Podatek CIT / Podatek PIT / Podatki
02.07.2023 r.
3 min

Rozliczanie podatku dochodowego przy zakupie i zbywaniu złota inwestycyjnego

dr Małgorzata Rzeszutek

Doradca podatkowy

Skopiuj link
Podatek CIT / Podatek PIT / Podatki
02.07.2023r.
3 min

Artykuł 7b ustawy o CIT zawiera katalog przychodów z zysków kapitałowych. W katalogu tym nie znajdują się wprost przychody ze sprzedaży złota ani innych metali szlachetnych. W konsekwencji, pomimo że handel złotem najczęściej nie stanowi przedmiotu działalności operacyjnej podatnika, to przychody z tego tytułu należy przypisać do pozostałych źródeł. Poniesione przez firmę koszty z tytułu zakupu złota inwestycyjnego nie powinny być rozliczane dla celów podatkowych jako koszty pośrednio związane z osiąganymi przychodami, potrącane w dacie poniesienia wydatku. Koszt zakupu złota w celach inwestycyjnych jest kosztem bezpośrednio związanym z przychodem z jego zbycia, gdyż zakup złota warunkuje uzyskanie przychodu z tego tytułu (stanowisko zaprezentowane m.in. w interpretacji Dyrektora KIS z 23 marca 2023 roku, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.70.2023.1.EJ).

Podatnik ma również prawo wnieść prywatne składniki majątku- w tym złoto inwestycyjne – do majątku firmowego, na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. W przyszłości może sprzedać złoto w niezmienionej postaci – jako złoto inwestycyjne (z zastosowaniem zwolnienia z VAT). Może również przetworzyć posiadane złoto, sprzedając je na zasadach ogólnych jako złoto, jako złom złota lub biżuterię (np. w postaci obrączek).

Warto się jednak zastanowić nad opłacalnością wprowadzania złota do firmy, gdyż zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o PIT, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku rzeczy ruchomych przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, to mamy do czynienia z obowiązkiem podatkowym w zakresie podatku PIT. Powyższa regulacja odnosi się również do złota inwestycyjnego rozumianego jako fizyczne sztabki złota.  

W konsekwencji podatnik nieprowadzący działalności gospodarczej, sprzedający złoto po upływie ww. półrocznego okresu od jego nabycia nie zapłaci z tego tytułu podatku PIT. Tego rodzaju przychód nie podlega opodatkowaniu i nie jest wykazywany w rocznej deklaracji podatkowej (m.in. Dyrektor KIS w interpretacji z 11 lutego 2022 roku, sygn..0115-KDIT3.4011.1085.2021.2.AD). Natomiast przychód uzyskany ze sprzedaży złota inwestycyjnego przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło jego nabycie, podatnik jest zobowiązany wykazać w rubryce "inne źródła" w zeznaniu rocznym PIT-36. Po wprowadzeniu do działalności gospodarczej złota jako składnika majątku prywatnego nie można już skorzystać ze zwolnienia z podatku przy sprzedaży po upływie pół roku od nabycia.

Problemem w tym przypadku może być kwalifikacja liczby dokonywanych na złocie transakcji, czyli rozróżnienie między transakcjami okazjonalnymi (prywatnymi) a transakcjami związanymi z działalnością gospodarczą. Przy większej ilości transakcji w danym roku wskazującym na ich sporą częstotliwość i ciągły zarobek osoba fizyczna sprzedająca złoto może być uznana za przedsiębiorcę.
dr Małgorzata Rzeszutek

doradca podatkowy