Polscy przedsiębiorcy w ramach dywersyfikacji źródeł majątku decydują się na zakładanie spółek zagranicznych, w tym również w Stanach Zjednoczonych, najczęściej wybierając typ spółki LLC. (limited liability). Spółka ta, jest spółką typu hybrydowego, mającą w sobie zarówno cechy spółki kapitałowej oraz osobowej – zgodnie z przepisami prawa podatkowego Stanów Zjednoczonych. W przypadku, gdy spółka tego typu ma jedynego wspólnika, klasyfikowana jest ona domyślnie jako podmiot transparentny podatkowo (tzw. disregarded entity as separate from its owner). Spółka może także wybrać sposób opodatkowania właściwy dla osób prawnych (tzw. corporations).
Oznacza to, że dochody uzyskane przez transparentną podatkowo spółkę LLC zarejestrowaną w Stanach Zjednoczonych należy zakwalifikować jako zysk z działalności gospodarczej polskiego podatnika, jako wspólnika tej spółki. Przepisy podatkowe nie nakładają na polskiego podatnika żadnych obowiązków w zakresie prowadzenia ksiąg podatkowych w Polsce w związku z uzyskiwaniem przychodów z udziału w LLC. Jednakże, w celu odpowiedniego rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych w Polsce, podatnik powinien prowadzić ewidencję zdarzeń w LLC w sposób zapewniający ustalenie przychodów i kosztów uzyskania przychodów LLC przypadających na niego, a tym samym określenie dochodu, podstawy obliczenia podatku oraz wysokości należnego podatku.
A więc, nie ulega wątpliwości, że wspólnik LLC, analogicznie jak wspólnik polskiej spółki niebędącej osobą prawną w rozumieniu art. 5a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest zobowiązany do wpłacania zaliczek na podatek od dochodu wygenerowanego przez taką spółkę. Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie określa zasad rozliczania w Polsce dochodów uzyskanych z działalności prowadzonej na terytorium USA za pośrednictwem zakładu. Zasady te określone zostały w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych podatnik będzie zobowiązany zapłacić od osiągniętych ze Spółki LLC dochodów. Dochody wspólnika spółki LLC mogą zostać opodatkowane skalą podatkową lub podatkiem liniowym.
Obliczając należny podatek w Polsce podatnik może odliczyć wyłącznie zapłacony w Stanach Zjednoczonych Ameryki podatek federalny. Metoda unikania podwójnego opodatkowania uregulowana w art. 20 ust. 1 umowy z USA– odpowiednio w art. 27 ust. 9 i 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – nie uprawnia do odliczenia podatku stanowego oraz podatku lokalnego. Przyjęcie innego rozwiązania oznaczałoby pominięcie regulacji zawartej w ratyfikowanej umowie międzynarodowej i stanowiłoby również naruszenie art. 91 Konstytucji RP. Stanowisko to potwierdza interpretacja Dyrektora KiS z 4 listopada 2024 r., sygn. 0112-KDIL2-2.4011.584.2024.1.AG.
Polski podatnik nie ma dodatkowych obciążeń z ZUS z tytułu bycia wspólnikiem spółki LLC. Wśród wymienionych w przepisach zusowskich tytułów do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń emerytalnego i rentowych brak jest pozostawania wspólnikiem spółki Limited Liability Company (LLC). W konsekwencji, nie ma obowiązku ubezpieczeń społecznych dla osoby prowadzącej jako wspólnik działalność w formie amerykańskiej spółki LLC. Potwierdził to ZUS w decyzji z 30 września 2016 r., sygn. WPI/200000/431/920/2016.