Podatek PIT
14.02.2025 r.
4 min

Skutki podatkowe otrzymania nagrody w formie kryptowaluty

dr Małgorzata Rzeszutek

Doradca podatkowy

Skopiuj link
Podatek PIT
14.02.2025r.
4 min

Kryptowaluty spełniają definicję waluty wirtualnej, o której mowa w art. 5a pkt 33a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W przypadku otrzymania takiego bonusu/nagrody przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej pojawia się obowiązek rozliczenia go w podatku dochodowym.

Otrzymany przez podatnika bonus w formie waluty wirtualnej pochodzący od kontrahenta, stanowi tzw. przychód z innych źródeł w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Równowartość otrzymanych walut wirtualnych (ustalona na dzień ich otrzymania) podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych według skali podatkowej zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy PIT i jest rozliczana w zeznaniu rocznym PIT, a podatek jest płatny przed upływem terminu określonego na złożenie zeznania. Stanowisko takie prezentuje m.in. Dyrektor KiS w interpretacji z dnia 31 października 2024 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.546.2024.1.SJ.

W przyszłości, jeśli podatnik będzie planował zbyć kryptowalutę musi ją również rozliczyć podatkowo. Przychód powstanie (również) w momencie odpłatnego zbycia kryptowaluty, czyli jej wymiany na prawny środek płatniczy, towar, usługę lub prawo majątkowe inne niż waluta wirtualna. Przychód ten będzie zaliczony do przychodów z kapitałów pieniężnych. Jak wynika z art. 17 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej.

W przypadku wymiany waluty wirtualnej na walutę tradycyjną, przychód odpowiadać będzie równowartości waluty tradycyjnej w stosunku do sprzedawanej kryptowaluty według aktualnego kursu. Jeżeli waluta wirtualna zostanie wymieniona na walutę tradycyjną, inną niż złoty, wartość przychodu zostanie przeliczona na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu, zgodnie z art. 11a ust. 1 ustawy o PIT.

Po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1 (tj. PIT-38), wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia walut wirtualnych i obliczyć należny podatek dochodowy. W myśl art. 30b ust. 1a ustawy o PIT od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia walut wirtualnych podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia waluty wirtualnej stanowią udokumentowane wydatki bezpośrednio poniesione na nabycie waluty wirtualnej oraz koszty związane ze zbyciem waluty wirtualnej (np. prowizje związane z wymianą/sprzedażą kryptowaluty), w tym udokumentowane wydatki poniesione na rzecz podmiotów, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 12 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Co do zasady są potrącane w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione.

Jeśli jednak w danym roku podatkowych ich wartość przekracza wartość uzyskanych przez podatnika przychodów z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej – nadwyżka kosztów nad przychodami nie jest stratą podatkową, ale jest przenoszona do rozliczenia jako koszty uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej w następnym roku. A więc, przy rozliczaniu przychodu z odpłatnego zbycia kryptowaluty podatnik będzie uprawniony do rozpoznania jako kosztu uzyskania przychodu wartości kryptowaluty przyjętej do obliczenia podatku dochodowego zapłaconego z tytułu otrzymania nagrody.