Z pytaniem do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która dokonuje zakupu towarów od podmiotu powiązanego z siedzibą w Niemczech. W latach 2005-2009 dostawy towarów pomiędzy spółkami odbywały się na podstawie list cenowych.
Zdaniem Centralnego Urzędu Kontroli Koncernów w Stuttgarcie w wyniku błędnej kalkulacji marży po stronie kontrahenta niemieckiego w latach 2005-2007 i 2009 nastąpiło zaniżenie cen towarów. Zaniżenie marży przez niemieckiego kontrahenta zostało stwierdzone podczas kontroli przeprowadzonej przez Centralny Urząd Kontroli Koncernów w Stuttgarcie. W wyniku ustaleń dokonanych podczas kontroli niemiecki kontrahent wystawił w listopadzie 2012 r. fakturę w zakresie podwyższenia cen towarów sprzedanych w latach 2005-2007 i 2009. Na fakturze została wykazana jedna kwota będąca sumą kwot, o które zgodnie z ustaleniami dokonanymi podczas kontroli zostały podwyższone ceny sprzedaży towarów za poszczególne lata.
Spółka zadała pytanie, czy prawidłowo dokonała rozliczenia na gruncie podatku VAT kwot wynikających z faktury otrzymanej od niemieckiego kontrahenta, a jeżeli nie, to w rozliczeniu za jaki okres Spółka powinna dokonać tego rozliczenia, oraz czy zastosowała prawidłowy kurs do przeliczenia na złotówki kwoty wyrażonej w walucie obcej wynikającej z faktury otrzymanej od kontrahenta niemieckiego, a jeżeli nie, to jaki kurs powinna zastosować.
Zdaniem Spółki otrzymana od kontrahenta niemieckiego faktura zwiększająca cenę towarów zakupionych w latach 2005-2007 oraz 2009 prawidłowo została uwzględniona przez Spółkę w okresie rozliczeniowym, w którym Spółka niniejszą fakturę otrzymała (tj. w rozliczeniu VAT za 11/2012). Podstawą do ujęcia niniejszej faktury w rozliczeniu VAT za 11/2012 była wystawiona przez Spółkę fakturę wewnętrzna korygująca. Zdaniem Spółki, w celu przeliczenia na złotówki wynikającej z otrzymanej faktury kwoty wyrażonej w walucie obcej Spółka powinna przyjąć kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia otrzymanej od kontrahenta niemieckiego faktury.
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał stanowisko Spółki za prawidłowe. Stwierdził, że faktury korygujące można również podzielić ze względu na przyczynę ich wystawienia. Sposób rozliczenia wystawionych przez sprzedawcę faktur korygujących, w sytuacji, gdy korekta powoduje podwyższenie podatku należnego, uzależniony jest od przyczyn, które spowodowały konieczność wystawienia danej faktury, tj. może ona być wystawiona:
- w celu naprawienia błędu, który spowodował zaniżenie kwoty podatku wykazanego w pierwotnej fakturze (np. niewłaściwa stawka podatku, błąd rachunkowy, zaniżenie wartości sprzedaży), lub
- z powodu innych przyczyn, np. podwyższenia ceny sprzedaży.
W pierwszym przypadku, który powoduje zaniżenie zobowiązania podatkowego za dany okres rozliczeniowy w wyniku wykazania zbyt małego podatku należnego, sprzedawca poprawiając swój błąd poprzez wystawienie faktury korygującej, winien rozliczyć tą fakturę korygującą w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy. W drugim zaś przypadku, gdy faktura korygująca wystawiana jest zasadniczo z powodu okoliczności, które zaistniały po dokonaniu pierwotnej sprzedaży, winien wykazać ją za okres rozliczeniowy, w którym została wystawiona.
Kluczową rolę w rozwiązaniu wskazanego problemu pełni zatem przeanalizowanie sytuacji, czy podwyższenie ceny sprzedanych towarów, o której mowa w przedmiotowym wniosku, było nową okolicznością, niemożliwą do przewidzenia w chwili wystawienia faktury pierwotnej (dokonywania sprzedaży).
Zdaniem organu podatkowego, tak jest w sytuacji przedstawionej powyżej. Zauważyć bowiem należy, iż strony w momencie dokonywania sprzedaży (w latach 2005-2009) sądziły, że ustalona cena odpowiada wartości rynkowej. Zmiana ceny sprzedawanych towarów przez podmiot powiązany wynika z działań zewnętrznego podmiotu, tj. Centralnego Urzędu Kontroli Koncernów w Stuttgarcie, który stwierdził zaniżenie marży w latach 2005-2007 i 2009. Powyższe spowodowało wystawienie przez kontrahenta faktury w zakresie podwyższenia cen towarów, w której jedną kwotą dokonał rozliczenia zgodnie z ustaleniami kontrolnymi. Nie można zatem uznać, iż przedmiotowe działania były okolicznością możliwą do przewidzenia w momencie dokonywania sprzedaży.
Zauważyć należy, iż korekta wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów powinna być udokumentowana fakturą wewnętrzną korygującą, sporządzoną w oparciu o otrzymany dokument (fakturę) potwierdzający przez dostawcę towarów istnienie okoliczności powodujących konieczność korekty pierwotnie dokonanych transakcji. Uwzględniając powyższe, w przedmiotowym przypadku otrzymaną od kontrahenta fakturę korygującą Spółka powinna rozliczyć za okres, w którym ją otrzymała, tj. w miesiącu listopadzie 2012 r.
Zatem stanowisko w tym zakresie jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 31a ust. 1 ustawy, w przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego, z zastrzeżeniem (…).
Z sytuacji przedstawionej w złożonym wniosku wynika, że w momencie wystawienia faktur pierwotnych na rzecz Spółki przez kontrahenta niemieckiego były one prawidłowe. Korekta wynikająca z przeprowadzonej kontroli (modyfikująca w konsekwencji obowiązek podatkowy), skutkująca podwyższeniem stosowanych cen i wystawieniem faktury korygującej nie była możliwa do przewidzenia w chwili wystawienia faktur pierwotnych. Natomiast zgodnie z art. 20 ust. 5 ustawy, w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust. 6-9. Z kolei w ust. 6 stwierdza się, że w przypadku gdy przed terminem, o którym mowa w ust. 5, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.
W rezultacie, skoro w opisanej powyżej sytuacji kwota wynikająca z otrzymanej przez Spółkę faktury korygującej powinna zostać rozliczona na bieżąco, dniem właściwym do przeliczenia kwot w walutach obcych wykazanych na tej fakturze jest ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia ww. tej faktury korygującej.
Zatem stanowisko Spółki w tym zakresie również jest prawidłowe.
Zobacz szkolenia: