Już 28 listopada BEZPŁATNA konferencja online: „Optymalne podatki a bezpieczny biznes”

Szczegółowa agenda wydarzenia na stronie naszego partnera – Expert4you. Zapraszamy TUTAJ

Podatki i procedury podatkowe
29.04.2024 r.
4 min

Rozliczenie ulgi prowzrostowej w przypadku spółek osobowych

dr Małgorzata Rzeszutek

Doradca podatkowy

Skopiuj link
Podatki i procedury podatkowe
29.04.2024r.
4 min

Ulga podatkowa tzw. „na ekspansję” polega na możliwości dodatkowego odliczenia kosztów, które musi ponieść podatnik, aby rozszerzać swoje rynki zbytu, w tym zagraniczne. Wydatki na ekspansję mogą zostać odliczone – raz jako koszty uzyskania przychodów, drugi raz w ramach ulgi jako odliczenie od podstawy opodatkowania (podstawy obliczenia podatku) – przy czym dla celów ulgi do wysokości nie większej niż 1 mln zł (limit skorzystania z ulgi). Spółka osobowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego, a więc ulgę w swoim zeznaniu rocznym mogą uwzględnić jej wspólnicy.

Uprawnionym do skorzystania z ulgi na ekspansję jest wspólnik spółki osobowej jako podatnik, który poniósł określone wydatki oraz gdy wydatki te w wyznaczonym okresie przyniosły wymierny efekt w postaci zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów spółki osobowej w stosunku do przychodów z tego tytułu ustalonych na ostatni dzień roku podatkowego poprzedzającego rok poniesienia tych kosztów lub osiągnął przychody ze sprzedaży produktów dotychczas nieoferowanych, lub osiągnął przychody ze sprzedaży produktów dotychczas nieoferowanych w danym kraju. Katalog kosztów ponoszonych w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów uprawniający do ulgi ma charakter zamknięty.

Przykładowe koszty, które może wspólnik spółki odliczyć w ramach ulgi to m.in: koszty związane z opłatą za uczestnictwo w targach, wynajmu powierzchni pod stoisko z produktami, koszty związane z projektowaniem oraz budową stoiska, usług związanych z obsługą stoiska i organizacją targów, zakupu przestrzeni reklamowej oraz materiałów promocyjnych, usługi obsługi logistycznej podczas targów, usługi zaprojektowania i wykonania naklejek, wykonania grafik na stoisko targowe, związane z opłatami za zużyte media na stoisku, sprzątania stoiska, transportu lotniczego oraz koszty zakwaterowania podatnika, oraz pracowników biorących udział w targach (w tym koszty noclegów pracowników delegowanych na targi i koszty diet pracowników).

Natomiast wspólnik spółki osobowej jako podatnik nie może odliczyć następujących kosztów: transportu produktu oraz materiałów promocyjnych w miejsce odbywania się danych targów, w tym opłaty za wynajem dźwigu i usługę dźwigową, transportu lotniczego oraz koszty zakwaterowania osób biorących udział w targach niebędących pracownikami, wynagrodzeń pracowników biorących udział w targach, hostess, które będą obsługiwać stoisko, i muzyka.

Koszty transportu produktu oraz materiałów promocyjnych w miejsce odbywania się danych targów, w tym opłaty za wynajem dźwigu i usługę dźwigową, nie uprawniają do skorzystania z odliczenia, ponieważ ustawodawca w przepisie wskazał konkretną kategorię kosztów podlegających odliczeniu, wśród których nie zostały wymienione koszty dotyczące transportu. Odliczeniu podlegają tylko koszty związane bezpośrednio z organizacją samego miejsca zlokalizowanego na terenie targów. Stanowisko to potwierdza m.in. Dyrektor KiS w interpretacji z dnia 13 grudnia 2023 r., sygn. 0114-KDIP3-2.4011.873.2023.3.MT.

Natomiast, wspólnicy spółki osobowej, która została przekształcona w spółkę kapitałową, nie będą mogli zastosować ulgi w związku z poniesionymi przez siebie (czyli przed przekształceniem) kosztami kwalifikowanymi, gdyż nie zwiększą – jako podatnicy PIT – przychodów ze sprzedaży produktów (m.in. w interpretacji Dyrektora KiS z 3 października 2023r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.533.2023.2.AP ). W ocenie organów nie ma w tym przypadku następstwa prawnopodatkowego, z uwagi na fakt, że w okresie prowadzenia spółki osobowej podatnikami byli sami wspólnicy, a po przekształceniu już spółka kapitałowa/komandytowa.