Podróże służbowe
28.06.2024 r.
4 min

Składki ZUS dotyczące kosztów podróży ponoszonych przez członka zarządu

dr Małgorzata Rzeszutek

Doradca podatkowy

Skopiuj link
Podróże służbowe
28.06.2024r.
4 min

Członkowie zarządu często otrzymują wynagrodzenie tylko na podstawie powołania w ramach uchwały, nie mając wtedy umowy etatowej. Niekiedy również świadczą usługi zarządzania spółką w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W ramach kierowania spółką oraz współdziałania z innymi członkami zarządu, z innymi organami spółki, z personelem, z partnerami biznesowymi spółki, itp. członkowie zarządu odbywają podróże jak również ponoszą koszty paliwa i zakwaterowania w przypadku wyjazdów służbowych.

Przychody uzyskiwane przez członka zarządu z tytułu zwrotu kosztów poniesionych tytułem podróży odbywanych w celu realizacji usług zarządzania zgodnie z umową (czyli koszty podróży, zakwaterowania, koszty paliwa związane z przejazdami samochodem prywatnym, koszty przejazdu drogami płatnymi, autostradami, koszty związane z postojem w strefie płatnego parkowania) stanowią podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne członka zarządu. Odnośnie natomiast sytuacji gdy członek zarządu podlega ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o świadczenie usług zarządzania znajdzie zastosowanie rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

W sytuacji otrzymywania świadczeń finansowanych z tytułu przebywania w podróży noszącej znamiona podróży służbowej zastosowanie do członka zarządu będzie miał § 2 ust. 1 pkt 15 ww. rozporządzenia, zgodnie z którym co do zasady podstawy wymiaru składek nie stanowią diety i inne należności z tytułu podróży służbowej pracownika do wysokości określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, z tym zastrzeżeniem, że tak ustalony miesięczny przychód tych osób stanowiący podstawę wymiaru składek nie może być niższy od kwoty przeciętnego wynagrodzenia.

Oznacza to, że nadwyżka ponad ww. limity każdorazowo podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Przychody uzyskiwane przez członka zarządu, z tytułu zwrotu kosztów wydatków poniesionych tytułem podróży odbywanych przez ww. osobę w celu realizacji na rzecz spółki usług zarządzania są kwalifikowane jako przychody z działalności wykonywanej osobiście i zaliczone do źródła określonego w art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednocześnie z art. 11 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wynika, iż do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne pracowników stosuje się przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tych osób. Tym samym powyższe znajdzie zastosowanie również w odniesieniu do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne dla członków zarządu.

Jak wskazał ZUS w piśmie z 8 maja 2024r., sygn. DI/100000/43/219/2024, zasady te mają również zastosowanie w odniesieniu do składek na Fundusz Pracy, fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Wynika to z brzmienia art. 104 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz art. 4 ust. 2 ustawy o Funduszu Solidarnościowym. A więc członek zarządu z tytułu wynagrodzenia za zarząd nie może nie uwzględnić w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne, kosztów podróży w sytuacji niepodlegania ubezpieczeniom społecznym z tego tytułu.