą z niej skorzystać firmy, które nabędą roboty przemysłowe w celu usprawnienia produkcji.
Nie wszyscy jednak przedsiębiorcy, którzy korzystają z tej ulgi pamiętają o ograniczeniach w jej stosowaniu, szczególnie jeśli zamierzają sprzedać nabytego wcześniej robota. Należy zwrócić uwagę na brzmienie art. 38eb ust. 6 ustawy CIT, który stanowi, że „podatnik, który zbył środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne przed końcem okresu ich amortyzacji, a w przypadku umowy leasingu, o którym mowa w art. 17f – przed końcem podstawowego okresu umowy leasingu, jest obowiązany w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym nastąpiło to zbycie, do zwiększenia podstawy opodatkowania o kwotę odliczeń uprzednio dokonanych”.

Jak potwierdziły organy podatkowe w wydawanych interpretacjach (m.in. Dyrektor KiS w interpretacji z 27 kwietnia 2023 r., sygn. 0111-KDIB1-1.4010.106.2023.2.MF), możliwość skorzystania z tej ulgi należy wiązać z momentem, w którym odpis amortyzacyjny uznawany jest za koszt podatkowy, a nie z momentem wprowadzenia składnika majątku do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Przy czym ww. ulga dotyczy odpisów amortyzacyjnych zaliczonych do kosztów uzyskania przychodu w latach 2022-2026.

Przywołany przepis art. 38eb ust. 6 Ustawy CIT wskazuje, że w sytuacji, w której podatnik zbył robota przemysłowego przed zakończeniem jego amortyzacji, jest zobowiązany do „zwrócenia” preferencji wynikającej z ulgi na robotyzację. Bez znaczenia pozostaje fakt, czy podatnik dokonał jednorazowego rozliczenia w ramach ulgi na robotyzację czy poprzez odpisy amortyzacyjne, ponieważ w przypadku zbycia robota przemysłowego, finalnie i tak będzie zobowiązany do „zwrócenia” ulgi. Gdyby ustawodawcy zależało na tym, aby ulga na robotyzację była rozliczana wraz z odpisami amortyzacyjnymi robota przemysłowego, wówczas przywołany art. 38eb ust. 6 Ustawy CIT stanowiłby, że w przypadku zbycia środka trwałego przed zakończeniem jego amortyzacji, podatnik jest zobowiązany do zwiększenia podstawy opodatkowania „o kwotę dokonanych wcześniej odliczeń w wysokości 50 % odpisów amortyzacyjnych”. Tymczasem w przywołanym przepisie jest mowa wyłącznie o „odliczeniach”.

Ma to szczególnie istotne znaczenie przy robotach przemysłowych, które są jeszcze amortyzowane i w trakcie dokonywania odpisów amortyzacyjnych sprzedawane. Podobnie sprawa ma się przy wykupywanych z leasingu. Przykładowo, jeśli podstawowy okres trwania umowy jest wyznaczony do 30 grudnia 2024 r., a podatnik wykupi robota już 30 września 2024 r. bez zawarcia odpowiedniego aneksu do umowy, a następnie sprzeda wspomnianego robota 30 października 2024 r., to wówczas może się okazać, iż będzie on zobowiązany do zwrotu uwzględnionej ulgi, poprzez powiększenie podstawy opodatkowania o dokonane odliczenia w zeznaniu rocznym CIT. Podobna sytuacja będzie miała miejsce przy sprzedaży urządzenia peryferyjnego, które jest funkcjonalnie związane z robotem przemysłowym.

Przed zamknięciem roku należy więc sprawdzić czy nie miała miejsce sprzedaż robota, tak aby uniknąć błędów, gdyby podatnik chciał w rocznym zeznaniu CIT lub PIT nadal zastosować ulgę.

Zapoznaj się z ofertą naszych szkoleń z tej kategorii:

https://izbapodatkowa.pl/szkolenia/?tematyka=83
https://izbapodatkowa.pl/szkolenie/podatek-dochodowy-od-osob-prawnych-podstawowe-informacje-w-przykladach-praktycznych-2/?termin=21201
https://izbapodatkowa.pl/szkolenie/podatek-dochodowy-od-osob-prawnych-ulgi-i-odliczenia-w-rozliczeniu-za-rok-2024/?termin=20938

Dokumenty do pobrania, które mogą Ci się przydać.