Polepszenie sytuacji przedsiębiorców między innymi w kwestiach płynności finansowej – taki jest cel noweli ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, podpisanej w dniu 16 października 2015 roku przez Prezydenta RP. Nowelizacja jest podyktowana potrzebą zapewnienia jej zgodności z dyrektywą Parlamentu Europejskiego w sprawie zwalczania opóźnień w płatnościach w transakcjach handlowych i potrzebą wprowadzenia jednolitego mechanizmu naliczania odsetek w obrocie cywilnoprawnym.
Zgodnie z uzasadnieniem do projektu zmiana wyeliminuje możliwość ustalania odsetek na poziomie niższym niż wynikający z przepisów dyrektywy co zwiększy ochronę wierzycieli. Zmniejszenie opłacalności opóźniania płatności poprawi dyscyplinę płatniczą w obrocie. Nowelizacja spowoduje również większą przejrzystość przepisów i zlikwiduje część problemów z jej interpretacją w części dotyczącej obrotu profesjonalnego (np. naliczanie tzw. rekompensaty w sytuacji wystawiania wielu faktur w ramach jednej umowy).
Najważniejsze zmiany wynikające z ustawy to wprowadzenie rozwiązania według którego wszystkie rodzaje odsetek w obrocie cywilnoprawnym będą związane z wysokością stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego – efektem będzie większy związek między poziomem stóp procentowych a wysokością odsetek. W dotychczasowym stanie prawnym dochodziło do paradoksalnej sytuacji, zakładającej wyższą wysokość odsetek ustawowych od maksymalnych, co powodowało konieczność częstych zmian rozporządzenia określającego odsetki ustawowe.
Ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych stanowić będzie lex specialis w stosunku do uregulowań Kodeksu Cywilnego i przewiduje możliwość naliczenia wyższych odsetek za opóźnienie w tzw. obrocie profesjonalnym (między przedsiębiorcami i z udziałem podmiotów publicznych) niż w obrocie powszechnym co ma wzmocnić pożądane postawy płatnicze w obrocie gospodarczym. Odsetki ustawowe za opóźnienie będą wyższe z uwagi na ich funkcję sankcyjną co wyraźnie zróżnicuje zachowanie zgodne z umową (korzystanie z kapitału) od jej naruszania (opóźnienia w zapłacie należności).
W ramach noweli przewidziano również zmiany w kodeksie cywilnym – nowy mechanizm naliczania odsetek maksymalnych, które stanowić będą dwukrotność odpowiednio odsetek ustawowych (kapitałowych) lub odsetek ustawowych za opóźnienie (wzrosty i spadki odsetek maksymalnych nie będą tak gwałtowne).
Przy zachowaniu aktualnie obowiązującej stopy referencyjnej NBP (1,5%), wysokość odsetek ustawowych ukształtuje się następująco:
- Odsetki kapitałowe – 5%
- Odsetki za opóźnienie – 7%
- Odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych – 9,5%
Jednocześnie wysokość maksymalnych odsetek będzie wynosiła:
- Odsetki kapitałowe – 10%
- Odsetki za opóźnienie – 14%
Nie sposób z punktu widzenia dnia dzisiejszego ocenić efektów zmian. Teoretycznie mają one sprzyjać zwiększeniu dyscypliny płatniczej w obrocie profesjonalnym oraz wyjaśnić część wątpliwości związanych z dotychczasowym stosowanie ustawy. Doniosłość i zakres zmian wprowadzonych ustawą wymagałyby jednak zachowania dłuższego okresu vacatio legis lub przynajmniej szerszej kampanii informacyjnej dla przedsiębiorców.
Projektowana ustawa nie zawiera rozbudowanych przepisów przejściowych. Większość nowych uregulowań wejdzie w życie 1 stycznia 2016 roku. Stopa referencyjna wówczas obowiązująca będzie mieć zastosowanie do końca czerwca.
Jakub Barwaniec,
Grzegorz Makowski
/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri",sans-serif; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin;}