Już 28 listopada BEZPŁATNA konferencja online: „Optymalne podatki a bezpieczny biznes”

Szczegółowa agenda wydarzenia na stronie naszego partnera – Expert4you. Zapraszamy TUTAJ

Podatek PIT / Podatki i procedury podatkowe
24.03.2023 r.
3 min

Rozliczenie przez osoby fizyczne otrzymanych dywidend w zeznaniu PIT

dr Małgorzata Rzeszutek

Doradca podatkowy

Skopiuj link
Podatek PIT / Podatki i procedury podatkowe
24.03.2023r.
3 min

Inna sytuacja wystąpi przy dywidendach pieniężnych otrzymywanych od polskich spółek, wówczas płatnikiem jest spółka i ona wysyła PIT-8AR do urzędu skarbowego, w którym wskazuje kwotę potrąconego podatku PIT, wówczas osoba fizyczna nie jest zobligowana do wykazywania jej w swojej deklaracji podatkowej. Podobnie sytuacja ma miejsce przy rozliczeniu według tzw. estońskiego CIT. Udziałowcy spółek kapitałowych powinni jednak sprawdzić czy w trakcie roku nie otrzymali z tytułu zaliczkowych wypłat dywidendy wyższą kwotę niż finalnie przypadający na nich zysk do podziału. Jeśli pobrane zaliczki będą wyższe od przypadającego na wspólnika zysku, a nadwyżka nie będzie zwrócona spółce, wówczas po stronie wspólnika powstanie nieodpłatny przychód z tytułu dysponowania nie swoim kapitałem w postaci rynkowych odsetek. (stanowisko zaprezentowane m.in. przez Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej sygn. 0115-KDIT3.4011.150.2018.1.WR).

W polskiej spółce z o.o., w przypadku, gdy w danym roku obrotowym zaliczka na poczet przewidywanej dywidendy została wypłacona wspólnikom, a spółka odnotowała stratę albo osiągnęła zysk w wysokości mniejszej od wypłaconych zaliczek, wspólnicy zobowiązani są – z mocy prawa – do zwrotu zaliczki:

• w całości – w przypadku odnotowania straty albo

• w części odpowiadającej wysokości przekraczającej zysk przypadający wspólnikowi za dany

rok obrotowy – w przypadku osiągnięcia zysku w wysokości mniejszej od wypłaconych zaliczek na poczet przewidywanej dywidendy.

Możliwa jest również wypłata przez spółkę polską dywidendy w formie niepieniężnej poprzez przeniesienie na rzecz wspólników prawa własności np. nieruchomości (wypłata dywidendy rzeczowej). Aby udokumentować wartość rynkową nieruchomości przekazanej jako dywidendy – powinno się posłużyć operatem sporządzonym przez rzeczoznawcę – który będzie stanowił dowód na ustalenie ceny rynkowej nieruchomości na dzień wypłaty dywidendy.

A więc do rozliczenia w zeznaniu rocznym PIT jest dywidenda z zagranicy, która stanowi przychód z udziału w zyskach osób prawnych i jest opodatkowana w Polsce 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy PIT.  Od tak obliczonego podatku można odliczyć podatek zapłacony za granicą. Jednakże odliczenie to nie może przekroczyć kwoty podatku obliczonego przy zastosowaniu stawki 19% (art. 30a ust. 9 ustawy PIT). W przypadku dywidend z zagranicznych spółek ocena skutków podatkowych powinna uwzględniać odpowiednią umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania podpisaną między Polską a krajem, w którym ma siedzibę spółka wypłacająca dywidendę. Do wyliczeń należy przyjąć kurs średni euro ogłoszony przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu (art. 11a ust. 1 ustawy PIT).
dr Małgorzata Rzeszutek

doradca podatkowy