Z punktu widzenia podatku dochodowego zapłatę za bon należy traktować jako zaliczkę na poczet późniejszego wydania towaru/wykonania usługi. Tego rodzaju przysporzenia są wyłączone z przychodów na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT. W momencie wydania bonu kupującemu go jest wystawiana nota księgowa, na podstawie której klient płaci, a fakturę/paragon otrzymuje dopiero w momencie realizacji bonu.
Przychód podatkowy ze sprzedaży bonu podarunkowego powinien być rozpoznany dopiero w momencie wydania towaru/wykonania usługi. A co, jeśli w oznaczonym terminie klient nie zrealizuje bonu? Wówczas przychód powstanie w dniu upływu terminu jego ważności. Natomiast w przypadku, gdy łączna wartość brutto zakupionych towarów/usług będzie niższa od wartości nominalnej bonu, nadwyżka wartości bonu ponad wartość zakupionych towarów/usług będzie stanowiła przychód podatkowy w momencie wymiany bonu na towar/usługę.
Istotny jest również aspekt dokumentacyjny przy wydawanych i realizowanych bonach. Realizując dostawy towarów lub usług z wykorzystaniem bonów podatnicy powinni mieć na uwadze zapewnienie prawidłowej realizacji obowiązków dotyczących wystawiania faktur/paragonów. Umieszczona na paragonie fiskalnym nazwa towaru musi oznaczać nazwę jednostkową sprzedawanego towaru, a nie grupę asortymentową, tak aby do każdego towaru możliwe było przyporządkowanie odpowiedniej stawki podatkowej oraz aby użyta nazwa była zgodna z będącym przedmiotem obrotu towarem. Sposób dokonywania jednoznacznej identyfikacji towaru jest w dużej mierze uzależniony od specyfiki prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej. Jednoznaczne oznaczenie nabywanego towaru ma też znaczenie w przypadku zwrotu nabytego towaru.
W przypadku przekazania bonów dla pracowników, jeżeli pracodawca zakupi bony lub karty podarunkowe ze środków bieżących firmy, to będzie zobligowany doliczyć je do wynagrodzenia i opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ale i oskładkować składkami ZUS w taki sam sposób jak wynagrodzenie ze stosunku pracy. Będzie mógł rozpoznać ten wydatek jako koszt uzyskania przychodu, tzw. koszt pośredni.
dr Małgorzata Rzeszutek
doradca podatkowy